ČIŠTĚNÍ POLSTROVÁNÍ: POHOVKY, AUTOSEDAČKY A MATRACE

Příjemný večer na gauči s občerstvením a náboji, rozpustilé děti nebo domácí mazlíčci v obývacím pokoji – než se otočíte, jsou na polstrování drobečky a skvrny. I při jízdě autem spadne ledacos na autosedačky. Díky těmto tipům a pomůckám bude polstrování opět čisté.

Čištění polstrování

Proč by se měl polstrovaný nábytek pravidelně čistit?

Gauč a křeslo před televizí se každý den starají o skutečné pohodlí v obývacím pokoji a jsou podle toho také skutečně využívané. Každopádně se však také často zašpiní. Abyste se z nich mohli dlouho těšit, jsou pravidelné čištění a péče o polstrování nevyhnutelné. Proto hovoří vícero důvodů:

1. Rozpustí se hluboko usazené nečistoty.

2. Zmizí nepěkné skvrny.

3. Odstraní se zvířecí chlupy a zdraví škodliví mikroby.

4. Zůstane zachován vzhled polstrovaného nábytku a prodlouží se jeho životnost.

To platí ostatně i pro matrace a autosedačky, které by se měla právě tak pravidelně čistit.

 


Při povrchovém znečištění: vysávání

Povrchové znečištění polstrování, například volné nečistoty nebo drobečky lze snadno odstranit vysavačem. Přitom je důležitá i volba správného příslušenství. Zvlášť důkladné je čištění turbo hubicí na čalounění s kartáčem poháněným vzduchem. Ta spolehlivě odstraní hluboko usazené nečistoty, zvířecí chlupy, a dokonce i zdraví škodlivé roztoče, kteří se nacházejí především v matracích, ale i v čalouněných sedacích soupravách.

Čalounění

V případě silně ulpívajících skvrn: použití tepovače

Polstrování, autosedačky a matrace lze vyčistit do hloubky vláken tepovačem. Dokáže tak odstranit i silně ulpívající skvrny. Princip je jednoduchý: voda a čisticí prostředek se nastříkají extraktorem a následně opět vysají společně s nečistotami z vláken. Postup je tak mimořádně důkladný a doba sušení v porovnání s manuálním praním výrazně kratší.

Čištění čalounění
Čištění autosedačky tepovačem Kärcher

A jde se na věc:

1.      Odstraňte nejprve hrubé nečistoty vysavačem z polstrování nebo autosedaček.

2.      Naplňte vodu do nádrže extraktoru, přidejte čisticí prostředek na koberce a čalounění podle návodu na dávkování.

3.      Nastříkejte rovnoměrně vodu s čisticím prostředkem ve vzdálenosti 10 centimetrů mezi hubicí a čalouněním, poté nechte několik minut působit.

4.      Nasaďte hubici na čalounění a vlhkost pomalu a rovnoměrně vysávejte.

5.      Přilehlé plochy čalounění vždy kompletně pokropte vodou a čisticím prostředkem, aby při schnutí nevznikly žádné kraje.

6.      Postup opakujte tak často, až se z textilního potahu již nebudou uvolňovat žádné nečistoty a čisticí prostředky.

7.      Případně opláchněte 1 až 2krát čistou vodou (teplota podle snášenlivosti materiálu).

8.      Čalounění nechte dostatečně usušit, zatímco budete dostatečně v místnosti nebo autu větrat.  

9.      Po uschnutí, nejlépe další den, ještě jednou důkladně vysajte.

10.    Na závěr naneste impregnaci na textil, díky které zůstane čalounění déle čisté.

Tímto způsobem opět vyčistíte i starý gauč nebo velmi znečištěné autosedačky. Před nástřikem byste měli materiál vždy nejprve zkontrolovat na jeho odolnost proti vodě, nejlépe na nenápadném místě. Mimochodem tepovačem lze nanášet čisticí prostředek pouze v jediném kroku a současně ho opět vysát společně s nečistotami.

Tip

Tepovač můžete také použít k tomu, abyste vysáli zbytky čisticích prostředků z polstrování – například, pokud jste skvrny již čistili manuálně nebo čisticí prostředek z posledního čištění zůstal ještě ve vláknech textilií.

 
Punktuelle Fleckentfernung mit dem Kärcher Mikrofasertuch

Odstraňování skvrn

Skvrny na sedací soupravě nebo autosedačkách vás mohou rozladit – ať čokoláda, červené víno, mastné skvrny nebo nečistoty z venkovního prostředí. Většinou je třeba jednat rychle, neboť:

  • čerstvé skvrny lépe odstraníte,
  • staré skvrny lze jen těžko definovat,
  • skvrny se mohou při delším působení rozšířit.

Zásadně je u vlhkých skvrn vždy důležité jednat rychle a tekutiny okamžitě suchou, čistou utěrkou vytřít. Textilie přitom nikdy nedřete, jinak se kapalina dostane ještě hlouběji do vláken a tkanina by se mohla poškodit.

Téměř 90 procent všech skvrn je rozpustné ve vodě. Bílou utěrkou a vlažnou vodou můžete provést rychlý test. Pokud se skvrna ve vodě rozpustí, lze ji lehce krouživými pohyby ručníku směrem zespoda nahoru uvolnit z vláken.

