Potěmkinovy schody

Potěmkinovy schody v Oděse vyčištěny

Společnost Kärcher se na Ukrajině poprvé angažovala v rámci čisticího projektu v roce 2009. Potěmkinovy schody v Oděse byly zbaveny od zčásti pevně ulpívajících nečistot. Především se jednalo o emisní znečištění, holubí trus, zašlapané žvýkačky (okolo 5.000 kusů!) a vosk ze svíček, které se usadily na granitových schodech a asfaltových mezistupních.

Čisticí tým začal na horním konci venkovních schodů a pohyboval se schod po schodu směrem dolů. Na čištění byly použity dva vysokotlaké čističe s ohřevem typu HDS 13/20 Eco 4-S se 40° tryskami s plochým paprskem, které jsou šetrné k povrchu, nebyly použity žádné chemikálie. Pro dosažení rovnoměrného vyčištění schodů byly ke strojům připojeny čističe ploch FR 30 a FR 50. Aby se zabránilo stékání znečištěné tekutiny po schodech, byla okamžitě vysáta vysavačem na mokré/suché nečistoty typu NT 611 K a byla nepřetržitě odstraňována.

142 m dlouhé schodiště se 192 schody spojuje staré město s přístavištěm. Na základě perspektivního stavebního postupu působí schodiště ještě delší, než ve skutečnosti je: Na úpatí je 21,7 m široké, směrem nahoru se zužuje až na 13,4 m. Celosvětové známosti schodiště dosáhlo díky klíčové scéně ve filmové klasice Sergeje Ejzenštejna "Křižník Potěmkin" z roku 1925, po němž je také pojmenováno.