Parní čističe pro domácnost: hygienické čištění bez chemikálií

Parní čističe nejen odstraňují odolné nečistoty, ale jsou také účinným pomocníkem v boji s viry* a bakteriemi**. Vysvětlíme, co dělá čištění parou tak jedinečné a na co je třeba dávat pozor při jeho používání.

Čištění koupelny parním čističem SC 2

Hygienická čistota s párou: až 99,999 % obalených virů je eliminováno

Parní čističe vždy znamenaly čistotu až do hloubky pórů a čištění bez chemických čisticích prostředků. V době zvýšeného hygienického povědomí jsou tyto jejich výhody žádoucí více než kdy jindy.

Parní čističe lze použít téměř kdekoli v domácnosti a jsou vhodné mimo jiné pro hygienické čištění klik, kování a povrchů dveří. Při správném použití odstraňují parní čističe Kärcher až 99,999 % obalených virů*, jako je koronavirus nebo chřipka, a 99,99 % běžných domácích bakterií** z tvrdých povrchů. Protože v současné době mají být dezinfekční prostředky vyhrazeny primárně pro zdravotní ambulantní a lůžkovou péči, mohou parní čističe významně přispívat k celkové hygieně v domácnostech.

 

* Testy ukázaly, že při bodovém čištění v přímém kontaktu s čištěným povrchem po dobu 30 sekund při max. tlaku páry s parními čističem Kärcher lze odstranit 99,999 % obalených virů, jako je koronavirus nebo chřipka (s výjimkou viru hepatitidy B), na běžných hladkých tvrdých površích v domácnostech (testovaný zárodek: Modified-Vaccinia-Ankara Virus).

** Při důkladném čištění s parním čističem Kärcher bude 99,99 % všech běžných domácích bakterií zničeno na běžných hladkých tvrdých površích v domácnostech za předpokladu, že rychlost čištění je max. 30 cm/s při max. výkonu páry, a to za přímého kontaktu s čištěným povrchem (testovaný zárodek: Enterococcus hirae).

Čištění podlahy parním čističem SC 3

Proč pára čistí tak dobře?

Parní čističe nabízejí více hygieny a vyšší čisticí výkon než běžné způsoby ručního čištění s využitím čistících prostředlků.

Tajemství čištění párou spočívá v kombinaci páry a teploty. Voda se v přístroji zahřívá, dokud nevře - varem se vytvoří horká pára. Tato pára pak opouští přístroj (skrze nástavce: podlahová tryska, ruční tryska, atd.) Malé kapky vodní páry o teplotě přibližně 100 °C dopadají na povrch rychlostí až 170 km/h. V důsledku toho se pára dostane do všech trhlin a pórů a čistí právě tam, kam běžné mechanické čištění pomocí textilie nedosáhne. Odolné a mastné nečistoty se uvolní během několika sekund, poté zůstanou vyčištěné povrchy déle čisté.

 

Horká vodní pára vzniká při teplotě okolo 100 °C a je ochlazována se vzrůstající vzdáleností dopadu na čištěný povrch. Aby bylo možné účinně bojovat proti virům, musí být tryska vedena přímo nad povrchem. Je také důležité zajistit dostatečnou dobu čištění, což znamená, že je zapotřebí napařování jedné plochy po dobu 30 sekund s maximálním tlakem páry. Použité utěrky/potahy z mikrovláken se pak musí vyprat v pračce při teplotě nejméně 60 °C při standardním pracím programu (nikoli Eco).

Lidé trpící alergií a rodiče budou čištěním párou nadšeni

Lidé trpící alergiemi těží dvakrát: na rozdíl od čisticích přípravků, kondenzát páry nezanechává na vyčištěném povrchu žádné potenciálně alergenní zbytky. Pára také váže prach, což znamená, že nejsou během úklidu výřeny žádné alergeny, to zřetelně zlepšuje vnitřní klima a snižuje zátěž dýchacích cest.

Absence chemických čisticích prostředků je zvláště důležitá, pokud jsou v domácnosti malé děti. Ty se po podlaze plazí nebo si zde hrají. Alergické reakce nebo podráždění kůže způsobené zbytky čistících prostředků při využití páry tak odpadají.

 

Využití parního čističe SC 1 na rám a škvíry
Malý ruční parní čistič SC 1

Vhodné pro nepřetržitý provoz

Hodiny čištění chemickými čisticími prostředky může dráždit dýchací cesty. Tomu lze zabránit parními čističi. Vzhledem k tomu, že parní čističe potřebují pouze elektřinu a vodu, lze je použít také téměř neomezenou dobu - u mnoha modelů lze vodu dokonce během provozu doplňovat.

Vybíráme z naší nabídky parních čističů pro domácnost: