PÉČE O ZAHRADU: NEJLEPŠÍ TIPY A TRIKY

Ať na jaře, kdy opět začíná běžet zahradní sezóna, nebo během podzimních měsíců, kdy přichází na řadu zazimování zahrad – kdo chce udržet svoji zahradu zelenou a krásnou, ten má vždy hodně práce.

Údržba zahrady: Nejlepší tipy a triky

Tipy našich odborníků pro úspěšnou péči o zahradu

Péče o zahradu může být náročným úkolem, avšak zároveň představuje vášeň, zábavu a únik z hektického každodenního života. Ti, kteří jsou dobře připraveni, vědí, jakými kroky dosáhnout optimální úrovně zahradní údržby. To může ušetřit nejen čas, ale i frustraci, která může vzniknout z nesprávného střihu keřů či nesouladu s vhodným obdobím pro danou úpravu. Které období je nejvhodnější pro řez živého plotu a stromů? Jak často je třeba sekat a mulčovat trávník? Jak efektivně zavlažovat zahradu? A jak provést správnou zimní přípravu jezírka a celé zahrady?

Díky našim osvědčeným tipům a trikům budete mít plnou kontrolu nad všemi zahradnickými úkoly, které na vás čekají. 
 
 

 

Tipy pro zahradu: správná péče o trávník, živý plot a stromy

Živý plot, který vymezuje vlastní pozemek, není jen optickou okrasou, ale i praktickou vizuální ochranou proti zvědavým pohledům kolemjdoucích nebo sousedů. Vyžaduje však pravidelnou péči. Proto se neobejdete bez informací, jaké techniky střihu lze použít a jaká zahradní technika se nejvíce hodí pro péči o živý plot

Proto je třeba si před stříháním živého plotu uvědomit, jaký typ plotu chcete stříhat, neboť se podle toho musíte rozhodnout, zda provedete lichoběžníkový nebo obdélníkový střih. První jmenovaný je zvlášť oblíbený, plot se tímto způsobem omlazuje směrem vzhůru.

Péče o stromy

Omlazení! Omlazovací střih nás přivádí k péči o stromy, neboť nejen živé ploty a keře by měly být čas od času ostříhány. I zahradní stromy vyžadují pravidelnou péči, aby nesly hodně květů a ovoce, resp. jste si jich mohli dlouho užívat. Ale jak má vlastně vypadat správný řez stromů? Kdo si myslí, že postačí jen tak někde odříznout větve a větvičky libovolným zahradním nářadím, je vedle. Pro správný řez stromů by měl mít každý zahrádkář po ruce tuto techniku: nůžky na větve, resp. řetězovou pilu – velmi vhodné jsou pro tento účel bateriové modely – i správný ochranný oděv a žebřík.

Sekání trávníku

Daleko častěji je oproti tomu třeba sekat trávník. Ten potřebuje právě od jarních měsíců hodně péče. Sekání trávníku není tak snadné, i když se to na první pohled zdá kuriozní. Ale jak by měli hobby zahrádkáři nejlépe postupovat? Vypěstovat zelený, svěží trávník pro vás bude snazší, pokud pochopíte základní pravidla: Kdo se touto problematikou skutečně zabýval, ví, že například není vhodné sekat mokrý trávník. Příliš velké horko právě tak škodí čerstvě sestřihaným travním stéblům. Ale proč je tomu tak? Kdy použít sekačku na trávu, resp. mulčovač a kdy je spíše vhodná strunová sekačka nebo robotická sekačka? Správné tipy vám pomohou vybrat vhodné sekačky pro vlastní potřebu a zabrání chybám při sekání trávy.

Tipy a triky pro zavlažování zahrady

Kdo správně pečuje, resp. hnojí své záhony, květiny a trávník, udělal již hodně pro to, aby zahrada vypadala pěkně a mimoto skvěle prospívala. Přirozeně se to podaří pouze tehdy, pokud trávník a rostliny pravidelně zaléváte. Přitom je především důležité vystihnout ideální čas a znát správnou techniku zalévání, resp. zavlažování. Například nesmíte zapomenout na to, že rostliny a půda mají různé požadavky a ty je třeba zavlažovat podle typu zřídka nebo naopak často.

Kromě toho mohou milovníci zahrad také vsadit na automatické zavlažování. S automatickým zavlažováním ušetříte hodně času. Navíc je tato metoda výrazně šetrnější ke zdrojům než manuální zalévání. O to se starají počítačem řízené zavlažovací systémy, u kterých je voda zprvu přiváděna z domovního vodovodu nebo tlakovým čerpadlem ze sudu na dešťovou vodu nebo cisterny. 

Zavlažování zahrady pomocí čerpadla a postřikovače

Příjemná zahradní idyla: Tipy pro čištění teras a zahradního nábytku

Pro mnohé představuje vlastní zahrada místo k odpočinku. Když vše pěkně kvete a je udržovaná, můžete si po vykonané práci dopřát příjemné chvíle s přáteli a rodinou. Jak by se vám líbilo například grilování na nové dřevěné nebo kamenné terase? Tento trend je stále oblíbenější: Čím dále víc lidí si chce svoji zahradu zkrášlit a vylepšit kvalitním zahradním nábytkem a terasou. Díky tomu se budete cítit na zahradě spokojeně a příjemně. Přirozeně byste neměli zapomenout na to, že je nutné dřevěné terasy pravidelně čistit a pečovat o ně. Tím předejdete zašednutí dřeva a ochráníte ho před nežádoucím plevelem, mechem a škodlivými plísněmi. Totéž platí přirozeně i pro zahradní nábytek, který nejlépe omyjete teplou vodou a víceúčelovým čističem od povrchových nečistot. Alternativně můžete také sáhnout po tlakové myčce.

Čištění zahradního nábytku

Zazimování zahrady

Kdo chce svoji zahradu zazimovat, nesmí na ledacos zapomenout. Hrnkové květiny a zahradní nábytek je třeba uklidit do sucha, a ještě jednou ostříhat květinové záhony či keře. Poté je můžete pohnojit vhodnou zeminou. Náš tip: Ostříhané větve, které ještě snadněji odstraníte nasekané, můžete použít k další péči o zahradu, pokud je položíte na záhony jako ochranu před mrazem. Současně tím vyřešíte problém, co si počít se spadaným listím a větvemi – minimálně částečně, neboť na podzim shazuje většina stromů a keřů své listy, takže musíte zapřemýšlet o odstranění listí.

Zazimování zahrady

Vhodné výrobky pro péči o zahradu


Údržba domácnosti: Rady a tipy

Praktické rady, tipy a triky, jak na údržbu domácnosti a interiérů. Poradíme, jak pečovat o podlahu, koberce i čalounění. Jak odstranit vodní kámen, vyčistit kuchyň i koupelnu.

 

JAK NA ÚDRŽBU DOMÁCNOSTI: RADY A TIPY