1260_Kaercher_Hermann

Nejvyšší socha Německa byla šetrně vyčištěna


Již od roku 1875 se vypíná slavný pomník Arminia (Hermanna) v blízkosti Detmoldu nad Teutoburským lesem. Biologické znečištění a vlivy životního prostředí zanechaly v průběhu času své stopy na populární atrakci. Společně s majitelem památky, zemským spolkem Lippe, přijala sppolečnost Kärcher jako expert na čištění tento projekt a vyčistila pomník v rámci svého kulturního sponzoringu.

Čisticí práce trvaly čtyři dny. Za pomoci zdvihacích zařízení a profesionálních vysokotlakých čističů s ohřevem HDS 13/20-4 S a HDS 12/18-4 S byla odstraněna biogenní vegetace, jako jsou řasy, lišejníky a mechy a také živočišná znečištění. Na téměř 27m vysokém podstavci a částech sochy byl k čištění použit k pískovci šetrný parní stupeň. Na spodku památníku byly odstraněny zbytky nátěrů způsobené vandalismem.

Pro stanovení vhodné metody čištění a parametrů pro zachování původní stavební substance, bylo provedeno již v říjnu 2015 testovací čištění. Spolu se zemským spolkem Lipe a Nižšího památkového úřadu města Detmold bylo rozhodnuto o komplexním čištění párou. Teplota vody je 145°C, čímž jsou biologické částice a rostlinné výtrusy v pórech pískovce odstraněny a jejich znovuusazení se výrazn oddálí. Při polovičním průtoku vody (přibližně 650 l/h) bylo dosáhnuto nejlepšího možného výsledku čištění. Povrchový tlak je s tryskou ve vzdálenosti 10-20 cm od čištěného povrchu 0,5 bar.