DVA SVĚTY, JEDEN CÍL: DOKONALOST

Kärcher na domácí terase. Kärcher v čištění budov. Tyto dvě oblasti použití se lidem vybaví zřejmě nejčastěji, pokud jde o vysavače, vysokotlaké čističe a podobné spotřebiče. Mnohé z produktů firmy Kärcher však patří neodmyslitelně ke každodenní práci řemeslných firem. Na příkladu jednoho staveniště ukážeme, kde všude záleží na spolehlivé čisticí technice, a proč je přitom třeba věnovat pozornost také bezpečnosti práce a ochraně zdraví. Mimoto se zaměříme na to, jak se z modeláře u firmy Kärcher stal v posledních desetiletích konstruktér prototypů, a jaká tradiční a moderní řemeslná umění existují po celém světě.

Řemeslné zpracování a úklid

Čisté stavební řemeslo: Od hrubé stavby po vysněný dům

Výkopy na základovou desku, vylití základů, vybudování zdí, instalace střešní krytiny, provedení dokončovacích prací v interiéru včetně všech aspektů: Když se staví budova, musí pracovat různá řemesla ruku v ruce, zčásti pod značným časovým tlakem. O to důležitější je, aby potřebná čisticí technika poskytovala to, co je potřeba – kdykoli, spolehlivě, a i v tom nejnáročnějším prostředí.Wichtig für Gesundheit und Qualität:

Důležité pro zdraví a kvalitu: Mokré / suché vysávání proti prachovým částicím

Jeden z největších nepřátel na každém staveništi je tak malý že skoro není vidět: prach. A je všude. Pokud pracují truhláři a tesaři na střeše nebo na dokončovacích pracích, řeže se a přiřezává dřevo. Vrtají se otvory, kotoučová pila utichne jen málokdy. Prach a hobliny padají na podlahu a rozptylují se ve vzduchu. Jakmile je střecha hotová, může nastoupit elektrikář. Za účelem pokládky kabelů a vedení musí ve stěnách a podlahách vytvořit žlábky pomocí frézy. Jemný betonový prach se valí z prasklin při každém pracovním kroku. Podobně to vypadá, když začne pracovat instalatér na sanitárních zařízeních. Potrubí a vedení se pokládá přes jednotlivá podlaží a směrem ven, vrtá se a dlabe. I zde vzniká spousta prachu všeho druhu – z betonu, cihel, sádry a podobných materiálů – dříve, než budou koupelna a další místnosti připravené k nastěhování.

Jemné prachové částice jednak ruší při práci – když není vidět ruka před očima, těžko lze dodat dobrou kvalitu. Na druhou stranu jemný prach poškozuje zdraví, protože se usazuje na plicích. Podle daného regionu proto platí přísné předpisy, které zaručují potřebnou bezpečnost práce. Použitá technika by však neměla jen účinně potírat prach, ale měla by být také usnadněním práce v náročné každodenní činnosti, a ne dodatečnou zátěží.

V každém případě by se mělo jednat o vysavače pro vysávání mokrých a suchých nečistot, protože jen tyto přístroje se mohou vypořádat se směsí suchých a mokrých nečistot, které se vyskytují na staveništi. I u těchto speciálních vysavačů se však rychle zanášejí filtry, a proto modely s automatickým čištěním filtru umožňují práci bez přerušování. Pokud mimoto zvolíme lehké, robustní a případně akumulátorové přístroje, na které lze přímo napojit jakékoli elektrické nářadí, bude problém s prachem patřit minulosti.

Vysávání v truhlárně
Údržba zahrady pomocí akumulátorového křovinořezu

Závěrečný úklid stavby před nastěhováním: Zametací stroje a podlahové mycí stroje s odsáváním pro všechny případy

Po dokončení všech prací zbývá i přes neúnavné nasazení vysávací techniky stále ještě mnoho hrubých nečistot, například kousků dřeva, omítky nebo úlomků barvy. Takové volné nečistoty uvnitř i venku lze odstranit pomocí ručních akumulátorových podlahových mycích strojů s odsáváním. Pokud se jedná o větší plochy, je podstatně rychlejší a efektivnější využití zametacích strojů s posedem nebo dokonce průmyslových zametacích strojů. Pro čištění interiérů lze poté podle plochy využít podlahových mycích strojů s odsáváním, které čistí podlahy za mokra, s tou výhodou, že špinavá lázeň se ihned odsává, podlahy jsou poté tedy velice rychle opět suché a lze po nich chodit. Čas od času přicházejí na řadu na úplný závěr ještě jednou parketáři, aby například provedli povrchovou úpravu dřevěných podlah. Po tomto posledním jemném broušení jsou pak místnosti zcela čisté a připravené k nastěhování.

Třešnička na dortu při péči o zeleň: Krajinná tvorba a péče o zeleň s akumulátorovými přístroji

V závislosti na velikosti pozemku jsou práce na domě doprovázeny založením krásné zahrady. Zahradní architekti aranžují zatravněné plochy a stromy, keře atd. často uměleckým způsobem, k tomu naplánují záhony květin a fontány nebo rybníčky. Čisticí technika v pravém slova smyslu se zde sice dostává na druhou kolej, zato však přicházejí na řadu příbuzné druhy pomocníků. Aby zeleň ohraničující pozemek získala správný tvar, používají se dnes většinou aku nůžky na větve, aku řetězové pily a aku nůžky na živý plot. Jsou výrazně tišší a nejsou zdrojem žádných emisích. V závislosti na výrobci také generují mnohem méně vibrací, což je pro uživatele výrazně více ergonomické a zejména méně zatěžující pro krevní oběh. Vzhledem k tomu, že tato zařízení jsou velice kompaktní, nepředstavuje žádný problém ani přesné doladění v úzkých, zalomených rozích zahrady.

