Jak se v sezóně vyhnout alergenům: silné zbraně v boji proti alergiím

Od dubna do července se to všude hemží pyly a alergeny. Máme pro vás tipy, jak si od kýchání a zarudlých očí ulevit alespoň ve vnitřních prostorách – doma, v práci nebo ve škole. Základem je čistý vzduch a čistá podlaha.

Jak bojovat proti alergenům

Tipy na základní prevenci v pylové sezóně

Zatímco ve vnitřních prostorech se můžete před alergeny účinně chránit , venku se jim nevyhnete. Částečně vás ochrání brýle a respirátor. Alergie jsou spojeny s oslabenou imunitou – tu můžete posílit úpravou stravy (například zvýšit příjem vitamínu C), dostatkem pohybu a kvalitním spánkem.

Jarní pyly se nejvíce usazují ve vlasech a na oblečení, proto doporučujeme, abyste si myli vlasy každý večer a oblečení odkládali na jedno určené místo. Pro klidnější spánek pomáhá častější převlékání postele – v nejhorší sezóně alespoň jednou týdně. Praním na 60 °C spolehlivě zahubíte bakterie i roztoče, kteří se v povlečení usazují.

Prevence v pylové sezóně

Eliminujte všechny lapače alergenů

Čeho se vyvarovat, pokud je v domácnosti alergik nebo astmatik?

Důležité je udržovat svou domácnost čistou, bez prachu, pylů a roztočů a jiných alergenů. K tomu si dopomůžete tím, že eliminujete místa a předměty, kde se tyto čístečky usazují. Odstraňte pokud možno všechny takzvané lapače prachu. Nábytek nechte volnější, omezte dekorace.

Závěsy, záclony, čalouněný nábytek, koberce zachytávají všechny alergeny, pokud je není možné zredukovat, je důležité o ně vždy řádně pečovat a například častěji je prát či tepovat. Často doporučujeme měnit i ložní prádlo (prostěradla a povlečení).

V domácnosti udržujte dobrou cirkulaci vzduchu. Pokud jsou členy domácnosti i chlupatí nebo opeření mazlíčci, je třeba ještě více dbát na zvýšenou hygienu. 


Nasaďte ty správné pomocníky

Boj s alergeny usnadní nasazení správných pomocníků. Pomohou například parní čističe, vysavače s kvalitní filtrací, nebo čističky vzduchu. 

Alergeny odstraníte i párou

Alergikům i astmatikům doporučujeme čistit domov párou

Pyly a prach, které nezachytí čistička, se usazují na parapetech, žaluziích, nábytku a na podlaze. Pohodlně, účinně a ekologicky se jich zbavíte zejména parními čističi, parními mopy nebo parními vysavači. Čištění párou je rychlé a navíc proniknete i na místa, kam se kartáčem nedostanete. 

Pára o teplotě 100 °C povrch vyčistí a vydezinfikuje – odstraní viry*, bakterie* i roztoče. Vyhnete se navíc chemickým prostředkům, které jsou pro alergiky často problémové. Pokud máte doma malé děti, které lezou po zemi, nedostanou se tak do styku s chemikáliemi.

Ručními parními čističi umyjete téměř cokoliv – umyvadla, záchod, dlaždičky, kuchyň, sporák nebo jídelní stůl. Pozor dejte jen na voskované a olejované dřevěné povrchy. Na vinyl a PVC doporučujeme nejnižší stupeň páry. Pokud si nejste jisti, jak povrch na páru zareaguje, vyzkoušejte čistič nejdříve tam, kde to nepůjde vidět (například podlaha za sedačkou, polička pod knihami apod.). Abyste si byli opravdu jisti, že nábytek nepoškodíte, poraďte se s výrobcem.

> Podívejte se na návod, jak pracovat s parním čističem

K ručním čističům obvykle dostanete nástavce, ruční hubice a hadry z mikrovlákna, které zachycují nečistoty a nasávají vodu. Hadry jednoduše vyperete na 60 stupňů bez aviváže a použijete znova.

Pokud nepotřebujete multifunkční čističe, ale chcete udržet čistou hlavně podlahu, ruční parní mop je ideální variantou na rychlý úklid – třeba pro majitele domácích mazlíčků.

> Více o čištění párou: Jak na hygienickou čistotu bez použití chemie?


Čistička vzduchu pomůže s alergeny uvnitř

Mezi nejběžnější alergeny patří pyly, prach, plísně a jejich spóry, roztoči a zvířecí srst. 

