JAK NA ČIŠTĚNÍ BAZÉNU: TIPY A TRIKY

Od zavedení nového bazénu přes běžnou údržbu až k zazimování. Stručně jsme pro vás shrnuli rady pro všechny situace, do kterých se jako majitel bazénu dostanete.

Čištění bazénu

Napuštění nového bazénu a první várka chemie

Ještě před prvním napuštěním vody se ujistěte, že je bazén perfektně čistý. Zkontrolujte i veškeré příslušenství a vyčistěte ho, dokud je suché a dobře přístupné.

Ihned po napuštění zkontrolujte, jestli se filtrace bez problému spustí. A nechte ji běžet nepřetržitě, alespoň první 2–3 dny. Do vody budete přidávat hodně chemie, která se musí důkladně promísit. Konkrétně budete potřebovat:

stabilizátor tvrdosti – zejména pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou,
stabilizátor pH – v prvních sezónách je jeho spotřeba vždy vysoká, protože než se pH stabilizuje, může to trvat i 3 roky, 
chlor – první dávka chloru se pohybuje zhruba kolem 300 ml pro bazén o objemu 18 m3,
sůl – pokud jste se rozhodli pro slaný bazén, na první zasolení potřebujete cca 75–100 kg soli (pro bazén o objemu 18 m3). Ke slanému bazénu pořiďte také solničku k elektrolýze soli.

Na zimu se bazén obvykle vypouští. Na jaře, než opět dopustíte vodu do plného bazénu, zbavte se nečistot gelovým přípravkem nebo je mechanicky odstraňte. Na stěny bazénu, dlažbu kolem bazénu i terasu můžete využít třeba víceúčelový vysavač pro mokrosuché vysávání.

Poté vodu dopusťte a dle potřeby doplňte chlor nebo sůl a stabilizátor pH, případně stabilizátor tvrdosti a chloru.

Pokud jste na zimu schovávali filtraci, tak ji vraťte na místo a zkontrolujte, jestli funguje a zda nepotřebuje vyměnit náplň. Máte-li pískovou filtraci a pravidelně ji čistíte, náplň stačí měnit zhruba jednou za dva roky. U kartušové filtrace měňte filtry i 2× až 3× za sezónu.

Příprava bazénu

Pravidelná údržba bazénu a problémy s vodou

Základním pomocníkem jsou papírové testery, které vám změří hodnotu pH, koncentraci chloru, tvrdost vody a alkalitu. Používejte je zhruba jednou týdně a podle potřeby doplňujte chemii. Čím teplejší máte vodu v bazéně, tím je náchylnější ke kažení, a tak hodnoty kontrolujte klidně častěji. 

Hodnotu pH udržujte mezi 6,8 až 7,6:

voda s vyšším pH bude zakalená (mléčná), ke snížení použijte přípravek pH minus,
voda s nižším pH bývá hnědá, dráždí oči a pokožku, ke zvýšení použijte přípravek pH plus.

Jednou týdně také propláchněte filtraci a v případě kartušové filtrace zkontrolujte, jestli není filtr už zanesený a nepotřebuje vyměnit.

Počítejte také s tím, že nějaká voda se odpaří a nějaká vycáká, a tak ji budete pravidelně dopouštět. Nebojte se využít dešťovou vodu – ta je měkčí než voda z řadu, takže nebudete potřebovat stabilizátor tvrdosti.

Během sezóny se mohou objevit komplikace s vodou, nejčastěji podivné zbarvení, zakalení, řasy nebo sliz na dně či okrajích bazénu. V těchto případech vždy

zkontrolujte filtraci,
změřte hodnoty pH a chloru,
doplňte vhodné přípravky
a filtraci nechte běžet třeba jeden den v kuse bez koupání.

Nemáte-li automatickou filtraci, vodu v bazénu můžete vyměnit i mechanicky pomocí ponorného čerpadla a vysavače.


Výrobky užitečné pro údržbu bazénu

Mohlo by vás také zajímat: