ČIŠTĚNÍ PARKET A LAMINÁTU

Ať v obývacím pokoji nebo ložnici, v jídelně nebo na chodbě: Dřevěné parketové nebo laminátové podlahy vytvářejí útulnou atmosféru a ve srovnání s ostatními podlahami se skutečně snadno čistí. Poradíme vím, na co je třeba si dát při čištění a péči pozor a jak odstranit nevzhledné skvrny, aniž byste poškodili podlahu.

Čištění parket a laminátu

Parkety, laminát & Co: Na co je třeba si dát při čištění pozor?

U dřevěných podlah rozlišujeme mezi parketovou, prkennou a laminátovou. U parket a prken se jedná o čisté dřevo, laminát oproti tomu představuje směs materiálu s dřevovláknitou deskou. Tyto typy obkladů se liší opticky jen málo, mají však své specifické vlastnosti.

 

Parkety

Parketová a prkenná podlaha

Parkety si můžete vybrat v různých provedeních, například jako anglický (podélný) vzor, mozaiku nebo stromeček. Palubová podlaha není nic jiného než parkety, ale palubky nebo fošny se vyrábějí z jednoho dřeva v délce kmene a jsou tak výrazně delší než dřevěná prkna parketové podlahy. U obou obkladů je přitom rozhodující ošetření vlastního povrchu: Ten se buď voskuje, olejuje nebo lakuje. Parkety ošetřené voskem získají matný až sametový vzhled. Olej u naolejovaných parket lépe chrání široké spáry před vlhkostí. U lakovaných parket je nebezpečí proniknutí vlhkosti a nečistot minimální, což však nezamezí tomu, že do spár a hlubokých rýh pronikne voda. Tím jsou každé parkety citlivé na mokro. Při čištění proto dbejte na to, aby na podlaze zůstalo, pokud možno, málo vlhkosti. Hovoříme přitom o čištění mlhovinou. Kromě toho mohou dřevěné podlahy v závislosti na vlhkosti vzduchu bobtnat nebo se kroutit.

Laminát

Laminát

Laminát se většinou pokládá v designu dřeva, zakoupíte ho však i ve vzhledu dlaždic nebo kamene. Skládá se z nosné - dřevovláknitá desky, dekorační vrstvy a vrchní průhledné vrstvy melaminové pryskyřice. Povrch není náchylný na poškrábání a lze ho bez problémů čistit. V každém případě jsou však hrany většinou citlivé na vlhkost, zvlášť pokud nebyl laminát odborně položen. Proto byste měli tento obklad, právě tak jako parkety, čistit pouze mlhovinou, tedy s využitím malé vlhkosti.

Parkett und Laminat mit Kärcher Sauger reinigen

Suché čištění vysavačem a prachovkou

Prach a volné nečistoty jako zvířecí chlupy byste měli z parket a laminátu odstranit před mokrým stíráním vysavačem, koštětem nebo prachovkou. Jinak se smíchá voda s nečistotami, čímž vzniknou při stírání na podlaze mapy nebo dokonce jemné rýhy.

Při vysávání dřevěných podlah je důležité použít správnou hubici. Hodně vysavačů má ve své výbavě speciální hubici pro vysávání tvrdých podlah nebo doplňkovou hubici na parkety. Ty jsou většinou osazené malým kartáčovým věncem z přírodních štětin, který chrání citlivé dřevěné podlahy před rýhami. 

Následně můžete začít s mokrým čištěním – ať klasicky se stíracím mopem, utěrkou z mikrovláken nebo čističem tvrdých podlah. Při práci se stíracím mopem nebo utěrkou z mikrovláken je důležité před stíráním obojí důkladně vyždímat, aby se na dřevěnou podlahu dostalo pouze málo vlhkosti a ta během několika minut uschnula. U textilií k čištění byste měli upřednostnit mikrovlákna: Tato vlákna mají silnější mechanický účinek a vážou nečistoty i bez čisticích prostředků. U olejovaných nebo voskovaných parket můžete na ochranu stíraných ploch použít kůži na okna nebo utěrky z viskózy nebo bavlny.

Stírání podlahovými myčkami s minimální vlhkostí

Vzhledem k citlivosti parket a laminátu na vlhkost je důležité čistit vodou co možná nejméně. Jinak může podlahová krytina nabobtnat a trvale se poškodit. Pro šetrné stírání s minimální vlhkostí jsou vhodné speciální podlahové myčky. Zanechávají pouze nepatrnou zbytkovou vlhkost, která během několika minut kompletně uschne. A navíc se zbavíte nepříjemného máchání a ždímání mopu v ruce.

Před stíráním podlahovou myčkou byste měli na dřevěných podlahách odstranit prach a hrubé nečistoty. U modelů, které jsou vybavené i funkcí sání, lze upustit od předčištění vysavačem.

Následně můžete začít s mokrým čištěním. Nejlepšího výsledku při čištění dosáhnete tehdy, pokud do čisté vody přidáte čisticí prostředek pro tvrdé podlahy. Během stírání byste měli podlahovou myčkou přejíždět pomalu a v překrývajících se pruzích vpřed a vzad. Tak vyčistíte podlahu rovnoměrně a nevzniknou žádné šmouhy. Dřevěný povrch uschne zpravidla do dvou minut. Pokud byste po této době viděli ještě mokrá místa, doporučujeme tato manuálně vysušit měkkou utěrkou.

.

Parkett und Laminat mit einem Hartbodenreiniger reinigen

Tipy pro práci s podlahovými myčkami

  • Nejlépe pracujte pozpátku ke dveřím. Tak zamezíte tomu, abyste vstupovali na již vyčištěné plochy před jejich usušením.

  •  Pokud by na podlaze byly ještě zbytky starých čisticích prostředků, mohou tyto výsledek nepříznivě ovlivnit. Případně při prvním použití podlahové myčky čistěte podlahu důsledněji. Nejprve byste proto měli stírat bez čisticích prostředků, aby se možné zbytky čisticích prostředků zcela rozpustily.

  • Při přechodu na jiné povrchy, například z laminátu nebo parket na dlažbu byste měli válce nejprve důkladně propláchnout nebo hned vyměnit za jiný pár.

  • Při čištění nesetrvávejte příliš dlouho na jednom místě, aby podlaha nebyla příliš mokrá.   

  • U olejovaných nebo voskovaných dřevěných podlah dbejte právě tak na to, abyste dlouho nesetrvali na jednom místě, jelikož se jinak mohou olej nebo vosk ze dřeva odstranit.

  • U citlivých podlah, například neošetřené korkové podlahy, byste měli na méně viditelném místě zkontrolovat jejich voděodolnost.

Stírání parket a laminátu parním čističem

Parketové a laminátové podlahy můžete také stírat parním čističem. K tomu použijte podlahovou hubici s potahem z mikrovláken a krátkými rázy párou pohybujte rychle vpřed a vzad. Důležité přitom je, abyste vždy použili jen tolik páry, kolik je třeba pro rozpuštění nečistot. Kromě jiného nedržte hubici příliš dlouho na jednom místě, aby na dřevěné podlaze nevznikly kaluže. Pokud můžete na zařízení regulovat množství páry, měli byste zvolit nejnižší stupeň. Zásadně byste měli dřevěné podlahy čistit párou pouze tehdy, pokud byly odborně položeny a do spár a nechráněných čelních hran nemůže proniknout vlhkost. Jinak hrozí nebezpečí, že se podlaha vyboulí.

Parkety a laminát čistěte parním čističem

Na čisticím prostředku záleží

Aby byla dřevěná podlaha nejen čistá, ale i udržovaná, je vhodné při čištění používat čisticí prostředek, který obsahuje nejen čisticí složky, ale i komponenty péče a údržby. Který prostředek je pro vlastní dřevěnou podlahu ten správný, závisí na jejím povrchovém ošetření:

Kärcher Reinigungsmittel für Holzboden

Lakované dřevěné podlahy: Pro důkladné čištění šetrné k materiálu, oživení a péči o lakované dřevěné podlahy (parkety, korek a laminát) je vhodný čistič s ochranou proti vlhkosti. Ten má impregnační účinek, čímž podlahová krytina přijme méně vlhkosti. Dřevo je tak chráněné nejen před nabobtnáním, nýbrž zároveň i před novým znečištěním.  

 

Olejované a voskované dřevěné podlahy: Pro čištění olejovaných a voskovaných dřevěných podlah a péči o ně je vhodný čistič se speciálními složkami péče, který zanechává sametově matný lesk beze šmouh, a navíc podlahu chrání před vlhkostí. Měli byste však dodržovat návod k dávkování, jelikož se při častém používání prostředků péče a údržby na dřevu tvoří lepivá vrstva, která váže prach. Od alkalických čisticích prostředků, jako jsou víceúčelové čističe, byste měli u olejovaných a voskovaných dřevěných podlah upustit, jelikož ze dřeva odstraňují příliš složek péče.

Pokud po stírání zůstanou na podlaze šmouhy, je možné, že jste použili velké množství čisticího prostředku. Nezatěžované plochy často zešednou, jelikož zde silný film prostředku údržby váže prach. Tato místa byste měli nejprve a pouze setřít vodou. Poté čistěte silně zatěžovaná místa ošetřujícím prostředkem.

Tip: V případě nejistoty, který prostředek je pro vlastní podlahu vhodný, doporučujeme test na nenápadném místě. Další pokyny k čištění a péči o příslušnou podlahovou krytinu jsou často také uvedeny v návodech na čištění a péči výrobce podlahové krytiny.

Kärcher Tipp: Flüssigkeit wird von Laminat entfernt

SOS: Odstraňování skvrn z parket a laminátu

Skvrny na dřevěných podlahách můžeme rozdělit do 2 kategorií: Skvrny na povrchu a skvrny, které se již do dřeva vpily.

Jakmile se tekutiny jako červené víno nebo šťáva dostanou na krytinu, vysajte je savou utěrkou. Povrchové skvrny, například způsobené zbytky jídla nebo oděrem z podrážek bot, zpravidla snadno odstraníte lehce navlhčenou utěrkou z mikrovláken.

V případě odolných skvrn můžete postižené místo vyčistit univerzálním čističem. Alternativně pomohou vedle univerzálních čističů i domácí prostředky, například voda s prostředkem na mytí nádobí, neutrální mýdlo nebo změkčovadlo, guma na nečistoty nebo trochu líhu pro odstranění barviv. Znečištěné prostory vždy drhněte po směru struktury dřeva a následně setřete čistou vodou.

Skvrny, které jsou již vpité do dřeva, se odstraňují jen těžko, jelikož často musíte nejprve odstranit vosk, olej nebo lak, abyste se dostali ke skvrně.

Video: Jak na čištění parket

Vhodné výrobky pro parkety a laminát

Mohlo by vás také zajímat: