Přehrada Oleftalsperre

S vysokotlakými čističi vznikla největší kresba na světě

Pomocí restaurátorského čištění budov a památníků jako např. hlav prezidentů na Mount Rushmore (USA) nebo Kolonád na Svatopetrském náměstí v Římě přispívá společnost Kärcher - výrobce čisticích přístrojů - celosvětově k uchování významných historických uměleckých děl a jejich ochraně před zchátráním.

V roce 2007 společnost Kärcher v rámci svého kulturního sponzoringu poprvé nezachovávala umění, ale zcela nově jej vytvořila: Ve spolupráci s umělcem Klausem Dauvenem vznikla na 282 m dlouhé a až 59 m vysoké přehradní zdi Oleftalsperre v Hellentahlu/Eifelu největší kresba světa. Je ve svém provedení jedinečná: Ve středu zájmu nestojí žádné barvy, ale vysokotlaké čističe společnosti Kärcher, které byly použity jako kreslicí náčiní. Během pouhých dvou týdnů vznikla 8.000 metrů čtverečních velká kresba s názvem „Wild-Wechsel“ s nadživotně velkými zvířecími motivy. Ty vybral Klaus Dauven zcela vědomě: „Souhra mezi zvěří a rybami velmi ladí s okolním národním parkem a jezerem“, říká umělec.

Po více než ročním detailním plánování začal projekt dne 2. dubna 2007. Nejprve se na zeď přehrady nanesly jednotlivé body kresby a tyto se vyznačily plastelínou, která měla umělci posloužit jako orientační pomůcka. Pak byly použity vysokotlaké čističe: postupným odstraňováním mechů, řas a lišejníků vznikaly krok za krokem jednotlivé prvky kresby. Díky kontrastu mezi vyčištěnou, světlou přehradní zdí a stále znečištěnou, tmavou plochou byly působivě ztvárněny mj. veverka, jelen, štika a káně lesní.

Projekt vznikal před očima mnoha zvědavců a turistů, kteří dění pozorně sledovali. „S tímto uměleckým dílem jsme zase o jednu atrakci bohatší“, vyjádřil se nadšeně starosta Manfred Ernst.

Přehrada Oleftalsperre
Přehrada Oleftalsperre
Přehrada Oleftalsperre