ČIŠTĚNÍ DLAŽDIC

Dlažba patří k nejoblíbenějším podlahovým obkladům, a to z dobrého důvodu: Je odolná a ve většině případů nenáročná na údržbu. Přesto je třeba vzít při čištění ledacos do úvahy.

Čisté dlaždice

Správné čištění různých druhů dlažby

Dlažbu nalezneme v nespočetném množství provedení. Pro co nejefektivnější čištění je důležité nejprve určit správný druh materiálu. Nejrozšířenější jsou keramické dlaždice, jako dlažba z jemné kameniny, terakotová dlažba a kabřinec. Její základní složku tvoří jíl, který je podle druhu doplněn o rozmanité přídavné látky a pálen při různých teplotách. Příležitostně nalezneme v soukromých domácnostech i dlažby z přírodního a umělého kamene, které vyžadují při čištění mimořádnou pečlivost.

Glazované dlaždice

Glazovaná dlažba

Glazovanou dlažbou rozumíme dlaždice z jemné kameniny, které jsou navíc opatřeny na užitné vrstvě ještě glazovaným povlakem. Ten umožňuje hladkou, uzavřenou plochu a naprosto nekonečnou paletu struktur a barev. Glazovanou dlaždici rozpoznáte tak, že hrana a krycí vrstva mají různou barvu. Glazovaná dlažba se díky svému povrchu zpravidla snadno čistí a nevyžaduje speciální péči.

Porcelánové dlaždice

Dlažba z jemné kameniny

Jemná kamenina se pro svoji robustnost a vzhled pokládá v celém obytném prostoru stále častěji. Jemnou kameninu nalezneme v sametově matném nebo vysoce lesklém provedení, se strukturou (např. ve vzhledu břidlice) nebo potištěnou (např. ve vzhledu dřeva). Zpravidla je jemná kamenina probarvená a rozpoznáte ji tak, že vypadá ze všech stran stejně. Výjimku tvoří pouze potištěná jemná kamenina.
Jemná kamenina má mikroporézní povrch, a proto se nejlépe čistí utěrkami z mikrovláken, jejichž jemná vlákna proniknou i do nejmenších nerovností. Jinak zde platí stejný postup jako u glazovaných dlaždic.
U strukturované jemné kameniny doporučujeme stírat jednou podélně a poté napříč – tak dosáhnete dobrých výsledků čištění až do hloubky struktury. Dlažba je odolná vůči většině zásad a kyselin a není citlivá na organická rozpouštědla. Vedle správného čištění nepotřebuje jemná kamenina žádnou další péči.

Obklady z přírodního a umělého kamene

Dlažba z přírodního a umělého kamene

K přírodním kamenům se řadí například granit, mramor a břidlice. Za umělý kámen jsou označovány minerální (většinou cement) nebo pryskyřičné materiály, které se vyrábějí s přídavnými látkami jako písek, křemen, mramor nebo jinými látkami. Mezi nejčastější kameny se řadí například betonové výrobky s povrchovou úpravou, vymývaný beton nebo aglomramor.

Pro minerální znečištění jako rez, vápno nebo cementový povlak se používají kyselé čisticí prostředky (pH hodnota < 7) nebo domácí prostředky jako ocet nebo kyselina citronová. Jelikož je množství přírodního a umělého kamene citlivé na kyseliny, doporučujeme provést nejprve test na nenápadném místě. K tomu použijte kyselý čistič a nakapejte na skrytém místě na povrch trochu kyseliny. Pokud kyselina začne pěnit, je kámen citlivý na kyselinu a nelze ho ošetřovat kyselými čisticími prostředky. 

 


Fliesen wischen mit Kärcher Tipps

Čisté dlaždice ve 2 krocích

Nejrozšířenější metodou čištění je kombinace vysávání a mokrého stírání. V 1. pracovním kroku vysajte běžným vysavačem volné nečistoty, vlasy i zvířecí chlupy. Pokud se dlaždice nacházejí ve venkovním prostoru nebo v silně znečištěných místnostech jako garážích, je zvlášť vhodný víceúčelový vysavač.

Následně plochu setřete utěrkou na podlahu nebo mopem. Zvlášť vhodné je, pokud utěrku pravidelně vyždímáte v lisu, neboť tak z velké míry zamezíte přímému kontaktu s nečistotami. Nejprve byste měli objet kraj celé místnosti a poté postupovat od nejzazšího rohu v rovnoměrných pásech ke dveřím.

S trochou cviku lze touto mechanickou metodou velmi rychle čistit, každopádně tento postup přináší i některé nevýhody: Silně ulpívající nečistoty je nutné odstranit doplňující mechanikou, aby se uvolnily. Zvlášť zaschlé skvrny v kuchyni se v 1. kroku většinou nerozpustí. Většina podlahových utěrek nanese relativně velké množství vody, přičemž plocha proto musí relativně dlouho schnout.


