PRAVDA O RAKOVINĚ PRSU

Kärcher Česká republika podporuje BOJ ZA ZDRAVÁ PRSA. Cílem je zvýšit povědomí o prevenci rakoviny prsu a podpora žen s tímto onemocněním. Spolu se zakladatelkou screeningu v ČR MUDr. Miroslavou Skovajsovou PhD., Aliancí žen s rakovinou prsu a pacientskou organizací Bellisky jsme připravili Pravdu o rakovině prsu.

Jak můžete pomoci vy?

♥ Šiřte Pravdu o rakovině prsu dál, třeba díky tomu společně zachráníme život.

♥ Kupte si okenní vysavač WV 2 Premium z limitované designové edice s růžovou stužkou. Z každého zakoupeného kusu odvádíme v částku ve výši 50 Kč obecně prospěšné společnosti Aliance žen s rakovinou prsu.

OKENNÍ VYSAVAČ WV 2 PREMIUM S RŮŽOVOU STUŽKOU JE VYPRODÁN, DĚKUJEME VŠEM ZA PODPORU.

piktogram-ruka_srdce

Na konto Aliance žen s rakovinou prsu o.p.s. Kärcher Česká republika společně
se zákazníky už odvedl částku převyšující 300 000 Kč. Zapojte se i vy a pomozte tak zvyšovat informovanost veřejnosti o prevenci a léčbě nádorového onemocnění prsu!

pravda-o-rakovine-prsu
Předání voucheru Aliance žen

Podporujme boj proti rakovině prsu společně!

Včasné rozpoznání nemoci může zachránit život. U rakoviny prsu to platí dvojnásob!

V rámci podpory boje za zdravá prsa Kärcher, jako společensky odpovědná společnost, vyvinul exkluzivní edici okenního vysavače. Ozdobený atraktivními designovými prvky zcela ve znamení charakteristické růžové stuhy jasně dává najevo, co podporuje - boj s rakovinou prsu. 

Prevence je důležitá!

Hledáte smysluplný dárek, kterým zároveň milované ženě připomenete, že vám záleží na jejím zdraví? Našli jste ho.

Z každého zakoupeného čističe oken WV 2 Premium z limitované designové edice s růžovou stužkou odvádí Kärcher Česká republika částku ve výši 50 Kč obecně prospěšné společnosti Aliance žen s rakovinou prsu.

Zatím se nám podařilo společnými silami vybrat přes 300 000 Kč. Pojďme tuto částku ještě navýšit!

Pravda o rakovině prsu

Díky screeningu, o jehož zrod se v České republice zasadila MUDr. Miroslava Skovajsová PhD., poklesla úmrtnost na onemocnění rakovinou prsu o 30 procent. Pomozte nám toto procento zvýšit! 

Protože se veřejností stále šíří spousta zavádějících informací, připravili jsme spolu s Aliancí žen s rakovinou prsu o.p.s. a paní doktorkou Skovajsovou Pravdu o rakovině prsu.

Sdílejte tyto informace se svými blízkými a přáteli a podílejte se na vyvrácení mylných informací o rakovině prsu ve vašem okolí. Třeba tím někomu včas zachráníte život.

PREVENCE

Rakovina prsu postihuje jen starší ženy.
Bohužel, týká se i mladých žen. Nejmladší pacientky mají 20 let. Protože nespadají do screeningu, je třeba je podpořit, aby si včas osvojily samovyšetření a prevenci nepodceňovaly jen proto, že "na rakovinu prsu mají ještě čas".

Mamograf způsobuje rakovinu.
Státní ústav pro jadernou bezpečnost uvádí, že dávku ozáření mamografem lze přirovnat k sedmihodinovému letu letadlem. Na dovolenou přece lze letět i déle, tak proč raději jednou místo toho nejít na vyšetření. Zároveň doposud nebylo prokázáno, že by tlak, který mamograf během vyšetření vyvine, byl zdraví škodlivý.

Antiperspiranty a deodoranty způspbují karcinom prsu.
Existuje jedna jediná studie z Velké Británie, která toto tvrdí a žádná další to nepotvrdila. Parabeny obsažené v antiperspirantech v malém množství tělo díky enzymům a tukovým buňkám v podkoží umí rychle odbourat. Pokud chcete tělu ulevit, můžete dnes vybírat z mnoha alternativ bez hliníku, parabenů i alkoholu.

