JAK VYČISTIT KOUPELNU BEZ CHEMIE

Téměř v žádné jiné místnosti nejsou čistota a hygiena tak pod drobnohledem jako v koupelně. Na správné čištění toalet, obkladů, vany, sprchy, umyvadel a podobně existuje mnoho názorů. S následujícími tipy odborníků nemají nečistoty a silně ulpívající vápenné usazeniny v koupelně šanci.

Tipy pro čistou koupelnu

Nejlepší tipy na úklid koupelny

Ať už se jedná o sprchový kout nebo obrovskou wellness oázu: Udržovat koupelnu v čistotě představuje pro mnohé hlavní úkol při čištění domácnosti. Při nedostatečném čištění se v koupelně snadno množí bakterie a houby a vzniká plíseň. Vysoká vlhkost vzduchu a teplo zde vytvářejí ideální zázemí. Pravidelné čištění povrchů, sprchových koutů, toalet a obkladů je proto zvlášť důležité.

Jak často čistit koupelnu?

Jak často byste měli koupelnu čistit, závisí především na tom, jak hodně ji používáte. Například v malém studentském bytě vzniká méně nečistot než u početné rodiny, proto se doporučuje upravit rytmus čištění vždy podle životních návyků. Pokud je to možné, měli byste celou koupelnu ale důkladně vyčistit alespoň 1krát týdně. U umyvadla doporučujeme vždy včas odstranit nečistoty ze zbytků mýdla nebo zubní pasty a po několika dnech otřít všechny armatury, abyste zamezili vápenným skvrnám. Nejlépe je samozřejmě otřít lesklé armatury měkkou utěrkou po každém umytí rukou, díky čemuž skvrny vůbec nevzniknou.

Aby sprchový kout a vana zůstaly dlouho čisté, pomůže povrch po každém použití důkladně osprchovat a následně osušit. Abyste odstranili i vlasy a prach z podlahy, postačí jednou za čas v koupelně vysát. Navíc experti nabádají setřít za jeden až dva týdny obklady vlhkou utěrkou, abyste se zbavili i silně ulpívajících nečistot. 

Tip: Po sprchování nebo koupeli se může na oknech v koupelně nahromadit vodní pára. Časem zde pak vznikne bílá plíseň. Proto doporučujeme koupelnu také pravidelně větrat, aby vlhkost mohla unikat. Vždy po několika měsících vyčistěte důkladně i okna.

Úklid koupelny může být jednoduchý

I když dlažbu a keramické povrchy vyčistíte většinou velmi snadno, musíte dát v koupelně na některé zvláštnosti pozor. Organické nečistoty jako buňky pokožky, vlasy a zbytky mýdla se dostanou na minerální nečistoty jako vápenné usazeniny, močový kámen a rez. Při snaze odstranit tyto nečistoty mnohdy nepostačí jednoduché stírání. Proto se často používají agresivnější prostředky jako WC čističe nebo kyselé čisticí prostředky i mechanická zařízení. Ta však mohou citlivé povrchové materiály při neodborném použití poškodit.  

Se správnými čisticími a domácími prostředky, tipy na použití a vhodným zařízením dosáhnete zářivé koupelny obratem ruky – zcela bez namáhavého drhnutí. 

Čištění spár

Čištění spár

Odvápnění kohoutku

Odvápnění kohoutku

Čištění odpadu

Čištění odpadu

Dlaždice čistěte parním čističem

Čištění dlažby

Čištění vany a sprchy

Čištění vany a sprchy

Toaleta

Čištění toalety

Čištění zrcadla

Čištění zrcadla

Čištění umyvadla a kohoutku

Čištění umyvadla a kohoutku

Odstranění vápenných usazenin v koupelně

Všude tam, kde předměty přicházejí pravidelně do styku s vodou, se časem ukládají vápenné usazeniny. Žádný div, že se především tvoří v koupelně a pokrývají armatury, obklady nebo umývadlo. A přeci pomocí jednoduchých prostředků a několika tipů snadno odstraníte i silné vrstvy a postaráte se o prevenci nových usazenin.

Odstraňte vodní kámen v koupelně

Jak vápenné usazeniny vznikají?

Tvrdá voda obsahuje především hodně uhličitanu vápenatého. Ten se dostane vápenatou horninou do spodní vody. Čím vyšší koncentrace o to tvrdší je voda a tím se na povrchu, který přijde do kontaktu s vodou, usazuje i více vápenných vrstev. Odolné vápenné usazeniny vznikají především tehdy, když se voda ohřeje nebo vypařuje. Bílé skvrny proto vznikají především na armaturách, umyvadlech, obkladech a vodovodních kohoutcích v koupelně.

