Návštěva vesnice naděje

Po dlouhé a těžké minulosti je teď malá kolumbijská vesnice Bocas del Carare na své zcela vlastní cestě do budoucnosti – zeleně, moderně a v souladu s přírodou.

Malá rybářská vesnice Bocas del Carare na řece Magdalena v Kolumbii.

Zelený filtrační systém všechno změnil

Alfredo Palacios začíná svou práci každé ráno v šest hodin. Dříve byl rybářem. Nyní je 47letý muž zodpovědný za údržbu zeleného filtračního systému ve své rodné vesnici Bocas del Carare. „Moje práce mi dává dobrý pocit. A když člověk dělá práci, která se mu líbí, dělá ji vždy s láskou.“ Filtrační systém je pro Alfreda symbolem proměny, kterou vesnice Bocas del Carare prošla. „Toto místo se hodně změnilo“, shrnuje otec pěti dětí. V Kolumbii zuřila po několik desetiletí občanská válka. Zejména v osmdesátých a devadesátých letech došlo po celé zemi k nesčetným násilným konfliktům. V této době terorizovaly oblast paramilitantní skupiny a obyvatele násilím vyháněly z vesnice. „Ale teď, díky bohu, je tu klid“, pochvaluje si Alfredo, který tenkrát sám musel o překot utíkat, ale později se zase vrátil.

Zelený filtrační systém čistí odpadní vody vesnice před tím, než se odvedou do nejdelší řeky Kolumbie, 1.528 kilometrů dlouhé Río Magdalena. Odlehlá rybářská vesnice leží na severovýchodě země v okrese Santander a je jen jedním z pěti míst v zemi, která takové systémy mají. Před instalací systému končila špinavá vody z domů, obchodů, místní restaurace a dvou hotelů nefiltrovaná v řece. V důsledku toho byla voda velmi znečištěná, což mnoho rybářů ve vesnici připravilo o živobytí, protože ryby byly stále více nepoživatelné.

Portrait photo of Alfreda Palacios, who takes care of the green filter system in the fishing village of Bocas del Carare.

Čistá voda díky síle rostlin

Vyšší kvalita života pro člověka i zvířata

Díky zařízení se zeleným filtrem mohou děti v Bocas del Carare zdravěji růst.

Pomoc lidem, aby si pomohli sami

V roce 2016 se nevládní organizace Fundación Humedales se sídle v Bogotě spojila s fondem Global Nature Fund, aby problém vyřešili. Za finanční podpory společnosti Kärcher, Spolkového ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (BMZ) a švýcarské společnosti Sika nainstalovali pozoruhodně jednoduchý systém, aby vesnici Bocas del Carare pomohli.

Systém poháněný solární energií je velký 1.600 m2 a pro ošetření odpadních vod využívá rostliny – a to velmi jednoduše: obec odvádí odpadní vodu do zeleného filtračního systému až po zařízení na předčištění. Nejprve se odfiltrují hrubé částice a sníží se rychlost průtoku. V první fázi se také oddělí oleje a tuky. Voda se následně dostává do otevřených kanálů, které jsou naplněné vodními hyacinty. V mělkých a úzkých kanálech voda protéká mezi kořeny rostlin a díky souhře mikroorganizmů a kořenů se čistí. Z revizní nádrži je možné odebírat vzorky vody pro kontrolu kvality. Voda pak teče zpět do řeky Río Magdalena.

Vzhledem k tomu, že existuje zařízení na zelený filtr, byla do Río Magdalena - záchranné lano regionu - směrována pouze vyčištěná odpadní voda.

Nový životní prostor pro flóru a faunu

Když se voda vrátí do přirozeného cyklu, je z 95 procent čistá. „ Z filtračního zařízení profituje i místní fauna“, vysvětluje Alfredo. „U zeleného filtračního systému se nyní vyskytuje řada druhů ptáků a hmyzu, které tu dříve nebyly.“ Na konci léta 2019 se v mělké vodě zeleného filtračního systému dokonce objevil malý kajman.

Obyvatelé doufají, že budou následovat další druhy zvířat a že se kolem zeleného filtru vytvoří vlastní ekosystém, který také nabídne nový domov vysoce ohroženým tvorům. „Už teď do vesnice pravidelně docházejí zoologové.“ Místní flóru a faunu už také přišli prozkoumat studenti z Francie a Španělska.“ Alfredo by si přál ještě více návštěvníků. „Zelený filtrační systém obrovsky zlepšil kvalitu našeho života.“ Nyní se můžeme dívat na naši budoucnost s nadějí.“

 

Také by vás mohlo zajímat:

Felipe Valderrama (vlevo) a kolega kontrolují systém zeleného filtru.

Zelený filtrační systém pro celý svět

Felipe Valderrama je velmi zaneprázdněný muž. Kolumbijec pracuje pro nevládní organizaci Fundación Humedales, která si mimo jiné dala za cíl postarat se o čistou vodu v odlehlých oblastech Kolumbie. A on je právě ten, kdo tuto myšlenku proměňuje ve skutečnost.

> čtěte dál

Globální projekty udržitelnosti od společnosti Kärcher.

Naše společenská angažovanost

Ve společnosti Kärcher jsme si plně vědomi své společenské odpovědnosti. Každý rok podporujeme organizace, které se zasazují o ochranu přírody, kultury a společnosti, a provádíme bezplatné čisticí kampaně pro zachování historických monumentů a budov.

> čtěte dál

Thajský Mahout Somchat Changkarn se slůnětem Moonbeam.

Sloní našeptávač

Somchat Changkarn a jeho chráněnci si rozumějí beze slov - mahút z řeči těla svých slonů pozná, jestli se zvířatům daří. V thajském centru pro ochranu slonů tráví s tlustokožci až 12 hodin denně.

> čtěte dál