Pyly rostlin a domácí prach mají velikost v rozmezí do 1 mikrometru a některé jsou i okem viditelné. Pylové a prachové částice se víří ve vzduchu a usazují se na podlaze i nábytku. Pro čističku vzduchu, která si poradí i s bakteriemi a viry o velikosti 0,1 µm, tak nejsou tyto alergeny žádný problém. 

Roztoči jsou velcí jako průměr lidského vlasu – asi 0,1 mm, stejně tak jako plísním jim nesvědčí čisté, suché a dobře větrané prostředí. Čistička v místnosti napomáhá zajistit dobrou cirkulaci čistého vzduchu a poletující spóry jsou zachyceny díky kvalitní filtraci.

Čistička vzduchu je tedy ideálním pomocníkem nejen na pylovou sezónu. Oceníte ji zejména, pokud máte doma děti, mazlíčky a vysokou vzdušnou prašnost. 

Čistička proti alergenům

Jak vybrat čističku vzduchu

Jak vybrat čističku vzduchu

Při výběru sledujte u čističky zejména výkon a průtok vzduchu, tzn. jak velký prostor je schopná přefiltrovat. Např. profesionální čistička Kärcher AF 100 je vhodná pro prostory až do 100 m2. Běžně ji najdete ve školních třídách, kancelářích a komerčních prostorech, ale své místo má i v bytě či domě. Stačí, když necháte otevřené dveře mezi pokoji a čistička přefiltruje všechny místnosti. V nabídce společnosti Kärcher naleznete i čističky vzduchu vhodné pro menší domácnosti, nebo pokojové čističky vzduchu. Domácí čističky vzduchu jsou rozdělené výkonově od 20 do 50 m2. 

Dalším důležitým parametrem je hlučnost. Dnešní čističky jsou velmi tiché, srovnatelné například s ledničkou. Většina modelů má navíc i noční režim, který jejich hlučnost ještě sníží a zhasne displej, aby vás při spaní jejich chod nerušil. 

TIP: Čističku tedy klidně nechte běžet nonstop, její výkon se bude přizpůsobovat aktuálnímu stavu ovzduší. Když například otevřete okno a do místností vletí pyl nebo jiné alergeny, laserový senzor to v nasávaném vzduchu okamžitě zachytí a adekvátně zvýší výkon.

 

Při výběru čističky vás budou zajímat také filtry. Většina lepších čističek je v základu dodávána s univerzálním filtrem HEPA, který odpovídá evropským normám a poradí si s:

  • částicemi prachu a zvířecími chlupy, 
  • alergeny a roztoči,
  • pachy, těkavými látkami a čpavkem,
  • patogeny, viry a aerosoly,
  • plísní a kouřem.

V nabídce Kärcheru najdete dalších 6 typů filtrů. Mezi nimi i speciální filtr pro alergiky. Nicméně, jak jsme předeslali, typické alergeny jsou poměrně velké, a proto si s nimi poradí i základní filtr. Do zdravotnictví je ideální filtr HEPA 14 s oficiální zdravotní certifikací.

Jak často je potřeba měnit filtr?

Při každodenním použití se filtr ideálně mění 1× za půl roku, reálně vám ale vydrží déle a při běžném zatížení stačí vyměnit po roce.


Vhodné produkty


To by vás mohlo také zajímat:

Čistá okna

Čistá okna jako královská disciplína

Velká okna a jejich dostatečný počet prosvětlí domov a dodá mu zároveň přátelský vzhled. Déšť, pyly a jemný prach je však rychle znečistí a zkazí výhled. Okna musí také ledacos vydržet, neboť především děti a domácí zvířata často zanechají otisky a skvrny na okenních tabulích. S následujícími tipy se vám čištění oken zdaří beze šmouh.

> Číst dále

Péče o podlahu

Program péče o podlahu

Ušlechtilé parkety, robustní dlažba nebo praktické linoleum – pro každý požadavek bydlení existuje správná podlaha. Ale jak přesto zůstanou různé podlahové krytiny trvale pěkné? Dáme vám několik tipů pro váš byt.

> Číst dále

Odstranění nečistot v bytě

Tipy jak zabránit hromadění prachu a nečistot v bytě

Kdo by to neznal? Sotva je byt zbaven prachu, začne se usazovat nová šedá vrstva na nábytku a podlahách. A práce začíná od začátku. To může být frustrující. Není se čemu divit, že vykonávání těchto domácích činností patří mezi ty nejméně oblíbené. Zde několik tipů, jak nečistoty přelstít.

> Číst dále