Praktické tipy pro kutily

Nic vám nedá takový pocit uspokojení, jako když něco vytvoříte vlastníma rukama! Jaro je ideálním obdobím pro kutilství, když se začíná objevovat slunce a prodlužují se noci. Pokud se rozhodnete pustit do práce na domě nebo na zahradě, vězte, že tyto kutilské projekty zahrnují spoustu špíny a prachu. Díky těmto tipům pro kutily bude vaše dílna po dokončení úkolu vypadat jako nová.

Praktické tipy pro kutily

Klíčem k úspěchu je příprava

Je známo, že omeletu nelze připravit bez rozbití vajec. Je tedy logické, že nemůžete očekávat, že budete provádět kutilské projekty, aniž byste se setkali se spoustou nečistot a prachu. Nebuďte překvapeni, že po dokončení renovačního projektu vás čeká spousta úklidu a čištění. Mnoho kutilů se při úklidu své dílny uchyluje ke komerčním vysavačům. Vzhledem k hrubým nečistotám a obrovskému množství prachu však mohou tyto přístroje rychle dosáhnout svého limitu. Chcete-li účinně odstranit jemný a hrubý prach nebo chcete-li zabránit tomu, aby prach vůbec vznikl, je lepší volbou vysavač na mokré a suché vysávání.

Odstraňování prachu vysavačem na suché a mokré vysávání

Zahradní kutilství: Vylepšete svůj exteriér do dokonalosti

 

Když se na jaře začnou zvyšovat teploty, příroda se probouzí ze zimního spánku, což signalizuje, že je čas na úpravu zahrady, a tedy čas na kutilství! Terasa, květinové a zeleninové záhony a zahradní nábytek by si po zimním zanedbávání zasloužily trochu péče. Péče o zahradu je na pořadu dne.

Po vyčištění cest kolem domu od listí a nečistot, zametení terasy a úpravě trávníku máte čas zaměřit se na drobné kutilské projekty. Existuje nespočet tipů a návodů, jak si zahradu vylepšit podle svých představ. Často se jedná o rozšíření venkovního prostoru u domu pomocí prvků, které si sami postavíte. Jedním z trendů, který se v posledních letech ujal, jsou vlastnoručně vybudované záhony z kamene nebo dřeva. Vždyť vyvýšené záhony a vyvýšené truhlíky na rostliny jsou nejen praktické a dobře vypadají, ale také umožňují růst rostlinám i v místech, kde nejsou optimální půdní podmínky. Domácí výroba zahradního nábytku patří bezpochyby k nejoblíbenějším projektům pro kutily.

Odstraňování listí na zahradě
Odstranění zeminy z venkovních květináčů

Tip

Po řezání dřeva nebo kamene pilou kutilové zjistí, že vysavač na mokré a suché vysavání pomáhá účinně odstranit vzniklý prach. A pokud se vám při přesazování nebo osazování záhonů a truhlíků stala malá nehoda, můžete vodu i mokré nečistoty jednoduše vysát vysavačem na mokré a suché vysávání. Tyto vysavače jsou k dispozici jako modely napájené kabelem nebo akumulátorem. Akumulátorové přístroje s dobíjecím akumulátorem nevyžadují elektrickou zásuvku a nabízejí uživatelům větší volnost a flexibilitu. Pro větší plochy je dobrou volbou zametací stroj, který rychle a bez námahy odstraní okvětní lístky, písek, zeminu nebo listí.

Práce v domácnosti: Způsoby, jak se vyhnout prachu

Kutilství se však neomezuje pouze na zahradu, ale lze jej provádět i v domácnosti. Po několika letech je normální, že se některé položky, jako je kuchyňská linka, obklad v koupelně nebo skříň v obývacím pokoji, ocitnou na vašem seznamu věcí, které potřebují modernizaci. Ať už se pustíte do jakéhokoli druhu kutilství, bude nepochybně spočívat v malování a vrtání.

Pokud se váš dům přestavuje nebo se provádí rozsáhlá rekonstrukce, je normální, že vzniká velké množství stavebního odpadu - například při bourání starých zdí nebo vrtání do nich. Aby byl obytný prostor opět obyvatelný, měly by být větší kusy suti nejprve ručně nebo pomocí smetáku vyneseny z místnosti. K účinnému a rychlému odstranění jemných kousků prachu lze poté použít vysavač na mokré a suché vysávání s integrovaným filtračním sáčkem. Vysávání stavebních a renovačních nečistot, jako je omítka, cement nebo kusy cihel, je tak obzvláště snadné. Vysavač si hravě poradí i s vlhkými nečistotami, které se mohou vyskytnout při odstraňování tapet.