Zachování hodnoty nástrojů a dalšího vybavení: Vysokotlaké čističe proti hrubým nečistotám

Na staveništi jsou velkému namáhání vystaveni nejen řemeslníci a čisticí technika, ale i použité nástroje, stroje nebo lešení na malířské práce, která odolávají špíně a trvalému nasazení. Proto je pro každý řemeslný podnik důležité provádět údržbu použitého vybavení a zajistit, pokud možno, jeho dlouhou životnost. Vysokotlaké čističe na studenou a horkou vodu jsou pro tento úkol správným řešením. Množství a tlak vody lze přesně přizpůsobit danému požadavku, takže lze provádět čištění stejně jak šetrně, tak i účinně.

Práce na staveništi

„Z řemeslníka programátorem“: Přeměna jednoho řemesla – rozhovor s Achimem Sanzenbacherem, vedoucím konstrukce prototypů

Pokud se podíváme na svět očima konstruktéra prototypů, změnilo se za posledních 30 let především jedno: Pokud dříve měla auta nebo kávovary hranatý tvar, má dnes všechno obliny a šikmé plochy, skoro jako by si lidé znovu přáli rohy a hrany. Jakou proměnou prošlo řemeslo, technika a jazyk tvarů ve společnosti Kärcher ukazuje rozhovor s Achimem Sanzenbacherem, vedoucím konstrukce prototypů ve společnosti Kärcher.

Prototypová konstrukce
Achim Sanzenbacher, Kärcher

Pane Sanzenbachere, pracujete ve společnosti Kärcher již 30 let. Jak to všechno začalo?

Vyučil jsem se tehdy mechanikem a uvažoval jsem, jakým směrem se vydám. Tehdy se nabízela buď práce s automobily nebo jako nástrojař v průmyslu. Když jsem se doslechl, že firma Kärcher hledá odborné pracovníky, přišel jsem se podívat – a rychle jsme se dohodli a já o tři dny později již začal pracovat v konstrukci modelů.

Jak tehdy vypadala konstrukce modelů ve společnosti Kärcher?

Bylo nás tam 21 mechaniků a lakýrníků a již tehdy se vyráběly všechny modely pro celou firmu u nás. Pracovali jsme s těžkými ručními stroji, děrovač plechu, soustruh a fréza byly velice hlučné. Já osobně jsem si pak velice rychle zvýšil kvalifikaci na funkci mistra. V téže době také firma Kärcher investovala a dala nám k dispozici CNC frézu. To znamenalo výrazné zrychlení práce ve srovnání s konvenčními frézami a pilníky.

Jaká byla v průběhu času největší opatření – jak došlo ke změně z konstrukce modelů na konstrukci prototypů?

Do vývoje byla začátkem 90. let zavedena počítačová 3D konstrukce (poznámka redakce: CAD = Computer Added Design). Do plánovaných produktů tak pronikly nové tvary, zaoblení a šikminy. Museli jsme implementovat konstrukční data CAD a odpovídajícím způsobem řídit frézky a soustruhy. Abychom data pro stroje určitým způsobem přeložili, implementovali jsme program CAM (poznámka redakce: CAM = Computer Added Manufacturing). To pro nás byly změny, které s sebou nesly velký převrat: Vedle klasického řemeslného know-how získávala stále více na důležitosti kvalifikace programátora. Jen tak jsme dokázali držet krok se všemi změnami v reálném, ale i virtuálním světě. Jako jeden z prvních podniků v Německu konečně společnost Kärcher v roce 1997 pořídila 3D tiskárnu. V roce 1998 jsme vyrobili první konstrukční díly, zrodilo se tzv. rapid prototyping, neboli rychlá výroba prototypů. Z konstruktéra modelů Achima Sanzenbachera, který nastoupil před 30 lety, se tak s konečnou platností stal konstruktér prototypů.

Jaký význam má konstrukce prototypů pro podnik?

Naše prototypy jdou za účelem montáže do pokusných dílen. Takže nové produkty 1:1 lze konstruovat tak, jak mají později jít do sériové výroby. Díky tomu mají vývojáři možnost rozpoznat možnosti optimalizace v praxi a provést zlepšení. Tento způsob vývoje produktů se osvědčil, a proto Kärcher vždy hodně investoval do procesu a do jednotlivých pracovních kroků. Dnes má náš tým k dispozici čtyři linky na rapid prototyping a čtyři obráběcí centra, aby mohl každý týden vyrobit stovky konstrukčních dílů pro všechny oblasti podniku.

Pane Sanzenbachere, děkujeme za rozhovor

Řemeslo globálně: Od růžence ke sklářskému umění

Řemeslné umění je staré jako svět sám a vysoce moderní – protože odedávna má člověk dar vytvářet a utvářet svýma rukama a s využitím nástrojů věci. Malé příběhy neobyčejných řemeslných produktů z celého světa.

icon_arrow