Jak na sekání trávníku: TIPY A TRIKY

Se začátkem zahradní sezóny vše znovu začíná a sice jarním úklidem na zahradě. A je toho hodně! Poté je třeba zastřihnout keře a živý plot, o slovo se hlásí i řez stromů. Zvláštní pozornost si vyžaduje trávník, který na jaře a v následujících měsících potřebuje hodně péče, aby se po celou sezónu opět zelenal. Jaké jsou typické otázky a základní témata péče o trávník? Návod pro perfektní trávník.

Sekání trávníku: Tipy a triky

5 často kladených otázek na téma sekání trávníku

Který zahrádkář by to neznal: Není pár dní na zahradě a už trávník povyskočí. Ale jen sekat a nevšímat si případných tipů a rad? Při diskusi se sousedy nebo u stolu štamgastů kolují mnohé polopravdy, co ale skutečně platí?

Sekání trávníku sekačkou

Sekání trávníku v létě: Má se sekat trávník v horku? 

To jistě není rozumné. Trávník byste během letních horkých a suchých dní neměli příliš sekat. Důvod: Delší stébla trávy chrání půdu a kořínky trávy před silným vysušením a postarají se o zdravý růst rostlin.


Sečení trávy a roční období: Od kdy a jak často sekat trávník? 

Když na jaře začíná zahradní sezóna, je třeba trávník posekat poprvé. Od té doby poté nejlépe 1 až 2krát týdně až do podzimu. Mezi květnem a červnem roste tráva zvlášť rychle, v tomto období je třeba sekat jednou týdně. V zimě trávník z důvodu nízkých teplot neroste; není tudíž nutné ho sekat.

Je vhodné sekat mokrý trávník?

Ne, vlhký trávník by se neměl sekat! Neboť za vlhka nejsou stonky trávy čistě odříznuty a lepí se. Důsledek: výsledek působí nerovně. Vyžaduje to také větší námahu, jelikož posekaná tráva lepí namísto toho, aby se rozprostřela nebo kompletně vlétla do koše.

Jak správně sekat trávník?

Pro jednotný sestřih trávníku bez pruhů by sekačka měla zasahovat přibližně jednou šíří kola do posekané plochy. Kromě toho platí: Svahy sekat vždy příčně ke spádu! Pak neexistuje nebezpečí poranění sekačkou, pokud uklouznete. Hrany trávníku můžete nechat být a následně je zastřihnout nůžkami na tvrávu nebo AKU strunovou sekačkou pro dokonalý vzhled.  

 

Má zůstat posekaná tráva ležet?

Hodně diskutované téma. Jak při mulčování (u firmy Kärcher: mulčovací sada součástí dodávky AKU sekačky na trávu), tak i při klasickém sekání trávy existují výhody a nevýhody. Mezi výhody sekání s mulčováním patří menší plsť na trávníku, menší spotřeba hnojiva a posekanou trávu není třeba likvidovat. Je však nutné sekat častěji, a to také pouze zasucha. K výhodám běžného sekání patří čistší plocha trávníku, méně časté sekání a posekanou trávu lze použít jako hnojivo pro květiny. Nevýhody této metody: Ztratí se více živin, sekaný trávník se musí hnojit a vznikají starosti s likvidací posekané trávy.

Mulčování sekačkou na trávu

Sekání trávníku: správná výška střihu trávníku

Pro výšku střihu trávníku zásadně platí: ne příliš krátký, ale také ne příliš dlouhý. To zní velmi nejednoznačně, ale ve skutečnosti závisí na některých faktorech, jak krátký nebo dlouhý má střih trávníku být. Příliš krátký střih trávníku škodí, a to dokonce i kořínkům – především v suchém a horkém ročním období. Následkem jsou poté hnědé skvrny. Jinak řečeno: (Příliš) mnoho přímého slunečního záření je jed! Pokud je trávník příliš krátký, pak pod slunečními paprsky silně trpí a ztrácí sílu. V důsledku toho se může stát, že se začne šířit plevel a postupně trávu vytlačí. To se naopak může přihodit i při příliš dlouhé trávě. Pro optimální střih trávníku můžete sekačky manuálně nastavit na různé výšky sekání.

V této souvislost hraje svůj význam pravidlo třetin, resp. tzv. vegetační bod. Ten se nachází přibližně na poloviční výšce stonku trávy. Pokud sekáte více, trvá relativně dlouho, než se stébla zotaví – zdraví růst trávy není stěží možný, navíc posekanému trávníku nesvědčí ani vyšší sluneční záření. Co to konkrétně znamená? Trávník by měl být vždy krácen pouze o třetinu své aktuální výšky růstu. To znamená: dvě třetiny zůstanou, což v ideálním případě odpovídá doporučené výšce sečení. Dejme tomu, že odcestujete a trávník za tuto dobu naroste do výšky 15 centimetrů, pak by se měl zkrátit pouze o 5 centimetrů, tedy nesekat na více než 10 až 11 centimetrů. Tip expertů zní: Pro zachování zdravého trávníku sekat raději o něco méně, ale pravidelně, a zohlednit vždy počasí a stav stébel.

Trik pro rovnoměrnou výšky střihu trávníku: Nevstupujte na neposekané travnaté plochy, jelikož se stébla jinak zlomí a nenarovnají zpět. 