Vysavač na mokré a suché vysávání je užitečný i při menších renovačních projektech, protože vám umožní vyhnout se nákladnému základnímu úklidu po dokončení renovačních prací. Prachu lze zabránit díky rozsáhlému příslušenství přístroje. U některých projektů, jako je například přidání nového kolejnicového osvětlení na strop, strávíte více času skutečným zakrýváním nábytku a úklidem než samotným kutilstvím. S tím vám může pomoci lapač prachu z vrtačky! Příslušenství se jednoduše připojí k sací hadici. Pro zachycení prachu z vrtání se nástavec umístí na požadované místo na stěně nebo stropě a zapne se vysavač. Lapač prachu z vrtačky zůstane bezpečně připevněn na místě, kde je umístěn. Nyní můžete vrtat, aniž byste se museli obávat prachu nebo zbytků, protože prach z vrtání je okamžitě zachycen vysavačem pro mokré a suché vrtání. Tip: Nejlepší je nechat vysavač po vrtání nějakou dobu běžet. Tím zabráníte tomu, aby přebytečný prach z vrtání dopadal na podlahu.

Lapač prachu pro bezprašné vrtání
Vysávání stropu víceúčelovým vysavačem

Úklid garáže, dílny a kůlny po dokončení kutilského projektu: Tipy a postupy

Pro kutily je nezbytná vhodná dílna. Nejenže v ní můžete bezpečně uskladnit veškeré nářadí, vybavení nebo stavební materiál, ale také v ní můžete hoblovat dřevo a v klidu pracovat. Není divu, že mnoho majitelů domů si pro tento účel zřídilo ve svém domě samostatnou místnost. Na druhou stranu pro ty, kteří mají o něco méně místa nebo se kutilství věnují jen příležitostně, je garáž obvykle ideálním útočištěm. Zaparkují-li kutilové auto venku, mají pak dostatek prostoru, klidu a dostatečné elektrické přípojky, aby se mohli pustit do svých projektů s plnou vervou. Co však udělat pro to, aby se v garáži netvořil prach? A jak garáž následně vyčistit?

Ideálním vysavačem pro vaši dílnu je vysavač pro mokré a suché vysávání. Pokud v garáži řežete dřevo nebo kámen a chcete se vyhnout prachu, měli byste při práci používat vysavač. Některé modely jsou vybaveny integrovanou zásuvkou pro větší flexibilitu. K vysavačům na mokré a suché vysávání s elektrickou zásuvkou lze přímo připojit kotoučové nebo řezací pily, frézy a brusky. Vysavač se automaticky zapíná nebo vypíná prostřednictvím elektrického nářadí a nečistoty vzniklé při hoblování, řezání nebo broušení jsou ihned odsávány. Zároveň je vysavač ideální pro odstraňování prachu z dřeva. Aby vysavač na mokré a suché vysávání účinně vysával jemný prach, stačí vložit filtrační sáček.

Odstraňování dřevěného prachu vysavačem na mokré a suché vysávání
Vysávání podlahy v dílně

Tip

Když už uklízíte garáž, můžete rovnou vysát i auto. K vysavači na mokré a suché vysávání lze připojit širokou škálu příslušenství pro úklid automobilu, které slouží k čištění koberečků i menších úložných prostor a také k zajištění čistoty mezi sedadly.

Úklid zahradní kůlny

Mnozí ambiciózní kutilové mají namísto kutilství v garáži k dispozici malou dílnu v garáži nebo zahradním domku. Pracovní stůl lze obvykle bez problémů instalovat tak, aby bylo možné provádět drobné i větší práce na domě a zahradě. Pokud takovou kůlnu vlastníte, jistě víte, že kvůli četným kutilským projektům jde pořádek často stranou. Pokud jsou v kůlně spotřebiče a nářadí, které nejsou neustále používány, může se na nich a mezi nimi hromadit špína, prach nebo dokonce škůdci, jako jsou brouci, mravenci nebo pavouci. Proto se doporučuje kůlnu pravidelně čistit - zejména po dokončení velmi rozsáhlých kutilských projektů v dílně.

Prvním krokem je zamyslet se nad uspořádáním kůlny. Police a držáky na stěnách nejen udržují pořádek, ale také výrazně usnadňují úklid dílny. Pro hobby kutily je proto nejlepší kůlnu před úklidem důkladně vyčistit. Menší meziprostory v dílně lze vyčistit vysavačem na mokré a suché vysávání. Stačí připojit běžnou sací trubici, zapnout přístroj a vysávat mezi konzolami, policemi a nářadím.

Nemějte obavy, pokud narazíte na šrouby nebo hřebíky, které se skrývají v mezerách. Vysavač na mokré a suché vysávání dokáže také rychle a snadno odstranit hrubé a ostré materiály, aniž by se poškodily, a to díky své vysoké odolnosti i speciálním sacím trubicím, které se dodávají v různých velikostech. S vysavačem si snadno poradíte i s většími plochami mezi kotoučovými pilami nebo pracovními stoly. Většina modelů má totiž funkci ofukování, a proto nečistoty nejen vysává, ale také účinně odstraňuje dřevěný prach a podobné nečistoty i z těch nejmenších mezer tím, že je ofukuje silným proudem vzduchu. 

Vysávání podlahy v zahradním domku
Vysávání police v přístřešku

Vhodné produkty pro kutily:

Mohlo by vás také zajímat: