Park se sochami Vigeland

Monolit v sochovém parku Vigeland vyčištěn společností Kärcher

Společnost Kärcher se angažovala v rámci svého kulturního sponzoringu v roce 2008 při restaurátorském čištění proslulého monolitu a 36 jej obklopujících soch uprostřed parku Vigeland v Oslu. Pro trvalé zachování uměleckých děl a odstranění odolných, kámen poškozujících nečistot byla šetrně použita moderní čisticí technika. Práce se konaly v úzké spolupráci s norskými a německými restaurátory.

V průběhu let se na granitovém povrchu soch usadily emisní nečistoty, ptačí trus, řasy, lišejníky, houby a mastné usazeniny. Byly odstraněny vysokotlakými čističi s ohřevem, zcela bez přidání chemikálií. Použita byla pouze horká voda, která poměrně nízkým nárazovým tlakem odstranila znečištění z povrchu. Na některých místech se silně ulpívající vrstvy nečistot musely odstranit nízkotlakým otryskáváním s použitím velmi měkkého otryskávacího prostředku. Pro práce na monolitu bylo zapotřebí postavit lešení; 36 soch bylo zcela přístupných ze země. Na čištění plošiny se použily zametací stroje a podlahové mycí stroje s odsáváním. Celkově trvaly práce čtyři týdny.

Gustav Vigeland (1869-1943) byl jedním z nejvýznamnějších sochařů Norska. Posledních dvacet let svého života umělec věnoval sochařskému parku v Oslu. Ve středu zájmu je na plošině stojící granitový monolit, který tvoří 121 do sebe propletených lidských postav. Je obklopen 36, na kruhovém schodišti paprskově seřazenými granitovými skupinami, které znázorňují koloběh života. Celkem je v parku k vidění 192 sousoší od Vigelanda.

Park se sochami Vigeland
Park se sochami Vigeland
Park se sochami Vigeland