Odstraňte vodní kámen pomocí parního čističe Kärcher
Vodní kámen

Odstranění vápenných usazenin parním čističem

Pokud nejsou vrstvy vápenných usazenin ještě příliš silné, odstraníte je poměrně snadno parním čističem – bez namáhavého manuálního drhnutí. K tomu potřebujete bodovou trysku a kulatý kartáč. Citlivé povrchy byste měli raději výlučně čistit bodovou tryskou, abyste nepoškrábali chrom a ušlechtilou ocel. Držte trysku přímo na zanešených místech a napařujte je tak dlouho, než se vápenné usazeniny rozpustí. Pokud však ještě dále ulpívají nebo se nacházejí na těžko přístupném místě, můžete trysku vybavit kulatým kartáčem: Místo poté opracujte silnými rázy páry. Přímým napařováním a plynulým pohybem uvolníte i odolné skvrny.

Je-li vrstva vápenných usazenin již velmi silná, můžete na místo nanést trochu citronového čističe. Počkejte půl hodiny a poté pracujte dále s parním čističem. Zbytky vápenných usazenin by mělo být nyní možné snáze rozpustit.

 

Hausmittel Reiniger

Nejlepší domácí prostředky proti vápenným skvrnám

Vápenné usazeniny na hliníku odstraníte práškem do pečiva

Prášek do pečiva se stal všestranným pomocníkem v domácnosti, odstraníte s ním totiž i vápenné usazeniny, například na hliníku. Smíchejte trochu vody s práškem do pečiva, aby vznikla pevná kaše. S ní potřete dotčená místa, krátce nechte působit a opláchněte čistou vodou nebo setřete vlhkým hadrem.

Pozitivní vedlejší efekt prášku do pečiva: Prášek neutralizuje i nepříjemné pachy v koupelně a pomůže dokonce i s ucpanými výlevkami.

Odstranění vápenných usazenin octem

Ocet se hodí právě tak jako domácí prostředek k odstranění vápenných usazenin. Esenci octa doporučujeme použít v případě silných usazenin neředěnou, v případě lehčího znečištění ji můžete naředit vodou. Kyselina citronová má stejný účinek a uplatníte ji stejně dobře. Nejlépe potřísněte bavlněnou utěrku nebo utěrku z mikrovláken octem nebo kyselinou citronovou a otřete zanesené plochy, například armatury. Nechte působit po nějakou dobu nebo přes noc a poté vše důkladně opláchněte čistou, studenou vodou, následně vše osušte čistou utěrkou. Kyselina octová pomůže ostatně i proti silně odolnému močovému kameni.

Tip: Abyste rozpustili velmi odolné vápenné usazeniny z vodovodního kohoutku, můžete použít trik s nafukovacím balónkem.

Odstranění vápenných usazenin zubní pastou

Vápenné usazeniny odstraníte z armatur i zubní pastou a starým kartáčkem na zuby. K tomu účelu natřete usazeniny zubní pastou, nechte krátce působit, vše vydrhněte zubním kartáčkem a opláchněte vodou. Zubní pasta působí jako brusný prostředek a vrátí chromu a hliníkovým povrchům opět lesk.

Pozor: Některé materiály reagují na kyselinu citlivě, mezi ně patří mramor a přírodní kámen. Neměli byste je proto čistit octem nebo kyselinou citronovou. Prášek do pečiva zde představuje lepší volbu.

Pozor: Některé materiály reagují na kyselinu citlivě, mezi ně patří mramor a přírodní kámen. Neměli byste je proto čistit octem nebo kyselinou citronovou. Prášek do pečiva zde představuje lepší volbu.

Jak a čím odstranit vodní kámen?

Ten, kdo chce sáhnout po čisticím prostředku, aby se zbavil silných usazenin, potřebuje kyselý čisticí prostředek s pH mezi 1 a 4. Který prostředek je nejvhodnější, závisí na povrchu. Nejprve otestujte čisticí prostředek na nenápadném místě, než ho použijete po celé ploše. Silné kyseliny (nízké pH) mohou různé povrchy jako neušlechtilé kovy, cementové spáry, eloxovaný hliník nebo plasty napadat, proto sáhněte, pokud možno, po jemných prostředcích a přesvědčte se, zda dosáhnou odpovídajícího účinku. V obchodě zakoupíte i sanitární čističe s certifikátem ochrany životního prostředí, jako například EU Ecolabel. Ty jsou šetrné nejen k životnímu prostředí, ale jsou šetrnější i k materiálu než čističe bez certifikátu.

Čisticí prostředky

Tipy, aby vápenné skvrny nejprve vůbec nevznikly:

  • Pomáhá osušení: Armatury na umyvadle, ve sprchovém koutu nebo na vaně i obklady a skleněné plochy byste měli proto po použití vždy osušit, například utěrkou z mikrovláken nebo měkkou houbou.

  • Když spěcháte a nemáte čas na osušení: sprchový kout, vanu a armatury opláchněte studenou vodou. Neboť studená voda vytvoří méně vápenných usazenin než teplá voda.

  • Pravidelné napařování armatur a podobného příslušenství parním čističem zabrání v budoucnu vápenným usazeninám. Důvod: Vytváření páry demineralizuje vodu, tím vodní pára nezanechá ani vápenné usazeniny ani stopy po čištění.

Jak na čištění oken

Vhodné výrobky pro koupelnu

Mohlo by vás také zajímat: