ČIŠTĚNÍ OKEN: TIPY PRO VÝHLED BEZE ŠMOUH

Čištění oken patří k neoblíbeným domácím pracím. Vyžaduje ruční práci, stojí čas a výsledek není často uspokojivý, jelikož se po čištění často objeví na okenních tabulích mapy. S těmito tipy vyčistíte okna rychleji a beze šmouh.

Čištění oken: Nejlepší tipy a triky

Jak často byste měli okna čistit?

Velké množství velkých oken domov prosvětlí a vytvoří příjemnou atmosféru. Ale především v období intenzivního poletování pylu, po deštivém počasí a za dlouhého sucha s množstvím prachu vypadají okna již po několika dnech tak, jako by je měsíce nikdo nečistil.  I uvnitř musejí okna ledacos vydržet, neboť především děti a domácí mazlíčci zanechají na okenních tabulích často otisky a skvrny. Proto byste měli okna podle znečištění čistit uvnitř a vně přibližně každé dva měsíce.

Tip 1: Zvolte správný okamžik

Okna nečistěte při přímém slunečním osvícení nebo za horkých dní, jelikož tabule jinak příliš rychle uschnou a vzniknou tak mapy. Pro čištění oken se skvěle hodí oblačný, ale suchý den. 

 
Hausmittel zum Fensterputzen

Čištění oken vodou a domácími prostředky

Mnoho nečistot na okenních tabulích a rámech dobře vyčistíte jen čistou vodou. Skleněné plochy stírejte jednoduše mokrou utěrkou z mikrovláken nebo bavlněnou utěrkou bez žmolků a následně osušte. Když se za několik týdnů nahromadí ulpívající nečistoty, měli byste vzít na pomoc domácí prostředky nebo čističe. Toto jsou nejlepší domácí prostředky pro čištění oken:

 • Ocet nebo octová esence: Použijte 1 hrníček octové esence na 1 litr vody. Roztokem poté čistěte okna jako obvykle. Pozor: okenní kamenné parapety, například z mramoru, nutně předem zakryjte, jelikož kyselina octová může povrch poškodit.

 • Kyselina citronová: Dejte do 1 litru vody 2 až 3 polévkové lžíce prášku kyseliny citronové, následně vyčistěte vše utěrkou z mikrovláken.

 • Mycí prostředek nádobí: Dobrých výsledků docílíte i směsí vlažné vody s trochou mycího prostředku na nádobí bez leštidla. Množství mycího prostředku závisí na tom, jak je okenní tabule špinavá.

 • Černý čaj s citrónem: Smíchejte 1 velký šálek silného černého čaje s přibližně 3 litry vody v kbelíku a přidejte šťávu z půlky citrónu. Následně vyčistěte okenní tabule utěrkou z mikrovláken. Tříslovina z čaje rozpouští tuk, a dokonce i nikotin, kyselina citronová pak působí proti vápenným usazeninám.

 • Alkohol: Dejte několik kapek líhu do vlažné vody. Na kbelík o objemu 5 litrů s vlažnou vodou přijde jeden doušek líhu. Pozor: Při čištění noste rukavice, abyste neměli na rukou vysušenou kůži.

K sušení oken použijte stěrku s gumovým krajem, čistou utěrku z mikrovláken nebo jinou, která nezanechává vlákna. Tím dosáhnete lesku beze šmouh. Ten, kdo nemá právě po ruce žádnou savou utěrku, usuší okenní tabule i novinovým papírem. Několik stran denního tisku volně zmačkejte a skleněnou plochu s ní otřete. 

Čištění oken čisticími prostředky

V případě silně znečištěných okenních tabulí byste měli při čištění sáhnout po čisticích prostředcích. Vedle obvyklých čističů na sklo existují speciální koncentráty na čištění oken, které před použitím smícháte s vodou. Rozpustí dokonce i silně ulpívající nečistoty jako mastné filmy, skvrny po hmyzu, otisky a emise. Další výhoda: Tyto přípravky zanechají na skle ochranný film, takže déšť může lépe odtékat a oddálí opětovné znečištění. 

Tip 2: Používejte čisticí prostředky šetrně

Pokud roztok obsahuje příliš čisticího prostředku, může na oknu vzniknout film. Používejte proto čističe skel nebo domácí prostředky vždy šetrně a ve správném dávkování – tak zamezíte povlaku a šmouhám.

 
Putzmittel zum Fenster reinigen
Putztechnik fürs Fensterputzen: Achterförmige Bewegungen

Správná technika je důležitá

Čistit okna jako profesionálové – jde to i doma, neboť při čištění oken je důležitá především správná technika: 

 • Krok 1: Čisticí roztok z vody a čisticího nebo domácího prostředku naneste velkoryse houbou nebo láhví s rozprašovačem na okno. Bez dostatečného množství vlhkosti nemůže stěrka správně klouzat.

 • Krok 2: Tekutinu stahujte stěrkou pohyby ve tvaru čísla osm shora dolů a otřete utěrkou. 

