Kolonády

Ve staronovém lesku

V září 1999 oficiálně předal výrobce čisticích přístrojů, společnost Kärcher, vyčištěné Berniniho Kolonády Vatikánu. Práce trvaly celkem cca deset měsíců. Přitom byla poprvé ve velkém stylu použita novodobá metoda otryskávání, s jejíž pomocí mohl být tento, do té doby nejrozsáhlejší, čisticí projekt (284 travertinových sloupů a 88 polosloupů, přes 25.000 m2 čištěné plochy) proveden v ekonomicky přiměřené době, aniž by bylo z památkářského hlediska nutné dělat jakékoliv škrty.

To zvláštní na technice otryskávání spočívá v její flexibilitě: veškeré faktory čištění (otryskávací prostředek, voda, pára, tlak a teplota) lze libovolně obměňovat. Tak lze ošetřovat nejen všechny povrchy fasád a odstranit všechny druhy nečistot, ale lze tak dosahovat i vysokých plošných výkonů.

Vyčištěním Kolonád chtěla společnost Kärcher přispět k zachování historických budov v Římě a zároveň opětovně prokázat své znalosti při řešení takto obtížných čisticích úkolů.

Společnost Kärcher vyčistila jemně a důkladně 284 sloupů a 88 polosloupů Berniniho Kolonád na náměstí svatého Petra. Zde si vyčištěné sloupy můžete prohlédnout.

Kolonády
Kolonády
Kolonády