Naše stránky používají cookies

V případě, že používáte naše webové stránky, souhlasíte s používáním souborů cookies. Více informací viz. Ochrana osobních údajů, bod J.

Loading

Kdo to všechno uklidí?

Pokud si Santa nedá pozor, přinese s sebou do domu kromě dárků také špínu. Nabízíme praktické rady, jak tyto stopy rychle odstranit.


Také Vám popíšeme, jak se Vánoce slaví v různých zemích na celém světě – jiné vánoční zvyky a tradice.

Header_Weihnachten

S pomocí vysavačů, podlahové myčky a vysokotlakých čističů

Toto je něco, s čím už se každý setkal: Santa přijde v noci komínem a kvůli veškerému slavnostnímu nadšení úplně zapomeneme na popel v krbu. Santa má sice volnou cestičku s měkkým přistáním, ale celá podlaha bude od popela. Během chvíle ale může být vše uklizeno s vysavačem na popel a suché nečistoty. Ale co když za sebou zanechal ještě další špinavé stopy?

Stopy po válenkách a sáních

Pokud venku sněží, tak jak si každý na Vánoce samozřejmě přeje, zanechá za sebou Santa  mokro a blátivé stopy. S touto špínou rychle zatočíte pomocí nové čističky podlah FC 5, která je pro podobnou práci jako stvořená. Rychle vyčistí dlažbu, parkety i plastové podlahy a děti se už jen mohou těšit na to, až rozbalí své dárečky.


Aby sáně po cestě jen zářily, musí být před sezónou správně nachystány a vyčištěny. Tlaková myčka efektivně vyčistí všechny typy vozidel a je tak Santovým ideálním pomocníkem. Ušetří čas a energii těsně předtím než Santa a jeho pomocníci vyrazí do celého světa šířit vánoční náladu. Vánoce jsou také dobrou příležitostí k vyčištění vnitřku saní. Účinný víceúčelový vysavač s těmi správnými doplňky rychle odstraní každý poslední drobek z čalounění.

 

Příprava saní krok za krokem:

  1. Sáně bezpečně umístit a zajistit.
  2. Sáně čistěte ze zdola nahoru – tak nejlépe poznáte již vyčištěná místa
  3. Nezapomeňte na vosk.
  4. Vysajte vnitřní prostor.

Santa i jeho pomocníci budou mít radost, že je vše čisté a připravené na Vánoce.

Schlittenreinigung

Vánoce po celém světě

Jiný kraj, jiný mrav. Toto populární rčení platí i pro vánoční oslavy. V mnoha zemích slaví lidé Vánoce z různými zvyky a tradicemi. Vydejte se s námi na cestu kolem světa a uvidíte, jak rozdílně se Vánoce slaví.

Amerika

Santa Claus je v USA velmi populární. Saně táhne osm sobů a dárky pod vánoční stromeček přinese v noci z 24. na 25. prosince. Děti obvykle pro Santu nechají občerstvení, a to sklenici mléka a sušenky.

V Mexiku začínají oslavy už dvanáct dní před Štědrým dnem. Lidé chodí od domu k domu a hledají Marii a Josefa, aby zůstali až do Štědrého večera. Tzv. piñata vyrobená z papier-mâché je plná sladkostí a ovoce. Musí se do ní udeřit několikrát holí, dokud tyto sladkosti nevypadnou.

V Brazílii jsou součástí svátečního období vánoční stromečky, betlémy a hlavně pestře zdobené domy. Tento zvyk se dodržuje také v Kolumbii. 7. prosince v den tzv. "Malých svíček". Ulice a domy ve městech a vesnicích rozzáří tisíce svíček a luceren. Na Štědrý den pořádají tradiční ohňostroje.

FC_5_Weihnachtsmann

Afrika a Asie

Vánoce se také slaví v některých afrických zemích. Například v Kongu hraje narození Ježíše velmi důležitou roli. Slaví se celé hodiny a je doprovázeno zpěvem kostelních sborů.

V některých asijských zemích se Vánoce neslaví, ale některé rodiny si zdobí své domácnosti vánočními dekoracemi. Pouze na katolických Filipínách v jihovýchodní Asii jsou vánoční slavnosti velmi významné – slaví se každý rok tak dlouho, jak je to jen možné. Jedinou z východoasijských zemí, kde se Vánoce slaví veřejně, je Jižní Korea.


Evropa a Rusko

V Evropě najdeme mnoho rozdílných zvyků a tradic. Zatímco v Německu jsou součástí Vánoc jak Ježíšek i Santa Claus, v zemích, které jsou převážně katolické, jako je například Polsko, je důraz kladen na Ježíška. V částech Itálie rozdává dárky stará žena zvaná Befana, ale až 6. ledna.

Ve Francii se Vánoce slaví ve velkém. V některých částech země je zvykem jíst 13 různých dezertů. V Portugalsku se lidé schází na hlavních náměstích ve městech a vesnicích a zapálí se na nich oheň, aby Ježíškovi nebyla zima. V Řecku nosí dárky svatý Basil, ale až na Nový rok. V Rusku tuto činnost vykonává Děda Mráz, doprovázený jeho vnučkou Sněhurkou a objeví se až 7. ledna.

 

 

KB_5_Befana

Ve Skandinávii je známý jako Yule Goat nebo Julbock, který je vyobrazen jako kozel a často jej lze vidět jako slaměnou ozdobu zavěšenou na vánočním stromku. V minulosti také nosil dárky, ale během 19. století ho vystřídal Ježíšek. Nicméně, jméno bylo zachováno ve Finsku, kde dárky nosí Joulupuki s pomocí manželky Joulumuori. Ve Švédsku je každý rok ve městě Gävle k vidění obrovský kozel Julbock, na kterého jsou potřeba tři tuny slámy.

Ve skandinávských zemích jsou vždy přítomní elfové a trolové. Ať už jsou to Santovi malí pomocníci nebo darebáci, kteří na lidi zkoušejí svoje triky. Například v Norsku se říká, že malí pomocníci Julnissen začnou zlobit, když zjistí, že u dveří nebo u oken není žádná krupice.

Oceánie

Vzhledem k tomu, že Austrálie i Nový Zéland leží na jižní polokouli, stejně tak jako část Jižní Ameriky, slaví tyto země Vánoce v létě. Navzdory tomu můžete stále vidět vánoční ozdoby a tradiční jídla. A co víc, zpívají zde vánoční píseň od místního umělce o šesti sněhobílých klokanech táhnoucích sáně Otce Vánoc.

WV_Kobold