 • Krok 3: Tabule vyleštěte kůží na okna, utěrkou z mikrovláken nebo utěrkou na nádobí a odstraňte poslední kapky vody, především na krajích.

Správné čištění okenních rámů

I rámům byste měli při čištění oken věnovat pozornost. Protože právě tak jako okenní tabule je i rám vystaven povětrnostním vlivům. Nejprve odstraňte hrubé nečistoty ručním smetáčkem nebo suchou utěrkou. Následně rám důkladně vyčistěte mokrou utěrkou nebo měkkou houbou. V případě silně odolných nečistot použijte čisticí prostředek. Zde však dávejte pozor na materiál rámu: 

 • Pro dřevo doporučujeme prostředky, které chrání před povětrnostními vlivy. Antistatické rámy můžete čistit antistatickými čističi speciálně určenými pro plast.   

 • Při této příležitosti můžete současně zbavit okenní parapet hrubých nečistot a důkladně ho vyčistit.  
Vyčistěte okenní rámy
Fenster reinigen mit Akku-Fensterreiniger von Kärcher

Rychle a beze šmouh aku vysavačem na okna

Vysavačem na okna zvládnete čištění oken podstatně snáze: 

 1. Nastříkejte směs vody a čisticího prostředku velkoryse na okenní tabuli.
 2. Nečistoty uvolněte utěrkou z mikrovláken nebo čisticím padem.
 3. Vlhkost vysavačem odsajte. Špinavá voda skončí v nádrži – ne na zemi.  

  Po použití budete mít okna beze šmouh. Pokud byste na skle viděli ještě mapy, může to být způsobeno stírací lištou:
 • Stírací lišta vysavače oken se po nějaké době opotřebuje. Tím je její povrch nerovný a dochází k tvorbě šmouh na skleněných plochách. Malý trik: stírací lištu obraťte, jelikož je použitelná oboustranně.

 • Další příčinou tvorby šmouh by mohly být jemné částečky prachu a nečistot, které se na stírací liště usazují a způsobují nerovnosti. Před odsáváním oken můžete stírací lištu přetáhnout přes čisticí pad na láhvi s postřikovačem, abyste tyto částečky odstranili a získali pokud možno hladký povrch lišty.

Postup s AKU vysavačem na okna je vždy stejný, nezávisle na tom, kde ho použijete.  Možnosti jeho použití jsou mnohostranné:

 • okna/dělená okna

 • zrcadla

 • sprchové kouty

 • skleněné stoly

 • obklady

 • zimní zahrady

 • skleněné dveře a jiné hladké povrchy

Tip 3: AKU čistič oken

Praktickým doplňkem k vysavači na okna je AKU čistič. Vibrujícím padem vyčistíte bez námahy všechny hladké povrchy. Automatickým zvlhčováním padu nedojde ke skropení okolních ploch rozstřikovanou mlhovinou, ruce a podlaha zůstanou suché. Jelikož odpadá postřikování, ušetříte i čas. Kromě toho vibrace podporují čistotu, takže povrchy vyčistíte bez námahy a obtížného drhnutí.

Fensterputzen mit einem Akku-Wischer von Kärcher
Fensterputzen mit dem Kärcher Dampfreiniger

Čištění oken parním čističem

Ten, kdo má doma parní čistič, s ním může čistit nejen zrcadla a skleněné plochy, ale i svá okna:

 • Krok 1: Tabuli napařte ruční hubicí a potahem z mikrovláken a rozpusťte nečistoty třením. Alternativně můžete znečištěnou tabuli také napařit bodovou tryskou nebo volitelnou okenní hubicí. Párou rozpustíte i odolné skvrny.

 • Krok 2: Sraženou páru odstraňte stěrkou nebo vysavačem na okna. Kraje a okenní rámy případně osušte měkkou utěrkou.

Voda, která vystupuje z parního čističe jako pára, je demineralizovaná a působí tak jako destilovaná voda. Nezanechává žádné šmouhy a mapy na skleněné tabuli. Pokud by po čištění i přesto vznikly neočekávané šmouhy a mapy, souvisí to většinou s tím, že jsou odstraňovány zbytky čisticích prostředků. Zde musíte mít trpělivost a několikrát ještě setřít plochu, dokud neodstraníte všechny zbytky.  

Kompletní balíček: závěsy a žaluzie

Kdo chce mít okna kompletně čistá, ten čistí nejen rámy a okenní tabule, nýbrž vypere i závěsy a zbaví žaluzie prachu.

 • Závěsy po vyždímání hned znovu zavěste zpět na tyč – to vám ušetří podle druhu materiálu žehlení.

 • Žaluzie zbavte vlhkou utěrkou prachu. Velmi dobře funguje čištění i silikonovou stěrkou na těsto, kolem které omotáte utěrku z mikrovláken.

 • Praktickou alternativou pro čisté žaluzie je také parní čistič, kterým snadno zbavíte lamely a meziprostory prachu a nečistot.

Video: Tipy na čistá okna

Vhodné výrobky pro okna

Mohlo by vás také zajímat: