Matsudagawan Dam

 
IMG_1980_702x220

Pomíjivé umění na japonské přehradní hrázi

#
V Japonsku Kärcher v létě 2008 podruhé pomohl vytvořit umělecké dílo: Ve spolupráci s umělcem Klaus Dauvenem vznikla na přehradní hrázi Matsudagawa v blízkosti města Ashikaga filigránový malba – vytvořená vysokotlakými čističi. 

Přitom byly na údolní straně vodního díla (228 m dlouhého a až 56 m vysokého) vodním paprskem vytvořeny motivy květin do 12 let starých vrstev špíny na stěně. Jako kontrast zpracované a nezpracované plochy bylo vidět 5 květů – „Hanazakari“, které na díle zůstanou cca 5 let  – potorm se na stěně usadí zase tolik řas, mechů a lišejníků, že nebude možno rozeznat vyčištěnou plochu od nevyčištěné.   

Aby mohl být přenewen návrch na zdivo, zdigitalizovala ho jedna japonská vyměřovací firma a s pomocí laserové techniky ho projektovala na zeď. Pro čisticí práce byly použity 4 studenovodní vysokotlaké čističe HD 1050 B Kärcher. S pomocí slaňovacích lan a pojezdového zařízení bylo možno dosáhnout za podpory německé firmy GSAR pro slaňovací techniku všech míst stěny a odstranit téměř výlučně organická znečištění. 

V roce  2007 vytvořil Klaus Dauven spolu s firmou Kärcher monumentální živočišný motiv „Wild-Wechsel“ na přehradě Oleftalsperre v Hellenthal/Eifelu. Klaus Dauven, který pracuje především ve veřejných prostorách, používá od roku 2003 vysokotlaké čističe, aby vytvořil mimo jiné na zahradních zídkách, v podjezdech a na mostních pilířích časově omezené výkresy. Přiotm se vypořádává s okolím, které mu slouží jako podklad a vtahuje ho do svého uměleckého díla, aniž by ho - tak jak je tomu u běžného graffiti - trvale změnil.


video 
Video přehradní hráze Matsudagawa   
 
LA9Q9976_180
 
LA9Q9073_180
 
LA9Q2355_180