Jak funguje vysokotlaký čistič?

Ten, kdo už někdy pracoval s tlakovou myčkou, tzv. "vapkou", ví, že čištění venku je docela zábavné. A navíc, kolem domu lze s pomocí tlakovky vyčistit ledacos. Ale jak vlastně takový vysokotlaký čistič funguje? A jak se vyrábí? Nahlédněte s námi do útrob tohoto čisticího stroje a navštivte s námi závod Kärcher ve švábském Obersontheimu, kde se vyrábí vysokotlaká myčka K 7 Full Control.

1260_Titelbild_HD

Jak funguje vysokotlaký čistič?

Díky animované grafice vám tlakovka Kärcher K 7 Full Control zprůhlední. Kde je usazen motor, kam teče voda, která je vedena zahradní hadicí do tlakové myčky a jak se vytváří vysoký tlak?

 

Příklad: Kärcher K 7 Full Control

Srdcem každého vysokotlakého čističe je jeho elektrický motor, který pohání čerpadlový systém [1]. Aby mohla čerpadla smysluplně pracovat, potřebují vodu, která je přiváděna např. zahradní hadicí [2]. Voda, ještě předtím než se dostane do čerpadla, obtéká motor ve dvojstěnném plášti a tímto způsobem jej ochlazuje [3]. Tento způsob chlazení motoru je na jednu stranu téměř bezhlučný a na druhou stranu prodlužuje dobu běhu přístroje.

Motor pohání tzv. mačku, která pohybuje třemi písty nahoru a dolů [4]. V tlakové myčce K 7 Full Control se nachází tři písty, a každý z nich pracuje s jedním sacím a tlakovým ventilem. Pohybem pístu směrem dolů [6] je voda nasáta sacím ventilem [5] do cylindru nebo pístové komory. Pokud se píst pohybuje opět směrem dolů, tlačí vodu z pístové komory pomocí tlakového ventilu [7] ve směru injektor.

V injektoru [8] se přimíchává čisticí prostředek [10]. Poté teče voda z čerpadla [9] k tlakové pistoli.

Toto všechno se v realitě proběhne velmi rychle, takže je možné bezprostředně po zapnutí přístroje stisknout pistoli a začít čistit.  U zde použitého přístroje ukáže LED displej na pistoli zvolený stupeň tlaku a příklad použití. To zjednodušuje správné nastavení pro každé použití.

Vedle velmi dobrého čisticího výkonu šetří čištění vysokotlakým čističem také vodu. Při použití běžné zahradní hadice proteče cca 3 500 litrů vody za hodinu, kdežto u tlakového čističe to jsou jen 400 - 600 litrů za hodinu. Efekt úspory se dodatečně zesiluje také tím, že vysoký tlak vody zrychluje práci.

Function_PW_620.gif

Jak vzniká vysokotlaký čistič?

Kreativní použití ve všech formátech

1260_Oleftal

Vysokotlaké čističe Kärcher

Přehled široké nabídky vysokotlakých čističů Kärcher naleznete přes následující linky.