Mamograf lze nahradit ultrazvukem.
Je to jako byste chtěli, aby se utkali v nerovném boji zápasníci odlišné váhové kategorie. Mamograf, narozdíl od ultrazkuku, dokáže zobrazit přednádorové stavy a nádory, které ještě nezakládají v těle metastázy a lépe si poradí s převážně tukovou složkou prsní žlázy, která je typická pro střední a vyšší věk. Ultrazvukové paprsky zase umí lépe rozšifrovat hutnou vazivovou tkáň, která převažuje v prsní tkáni mladých žen. Ideální je spojení obou metod.

pravda-o-rakovine-prsu

"NĚCO JSEM SI V PRSU NAHMATALA"

Cysty v prsu už jsou předstupněm rakoviny.
Každý nález nemusí znamenat hned rakovinu. V osmi z deseti případů jde právě o cystu, tukovou bulku nebo hormonální uzlík. Cysta rozhodně není nálezem, předcházejícím rakovině prsu. Není ani nutné je operovat. Mohou sice způsobovat bolest, pokud jsou větší a v takovém případě lze punkcí odsát jejich obsah. V případě, že jsou cysty více početné a větší, určitě je pravidelně sledujte. Občas na stěně cysty vyroste papilom, který se velmi vzácně může změnit ve zhoubný nádor. Lékaři jej ale dokáží velmi dobře diagnostikovat. I tak ale nelze tvrdit, že cysty jsou předstupněm rakoviny.

Když si najdu bulku v prsu během kojení, jsou to jen hormonální změny a nic to není.
Většinou je to pravda. Řiďte se ale instinktem. Něco jste nahmatala a prsa vás třeba bolí jinak než dříve (nebo také nemusí bolet). Že miminko od vás nechce pít, může mít spoustu důvodů, i v tomto případě lze změnu považovat za signál, že něco není v pořádku. Ačkoli se můžete setkat s názorem, že „to nic není“, obdržet analgetickou mast a čekat na zlepšení, raději absolvujte vyšetření. Právě proto, že v prsech probíhají během laktace hormonální změny, je třeba si je hlídat i v tomto křehkém období.

Rakovina bolí / rakovina nebolí.
Obě tvrzení jsou pravdivá. Rakovinu ale bolest prsu také provázet vůbec nemusí. Některé ženy ale bolest cítí i tehdy. Dalšími příznaky mohou být únava a snížená imunita. Pokud Vás prs, jeho část nebo bradavka bolí, zajděte na preventivní vyšetření.

S menšími prsy klesá riziko zhoubného nádoru.
Není důležité, jak velká prsa máte. Je třeba jim věnovat stejnou pozornost. Vyšetření velkých prsů trvá sice déle, pravděpodobnost onemocnění je stejná v obou případech.

LÉČBA A UZDRAVENÍ

Rakovina je jako chřipka / rozsudek smrti.
Léčba je u každé pacientky jiná a okolím koluje mnoho názorů. Někdy se můžeme setkat s názorem, že dnes už je možné rakovinu léčit snadno jako nachlazení, jindy zase že diagnóza rakovina je definitivní. Každá žena bojovala a některá prošla léčbou s menšími obtížemi, některá s většími a podle své povahy to mohou zpětně hodnotit každá různě. A každá žena si v takové situaci zaslouží individuální přístup. Volte svoje reakce opatrně. Nezlehčujte její prožívání. Je to způsob, jakým se sama vyrovnává s velkou životní změnou, která ji potkala.

Vše bude zase jako dřív.
Lepší je být mile překvapená, než zklamaná z přehnaných očekávání. Ta může na pacientku klást i okolí a blízcí, nejen ona sama. Postupně se dává do pořádku imunita, energie pomalu přibývá. Někdy je celý proces uzdravení běh na delší trať. A vytrvalá běžkyně si přece potřebuje průběžně odpočinout.

 

V Kärcher věříme ve šťastné konce. Čím více lidí bude znát pravdu o tom, jaká rakovina prsu je a hlavně jak jí předejít, tím více životů se nám podaří zachránit. 

Aliance žen s rakovinou prsu o.p.s. zastřešuje organizace onkologických pacientek. Mezi její cíle patří sjednotit snahy nejen pacientských organizací o prosazování práv a rovných podmínek k léčbě a rekonvalescenci žen s karicnomem prsu a zastupovat české onkologické pacientky v mezinárodních strukturách.

Bellis je projekt Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. orientovaný na mladé pacientky, které se léčí nebo léčily s nádorovým onemocněním prsu. Pacientky organizace se snaží mladým ženám, které onemocnění také potkalo poskytnout podporu a vzájemně si předávat zkušenosti. Pro pacientky a jejich blízké pořádá řadu akcí.

Projekt I muži mají prsa upozorňuje na fakt, že rakovina prsu se může týkat i mužů a stejně jako u žen zabíjí. Ročně je v ČR diagnostikováno zhruba 60 mužů. Cílem je myšlenku samovyšetření rozšířit i na muže a vlastně i jejich ženy, které mohou vyšetřovat své partnery a manžele.

CrossCafe je spolu s námi partnerem projektu Aliance žen s rakovinou prsu Ostře sledovaná prsa.

Spojili jsme síly a podílíme se na šíření širší osvěty, kteoru si klade za cíl právě projekt Pravda o rakovině prsu.