Odstranění zašednutí dlažby

Pokud nebyla dlažba po delší dobu správně ošetřována, například byla zatížena příliš velkým množstvím čisticích prostředků nebo stíráním, může dojít k takzvanému zešednutí. Přitom se tvoří vrstvy z nečistot a čisticích prostředků, které časem vedou k nepěknému vzhledu. Pro odstranění tohoto zešednutí byste měli první kroky čištění provést pouze teplou vodou. Pokud se při čištění vyskytne na špinavé vodě pěnová koruna, pak je to dobrá známka toho, že se právě odstraňují staré zbytky čisticího prostředku. V takovém případě postup opakujte tak dlouho, až se nebude tvořit žádná pěna. Alternativně můžete použít melaminové houby, zvané také kouzelné, abyste zešednutí odstranili.

Vergrauung von Fliesen entfernen mit Kärcher Tipps

Tipy expertů

Ať už se zešedivění vyskytuje nebo ne, doporučujeme nejprve vyčistit malou dílčí plochu na nenápadném místě a po usušení porovnat rozdíl s nečištěnou plochou. Pokud znáte výrobce podlahové krytiny, vyplatí se nahlédnout do návodu, resp. pokynů pro čištění a péči výrobce.

Odstraňte vodní kámen z dlaždic

Odstranění vápenného povlaku dlaždic

Vápenné usazeniny nezpůsobují problémy jen v koupelně, ale i při čištění velmi vápenitou vodou může po čase vzniknout bílý vápenný povlak. Ten je nápadný především u tmavých dlaždic a většinou ho začnete vnímat až tehdy, když se na často frekventovaných místech obuví vyleští, a celkový vzhled tak působí nepěkně.

Pro odstranění vápenného povlaku použijte kyselý sanitární čistič. Alternativně můžete uplatnit i domácí prostředky, jako ocet nebo kyselinu citrónovou. Při používání kyselých čističů byste měli vždy nejprve navlhčit spáry, aby je čisticí prostředky nepoškodily. K tomu postačí setřít plochu předem čistou vodou. Čistič zřeďte podle návodu vodou a naneste kartáčem. Během doby působení přibližně 5 minut můžete plochu kartáčem dále čistit, čisticí lázeň by neměla zaschnout. Poté utěrkou na podlahu nebo mopem a čistou vodou stírejte dlažbu tak dlouhou, než odstraníte všechny zbytky čisticích prostředků. Přitom vodu vícekrát vyměňte. Pokud jsou vápenné vrstvy velmi slabé, postačí případně podlahu 1 až 2krát setřít kyselým sanitárním čističem a následně opláchnout čistou vodou.


Hygienická čistota díky parnímu čističi

Skutečnou alternativou mechanického čištění podlah jsou parní čističe. Ty vytvářejí horkou vodní páru a pracují tak mimořádně hygienicky. Díky vysokým teplotám odstraní až 99,99 % bakterií a virů, zcela bez chemických čisticích prostředků. Horká vodní pára uvolní i silně ulpívající nečistoty a rozpouští tuky, takže může parní čistič nechat vyniknout svým silným stránkám především v kuchyni. Parní čističe jsou vhodné také pro alergiky a rodiny s malými dětmi, které by neměly přijít do kontaktu s agresivními prostředky na podlaze. Vytváření páry vodu demineralizuje, vodní pára nezanechává ani vápenné usazeniny ani šmouhy po čištění. Díky teplu uschne podlaha prakticky obratem a je opět rychle pochůzná.

Pro čištění dlažby využijete vhodné potahy pro podlahovou nebo ruční hubici. Jako při mokrém stírání byste měli na dlaždice z jemné kameniny použít potahy z mikrovláken. Podlahovou nebo ruční hubicí rychle pojíždějte po uvolnění páry v překrývajících se pruzích sem a tam. Přidávejte však pouze tolik páry, kolik je pro uvolnění nečistot třeba. Uvolněné nečistoty pojme utěrka, proto pravidelně vyměňujte znečištěné potahy. Abyste vyčistili i spáry, veďte podlahovou hubici křížem přes čištěnou plochu. Pro základní čištění můžete čistit spáry i samostatně.

Při prvním čištění parním čističem může dojít tvorbě povlaků. Tyto vzniknou ze zbytků čisticích prostředků a odstraníte je několikanásobným setřením parním čističem.

Vyčistěte dlaždice parním čističem

Rychle a bez námahy: bateriové podlahové myčky

Mimořádně rychle a důkladně vyčistíte podlahové dlaždice AKU podlahovou myčkou. Čisticí válce zařízení se otáčejí 500 otáček za minutu a uvolní bez námahy i silně ulpívající nečistoty. Špinavá voda se shromažďuje v samostatné nádrži, takže stíráte vždy čistou vodou. Podlahová myčka FC 7 Cordless zachytí dokonce i volné nečistoty, takže nemusíte předem ztrácet čas vysáváním. Na dlaždice, kámen a přírodní kámen doporučujeme použít čisticí prostředek RM 537.

Vyčistěte dlaždice podlahovou myčkou

Vhodné výrobky pro dlažbu

Mohlo by vás také zajímat