SVĚT ZÁŽITKŮ – POHÁDKOVÁ KULISA

Königssee a Watzmann získaly posilu. Od června 2015 nabízí Berchtesgadensko návštěvníkům další atrakci, a sice podnik Hans-Peter Porsche TraumWerk. V komplexu budov umístěném přímo u dálnice A8 si lze prohlédnout plechové hračky ve všech variantách a jeden z největších železničních modelů Německa. O vysoký lesk a čistotu se zde stará celá armáda profesionálních čisticích zařízení, která jsou každý den v akci – a obsluhována výlučně vlastními zaměstnanci. To je sázka na jistotu při ochraně cenných exponátů. A těch je tu skutečně velké množství.

Do nejvyššího lesku

„Čistota je pro nás jednou z hlavních priorit – a to nejen z důvodu estetiky, která je u nás na předním místě, nýbrž také z technických důvodů“, tolik prokurista firmy, pan Mussak. „Ten, kdo provozuje tak komplexní svět modelové železnice jako my, pro toho se automaticky stane prach nepřítelem“. Jak důležitý je vysoký lesk v našem podniku TraumWerk, dokazuje již velikost vlastní úklidové skupiny. Deset z celkem 35 zaměstnanců se stará o každodenní velké čištění. Martina Hoggerová vede „cleaning team“, jehož pracovní náplní je kombinace „housekeepingu“ a čištění budov. Hlavní provozní pro úklid budov je přítomna od hodiny nula – a to v plném nasazení. „Nás práce zde skutečně baví“, říká s nakažlivým smíchem a hornobavorským dialektem. Tým Martiny Hoggerové pracuje všechny dny v týdnu – i v pondělí, kdy je podnik zavřený. Zatímco se v otevíracích dnech provádí klasická údržbová péče, je pondělí věnováno základnímu čištění. Přitom jsou na programu činnosti jako čištění koberců, resp. polstrování nebo opatrné čištění filigrárních exponátů ve vitrínách.


Porsche Traumwerk

Obratné jako autoscooter

Vlajkovými loděmi Kärcher flotily v podniku TraumWerk, která sestává ze 16 zařízení, jsou velké podlahové mycí stroje s odsáváním s místem pro řidiče B 150 a jejich menší bratr, ručně vedený a obratný stroj B 40. Zatímco je u zařízení B 150 vše o dvě čísla větší (nádrž na čistou, resp. špinavou vodu á 150 l, pracovní šířka: 90 cm), nabízí stroj B 40 nádrž o objemu 40 l a pracovní šířku 55 cm. „Rozhodující pro naše účely jsou obratnost a snadná obsluha strojů“, tolik vedoucí týmu, paní Hoggerová.

Co do funkčnosti a techniky si jsou podlahový mycí stroj s odsáváním a místem pro řidiče a ručně vedený stroj podobné. „U strojů pro TraumWerk jsme se vědomě rozhodli pro techniku válců místo kotoučů, jelikož se ta při malé opěrné ploše stará o vysoký přítlak“, vysvětluje zástupce firmy Kärcher, pan Weber. „Spolehlivě a doslovně do hloubky pórů, tak lze vyčistit i silně strukturované podlahy jako zde velkoplošně položenou dlažbu z jemné kameniny.“ Podlahy z jemné kameniny mají póry, které se rozšiřují směrem dolů. „To vede k tomu, že jen obtížně opět uvolňují zanesené nečistoty – ledaže jim napomůžete tou správnou technikou“, tolik pan Weber.

K zařízením, která přijdou pravidelně na řadu každé pondělí, patří Puzzi 10/1. Extraktor disponuje nádrží na čistou vodu o objemu 10 l a je používán, jak k základnímu čištění podlah z jehlové plsti do hloubky vláken v hracích koutcích, tak i k čištění polstrování v restauraci. Puzzi pracuje principem nástřikové extrakce. Nástřikovou hadicí jsou nanášeny voda a podle potřeby čisticí prostředky bez obsahu tenzidů. Následně se špinavá voda opět odsaje.

Dámské punčocháče jako „příslušenství“

Absolutními všeuměly mezi používanými Kärcher zařízeními jsou všestranně použitelné vysavače pro vysávání mokrých a suchých nečistot. Z nich se používá pět zařízení o objemu nádoby od 35 do 65 l. Mokro-suché vysavače jsou používány ve všech rozích a prostorech. Spektrum se rozprostírá od outdoor prací při čištění TraumWerk expresu až po opatrné odprašování techniky v tak zvaném stínovém nádraží, prostoru skrytém návštěvníkům světa modelové železnice. Ještě opatrněji je třeba postupovat při čištění exponátů umístěných ve vitrínách. I zde bodují vysavače pro vysávání mokrých a suchých nečistot, jejichž výkon turbíny lze plynule upravit – každopádně pomocí zcela mimořádného druhu „příslušenství“. „Aby ani ty nejmenší díly neskončily ve filtru, sázíme zde na klasickou dámskou nylonovou punčochu“, říká paní Hoggerová. Toto nekonvenční, ale praktické „příslušenství“ se jednoduše natáhne přes sací trubku, a již jsou všechny problémy zažehnány. „Čištění může být také skutečně kreativní činností“, říká pan Mussak, šéf TraumWerku, s širokým úsměvem. „Přemýšlení a improvizace jsou žádoucí, stejně jako ve skutečném životě!“

Porsche Traumwerk

Mohlo by vás také zajímat:

traumwerk1

Svět zážitků – pohádková kulisa

O vysoký lesk a čistotu v podniku Hans-Peter Porsche TraumWerk se stará celá armáda profesionálních čisticích zařízení, která jsou v každodenním nasazení a výlučně obsluhována vlastními zaměstnanci.

Scrubber

Historie podlahového mycího stroje s odsáváním

Počátky strojového čištění podlah se datují před více než 100 lety. První stroj na leštění parket byl vyvinut na počátku 20. století pro usnadnění namáhavé práce.