Umělá ledová dráha Königssee

Vysoký tlak v ledovém kanálu

V rámci svého kulturního sponzoringu vyčistila společnost Kärcher i umělou ledovou dráhu Königssee. Zařízení je celosvětově první závodiště svého druhu a díky pravidelným modernizacím je dnes ještě jednou z technicky nejnáročnějších bobových, skeletonových a závodních sáňkařských drah. Šestičlenný tým společnosti Kärcher podstoupil důkladné čištění tohoto známého stavebního díla, které trvalo dva týdny. Pro následnou sanaci betonu poskytla společnost Kärcher nezbytný čistič s nejvyšším tlakem.

„Těší nás, že jsme s naší čisticí technikou a dlouholetými zkušenostmi směli podpořit tak významnou sportovní instituci“, řekl Christian May, jednatel společnosti Alfred Kärcher Vertriebs-GmbH. „Sport je pro společnost důležitý. Přispívá nejen k dobré kondici a zdraví, nýbrž zprostředkovává i hodnoty jako špičkový výkon, ctižádost, disciplínu a horlivost - ctnosti, které mají velký význam i pro nás ve společnosti Kärcher.“

Vnitřní a vnější zdi téměř 1.800 m dlouhé dráhy jsou vyrobeny z betonu a nad každou z 18 zatáček je upevněna kovová střecha. Čisticí experti společnosti Kärcher odstranili různé nečistoty ze životního prostředí, které se usadily na zdech a střechách, dvěma druhy vysokotlakých čističů: Na čištění betonových ploch byly použity vysokotlaké čističe bez ohřevu typu HD 10/23-4 S s 200 bar (20 MPa), 1000 l průtokem vody a tzv. rotačními tryskami. Pro odstranění mechů, lišejníků a listí z ploch kovových střech nad dráhou tým vybral vysokotlaké čističe s ohřevem typu HDS 10/20-4 S.

Při čištění jízdní dráhy se odhalila potřeba sanace dráhy, neboť byly vidět praskliny a zbarvení v betonu, které ukazovaly, na kterých místech uniká z vnitřního potrubí chladicí kapalina. Po dobu tří týdnů se postižená místa cíleně odkrývala za užití stroje EcoMaster MK 3, systému vodního paprsku s nejvyšším tlakem, firmy Woma, která patří skupině Kärcher.

O umělé ledové dráze Königssee

Bobová a sáňkařská dráha na Königssee byla vybudována jako první umělá ledová dráha na světě v roce 1969. Od té doby byla provedena spousta stavebních a modernizačních opatření. Naposledy se při příležitosti mistrovství světa v bobování a skeletonu v letech 2004 a 2011 vystavěl nový vstupní prostor a dráha byla ve spodní části včetně výstupu a cílové oblasti kompletně přebudována a modernizována. Dnes tak ledový kanál na Königssee platí za nejmodernější a technicky nejnáročnější bobovou a sáňkařskou dráhu ve Světovém poháru-"Bílém cirkusu". Každoročně mezi listopadem a únorem se na Königssee konají mezinárodní závody v bobování, sáňkování a skeletonu. Denně se zde trénuje nebo soutěží od 9 do 21 hodin. Přitom mohou diváci stát velmi blízko ledové dráhy a naživo zažít rychlost lyžinových sportů. Dvakrát týdně jsou nabízeny prohlídky umělé ledové dráhy Königssee a zvláště odvážní zimní sportovci mohou ledovým kanálem letět dolů v závodním bobovém taxi - čtyřbobu s profesionálním pilotem - rychlostí 120 km/h. 30. a 31. ledna 2016 se na Königssee budou konat 46. FIL mistrovství světa v závodním sáňkování. Předtím se poslední mistrovství světa v sáňkování konala v roce 1999 na úpatí hory Watzmann.