V případě skvrn, které nelze rozpustit ve vodě, pomůže univerzální odstraňovač skvrn: Nastříkejte ho do barevně odolné utěrky a skvrnu jím tak dlouho poklepávejte, než se rozpustí. Pro odstranění zbytků čisticího prostředku z textilií plochu následně tepovačem propláchněte. I zde platí: Otestujte snášenlivost s materiálem na nenápadném místě.

Tip: párou proti skvrnám

Pro vyčištění gauče a podobně jsou i parní čističe cennou pomůckou: Pro odstranění malých skvrn nasaďte jednoduše hubici bodového paprsku z boku (ne kolmo) na čalounění, vedle držte utěrku z mikrovláken a uvolněte páru. Paprsek páry „sfoukne“ jednoduše skvrnu do utěrky vedle.

Doporučení: Zkontrolujte nejprve na skrytém místě, zda textil citlivě reaguje na teplotu. Pokud ano, není tato metoda pro čištění vhodná.

Flecken aus Polstern mit dem Kärcher Dampfreiniger entfernen

Nejlepší domácí prostředky pro odstraňování skvrn

Ten, kdo nechce použít chemické čisticí prostředky a nemá po ruce extraktor, může k odstranění skvrn sáhnout po osvědčených domácích prostředcích. 

 
Kärcher Tipp: Flecken auf Polstern entfernen mit Natron

Pomůže téměř na všechny skvrny: soda

Soda je skutečný všeuměl v domácnosti a je vhodná pro odstranění skvrn z čalouněného nábytku, například kávy nebo červeného vína: posypte skvrnu práškem, nechte působit přes noc a další den vysajte.

Alternativně ji můžete použít i pro mokré čištění: k tomu účelu nejprve vysajte čalounění vysavačem. Poté podle potřeby smíchejte 1 polévkovou lžíci prášku s 1 polévkovou lžicí vody a touto pastou potřete skvrnu. Jemně ji zapracujte vlhkou houbou nebo utěrkou a nechte zaschnout. Zaschlou pastu můžete poté z čalounění opět odsát.

Skvrny z čalounění odstraňte solí

Minerální voda a sůl proti skvrnám z červeného vína 

U skvrn z červeného vína pomůže minerální voda: opatrně ji nalijte na skvrnu a poté  vysávejte dosucha papírovou utěrkou. Ale i sůl a škrobová moučka pomohou k vysátí tekutiny: dejte je na skvrnu, nechte působit a následně je vysajte vysavačem. Pokud jsou skvrny již zaschlé, pomůže citronová šťáva nebo ocet: jednoduše přiložte bavlněnou utěrku, skvrnu pokropte, nechte přibližně 15 minut působit a poté znovu osušte kuchyňskou utěrkou.  Na závěr nastříkejte ještě studenou vodu a místo znovu osušte.

Citronová šťáva proti krevním skvrnám

Již při drobných poraněních se může stát, že kápne trochu krve na matraci nebo gauč. Pokud krevní skvrny právě vznikly, nechají se zpravidla ještě vyprat studenou vodou. Tip: Nepoužívejte teplou vodu, neboť to vede k tomu, že bílkovina v krvi proteče a spojí se s textilními vlákny.

Pokud jsou skvrny již zaschlé, pomůže kyselina citronová: smíchejte pastu ze soli a citronové šťávy a nechte působit po dobu přibližně 30 minut. Následně pastu setřete kuchyňskou papírovou utěrkou, místo postříkejte studenou vodou a opět osušte. Alternativně funguje i čištění vodou a osvědčeným domácím prostředkem - práškem do pečiva.

Mycí prostředek na nádobí nebo mýdlo proti mastným skvrnám

Teplá voda a mycí prostředek rozpouštějící mastnotu nebo mýdlo již často postačí pro odstranění mastných skvrn z čalouněného nábytku: čerstvé skvrny osušte, staré skvrny trochu navlhčete vodou. Následně smíchejte mycí prostředek nebo tekuté mýdlo s vodou a opatrně naneste na skvrnu. Poté směs zapracujte, přičemž byste měli nejprve čistit kraj skvrn. Až skvrnu odstraníte, vše ještě jednou potřete čistou, vlažnou vodou, abyste odstranili zbytky mycího prostředku.


Kärcher Tipps für Polstermöbel aus Leder

Nejlepší tipy pro čištění čalouněného koženého nábytku

Čalouněný kožený nábytek potřebuje jiný postup při čištění a údržbě než pohovka, křeslo a autosedačky s látkovými potahy. Prach a drobečky odstraňte prachovkou nebo opatrně vysajte vysavačem. Abyste vyčistili kůži, postačí již často otřít povrch vlhkou utěrkou. Neměli byste používat čisticí prostředek s rozpouštědlem tuku, jako například prostředek na mytí nádobí, jelikož tyto mohou kůži vysušit. Lepší je roztok z čistého jádrového mýdla (neutrální mýdlo) ve vlažné vodě.

Principiálně byste neměli kůži nikdy čistit mokrým způsobem a tekutiny, například rozlité nápoje, vždy co nejrychleji odstranit. Kromě toho doporučujeme pravidelnou péči o kůži odpovídajícími prostředky.

Tip

Čistěte destilovanou vodou nebo převařenou vodou. Tak zamezíte vápenným skvrnám.

Vhodné výrobky pro čalounění

Mohlo by vás také zajímat: