Údolní přehrada Eibenstock

„Rybí říše“: Údolní přehrada Eibenstock obdrží velkoformátové umělecké dílo

Klaus Dauven, umělec zabývající se reverzním graffiti, vytvořil na zdi údolní přehrady Eibenstock velkoformátové umělecké dílo. Za pomoci vysokotlakých čističů vypracoval z až třicet let staré vrstvy nečistot kresbu, která znázorňuje dva místní pstruhy. Obraz „Rybí říše“ je viditelný jako světlý a tmavý kontrast mezi zpracovanou a nezpracovanou plochou. Společnost Kärcher projekt podpořila a doprovázela v rámci svého programu kulturního sponzoringu svými zkušenostmi a svou technikou.

Oba pstruzi jsou uspořádáni nad sebou a zabírají celou šířku přehradní hráze. Jsou nakresleni seříznutě, takže z jednoho jsou viditelná pouze záda, ze druhého jen břicho. Tímto ztvárněním vzniká dynamika - zdá se, jako by se ryby řádně pohybovaly ve vodě. Pstruh potoční, původem z Krušných hor, je důležitým bioukazatelem, protože může přežít jen ve velmi čisté vodě. Proto na vyobrazení symbolicky vyjadřují kvalitu vody v nádrži na pitnou vodu Eibenstock.

Aby se mohl nákres přenést na plochu zdi, zdigitalizovala jej jedna zeměměřičská firma a s pomocí laserové techniky jej projektovala na zeď. Průmysloví horolezci pak na zeď přehrady připevnili značkovací body, které pak umělec spojil a sloučil do jednoho obrazce. Umělec pracoval z fasádového výtahu a podporovali jej při tom horolezci, kteří se slanili shora. Pro čisticí práce byly použity tři vysokotlaké čističe bez ohřevu typu HD 13/18-4 S.

Umělec

Klaus Dauven používá od roku 2003 vysokotlaké čističe společnosti Kärcher, aby vytvořil ve veřejných prostorech pomíjivé kresby. Narodil se roku 1966 v Dürenu (Severní Porýní-Vestfálsko) a vystudoval umění v Düsseldorfu, Münsteru a Aix-en-Provence. Klaus Dauven byl za svá díla několikrát oceněn, mj. Cenou Josepha a Anny Fassbender města Brühl a Uměleckou cenou města Düren. Dnes žije v Kreuzau (Severní Porýní-Vestfálsko). Spolu se společností Kärcher zkrášlil pomíjivými uměleckými díly již více zdí údolních přehrad, jako např. v roce 2007 přehradu Oleftalsperre v Eifelu a v roce 2008 přehradní hráz Matsudagawa v Japonsku.

Údolní přehrada Eibenstock

Údolní přehrada Eibenstock vešla do provozu v roce 1982. Je největší údolní přehradou sloužící jako zásobárna pitné vody v Sasku. Tato údolní přehrada o objemu cca 64 milionů metrů krychlových vody zásobuje aglomerace Zwikov-Chemnic pitnou vodou. Dalšími úkoly údolní přehrady je protipovodňová ochrana, zvyšování hladiny vody při nedostatku a získávání energie. Mohutná přehradní zeď údolní přehrady Eibenstock je dlouhá cca 300 metrů a vysoká 57 metrů.