Zahradní sekačka, strunová sekačka, robotická sekačka? Sekání trávníku podle požadavku

Mnoho zahrádkářů si klade otázku, se kterou zahradní technikou bude trávník perfektní. Zvolíte klasickou sekačku na trávu s košem na trávu, sekačku na trávu pro mulčování nebo řešení 2 v 1 s mulčovací sadou nebo přeci jen strunovou sekačku, a pokud ano, měla by být bateriová či ne? Kromě toho existuje robotická sekačka, která kompletně převezme sekání, zatímco se můžete pohodlně natáhnout na zahradní lehátko. Ledaskde stojí ještě v garáži stará sekačka s elektrickým kabelem, ale o příjemnou práci se nepostará – je příliš masivní, příliš těžká a má příliš malý výkon! Mnoho otázek, které vás mohou rychle zmást.  

Pří výběru zařízení je vedle profilu potřeb vlastní zahrady a osobního vkusu důležitá také kvalita. V první řadě by nové zařízení mělo spolehlivě fungovat pro sekání trávy. Pokud se rozhodnete pro bateriová zařízení, měla by baterie pracovat co nejdéle. K tomu se uvádí takzvaný plošný výkon (m² na nabití baterie u sekaček na trávu; na nabití baterie u strunových sekačeknůžek na trávu a nůžek na živý plot) a životnost zařízení. Plošný výkon se může podle vlastností a profilu trávníku lišit. Nutné je myslet na šířku a výšku sestřihu. Zvlášť při výšce sestřihu jsou zásadní podmínky na zahradě. Je trávník plochý nebo spíše zvlněný?

Sekačka na trávu

Jakou sekačku vybrat?

V zásadě máte na výběr mezi sekačkami na trávu s elektrickým kabelem, benzinovými nebo bateriovými. Co je lepší? Moderní AKU sekačky na trávu v ničem nezaostávají za benzinovými. Naopak: Z hlediska hlučnosti, času na přípravu a údržbu volí stále více zahrádkářů bateriové sekačky. V čem spočívá jejich přednost oproti starším generacím sekaček na trávu s elektrickým kabelem je rychle zřejmé: Jsou jednak lehčí, ale i tišší – a bez kabelu nehrozí nebezpečí zakopnutí!

Především v otázce manipulace je třeba přesně uvážit, jakých vlastností se nechcete zříct. Měla by být sekačka na trávu, pokud možno, lehká, aby bylo snadné ji tlačit a bez problémů uložit? Měla by být kromě toho skládací, a navíc vybavená rukojetí pro přenášení a kolečkem pro pohodlné nastavení výšky sečení? Pro menší travnaté plochy jsou vhodné kompaktní sekačky na trávu 18 V se šířkou sečení až 36 centimetrů. Pro větší travnaté plochy představují výhodu sekačky 36 V se šířkou sečení až 46 centimetrů pro úsporu času. 

Odlehlé a nerovné kusy trávníku? AKU strunová sekačka pomůže.

Tajemství dokonalých krajů trávníku: V případě nepřístupných míst se neobejdete bez AKU strunové sekačky. Rychle rotující plastovou strunou, resp. plastovým nožem spolehlivě poseká trávu a plevel. 

Díky bateriovému provozu jsou strunové sekačky velmi tiché a použitím plastových nožů lze dokonce hluk ještě více snížit. Manipulaci a práci velmi usnadní ramenní popruh, který je součástí dodávky i otočná tlačítka a výškově nastavitelné rukojeti. 

Jelikož struny rotují vysokou rychlostí a mohlo by tak dojít k odlétání kusů trávy nebo štěrku, je principiálně vhodné nosit ochranné brýle a pevnou obuv. Právě tak musíte zachovat odstup od stromů a okrasných květin a dřevěných teras, abyste zabránili jejich poškození.

Velmi praktické: Pokud strunu spotřebujete, zakoupíte ji v zahradních a hobby centrech jako metrové zboží a lehce navinete do cívky.

AKU strunová sekačka
Robotická sekačka na trávu pro automatické sečení

Malá, ale pozor! Trend robotických sekaček.

V posledních letech získaly robotické sekačky velkou oblibu. Moto je jasné: Robot odvede práci, sami si vychutnáte přestávku. Ale co je důležité při automatické péči o trávník?

Podle toho, jak velká je vlastní travnatá plocha, se vyplatí informovat o velikosti a provozní době baterie příslušného modelu. Pokud máte spíše úzkou a členitou zahradu, připadá volba na malou robotickou sekačku. U nožů rozlišujeme mezi žiletkovými a klasickými. Poslední jmenované jsou větší, a proto vhodnější pro silnější trávu, na které může ležet i spadané ovoce nebo větve.  

Princip je snadný. Instalujete nabíjecí stanici, ze které robotická sekačka startuje (a kde se automaticky nabíjí). Většina modelů seká podle principu náhody. Existují sice přístroje, které sekají v seřazených pásek, ale to se daří někdy lépe a jindy hůře. Ať tak či onak je tráva po několika dnech posekána – zcela bez jakékoli vlastní námahy.

Vhodné produkty

Mohlo by vás také zajímat: