Péče o trávník a boj s plevelem dřív, než bude pozdě

Už jste po zimě probudili svoji zahradu? V dubnu je ideální čas k zahuštění trávníku a boji s plevelem dřív, než se mu rozrostou kořeny. Čtěte, na co se s příchodem jara zaměřit. 

A man removes weeds from under a garden bench with the Kärcher weed remover

Jarní péče o zahradu – s plevelem zatočte dřív, než se rozroste

Duben je ideální měsíc pro probuzení zahrady ze zimního spánku a přípravu na sezónu. Když si vybudujete rutinu a pravidelně se pustíte do sekání trávy, zavlažování a okopávání záhonů, v létě se vám zahrada odmění hustým zeleným trávníkem a půdou bez plevele.


Nejprve ukliďte po zimě a zbavte se mechu

Než se pustíte do jarních prací, věnujte jedno odpoledne úklidu. Během zimy vám na zahradu mohlo napadat spoustu větviček, listů a dalšího nepořádku. Péči dopřejte také svým zahradním nástrojům – naostřete rýč, hrábě i čepel sekačky. Tupá čepel nebo stará struna na sekačce vytrhávají trsy trávy i s kořínky, a tím pak vznikají nevzhledné lysiny.


Po zimě se také věnujte mechu, který se rozrůstá na dlažbách, zídkách a skalkách. Odstraňte ho dřív, než se rozšíří a zasemení na větších plochách. K odstranění mechu jsou ideální vysokotlaké čističe.


K čištění spár v dlažbě použijete také kartáč s ocelovými štětinami – pokud nemáte žádný určený přímo na plevel, použijte starý rejžák. Pro pohodlné čištění dlažby ve stoje si můžete pořídit také odstraňovač plevele s kartáčem na baterie.

 

Odčerpání jezírka

Tip: Jak ekologicky zatočit s plevelem v zahradě

Odstranění plevele horkou vodou

Pokud pravidelné okopávání a vytrhávání plevele ze záhonku přece jen podceníte a už není ve vašich silách ho vytrhávat, můžete na to jít i jinou cestou.

Jako náhrada chemických postřiků se na internetu často uvádí použití octa nebo soli. Můžete mít sice pocit, že co najdete v kuchyni, je eko, ale není tomu tak. Těmito metodami se plevele sice zbavíte, ale znehodnotíte si i půdu. Pokud jste hračičkové, můžete octovým roztokem potírat jen listy plevele, aby se do půdy nedostal, ale to už je lepší rostlinky rovnou vytrhnout i s kořenem.

Šetrnější metodou je napařování nebo přímo polévání plevele vroucí vodou. Ta zahubí celou rostlinku včetně kořenů. Jen musíte dobře mířit, abyste si nepolili i své sazeničky. Skvěle poslouží klasická rychlovarná konvice. Rostliny, které do styku s horkou vodou a párou přijít nemají, můžete zakrýt například starým květináčem nebo igelitem.

Trávník se vám za poctivou péči odmění

Řídký trávník se žlutými nebo prázdnými místy… to je realita mnoha zahrad. Náprava není moc pracná, jen vyžaduje řád. Začněte ho pravidelně sekat – ideálně 1–2× týdně. Tím trávník začne houstnout.

Začátek jara je ideální období pro vertikutaci, pokud máte trávník starší tří let. Pokud stále budou zůstávat prázdná místa, dosypejte je novými semeny – s tím ale počkejte, až přejdou mrazy a teplota půdy bude kolem 6 °C. A aby se semena uchytila, půda by měla být stále vlhká, proto je potřeba zavlažovat ho až 5× denně.


Skladování technologie v mrazuvzdorném prostředí

Nepodceňte závlahu

Po zimě si zkontrolujte, zda máte připraveno všechno k zavlažování, na jarní deště se totiž nelze spoléhat. Minimum zavlažovacího systému tvoří přípojka na venkovní kohoutek, dostatečně dlouhá hadice a vhodně zvolená tryska nebo pistole s více úrovněmi nastavení proudu vody. Držáky a vozíky na hadice vám usnadní práci s přenášením hadic a zahrada díky nim působí uklizenějším dojmem.

Pokud trávníku nemůžete věnovat celodenní péči, pomohou vám systémy pro automatické zavlažování. Zavlažovací hodiny načasujete dle potřeby a pokud si připlatíte, můžete je doplnit o dešťová a sluneční čidla, která o vhodném čase pro zálivku rozhodnou sama v závislosti na počasí. 

Když kropení a sekání trávníku nezanedbáte, s příchodem léta budete mít krásný zelený koberec.

A man cleans a patio with his Kärcher weed remover

Jak efektivně odstranit plevel

V dnešní době existují speciální zahradní stroje, které usnadňují odstraňování plevele a tím uvývá čas stravený prací na zahradě. Patří mezi ně pomocníci, jako je akumulátorový odstraňovač plevele. Kamenné terasy a dlážděné příjezdové cesty lze zbavit plevele pohodlně a především s menší zátěží pro záda. Je potřeba jen pár kroků:

  • Ti, kteří chtějí likvidovat plevel odstraňovačem plevele, by si k tomu měli vybrat slunečný den.

  • Zařízení funguje nejúčinněji v suchých podmínkách.

  • Při práci s odstraňovačem plevele vždy noste vhodný ochranný oděv. To zahrnuje rukavice, chrániče sluchu, pevnou obuv a ochranné brýle.

  • Nejprve nastavte teleskopickou násadu do požadované výšky. Poté nasaďte kartáče a nastavte rotační hlavu, zatlačte baterii do držáku, dokud slyšitelně nezacvakne.

  • Stejně jako u běžné sekačky na trávu je nyní nutné stisknout a podržet uvolňovací tlačítko, než lze odstraňovač plevele spustit pomocí spínače zařízení. Poté uvolněte odemykací tlačítko.

  • Nyní veďte odstraňovač plevele po povrchu pomalými pohyby a pod mírným úhlem, bez vyvíjení tlaku. To umožňuje rotujícímu nylonovému kartáči odstranit veškerý plevel z povrchu. 

Před nasazením zeleniny půdu pohnojte a zbavte plevele

Ještě než se pustíte do osazování záhonů, půdu prokypřete a pohnojte. Není potřeba používat chemii – skvěle poslouží organický hnůj (na jaře však není vhodný chlévský hnůj). Nikdy nehnojte suchou půdu, vždy ji udržujte vlhkou.

Zhruba v půlce dubna se můžete pustit do výsadby kořenové zeleniny, jarní cibulky a některých dalších druhů. Například okurky ale nechte až po zmrzlých mužích (tedy na květen). Stejně jako u trávníku i tady platí, že semínka potřebují neustále vlhkou půdu, aby se uchytily.

Ve vlhké a hnojené půdě se bohužel dobře daří i pleveli. Pokud ho chcete eliminovat dřív, než se vám rozroste po celé zahradě, zakročte ještě dokud bude v první vegetační fázi (tedy než se mu rozrostou kořeny). Ideální je pravidelné okopávání a vytrhávání celých rostlinek. Když plevel nenecháte vyrůst, vítr ho nebude dál rozsévat po zahradě a v létě se dočkáte krásného záhonku.

Jako prevence před rozšířením plevele funguje také netkaná textilie. Tu položíte na celou plochu záhonu a vystřihnete do ní pouze otvory na zasazené rostliny. Na ozdobných záhoncích textilii můžete zasypat okrasnou kůrou.

Zbavte se plevele

Výrobky užitečné pro odstranění plevele

Mohlo by vás také zajímat: