Průvodce správným mytím motorky: Tipy a triky pro účinnou údržbu

Znovu zažijte pocit svobody na své motorce. Přichází jaro a s ním motorkářská sezóna plná dobrodružství. Předtím než vyrážíte na silnici, je důležité dát vaší milované motorce pořádný úklid pro nadcházející výlety. Od ráfků a karoserie až po motor - každá část potřebuje zvláštní péči nejen pro estetický vzhled, ale také pro bezproblémový chod. S našimi cennými tipy bude vaše motorka opět zářit na silnici.
 

Čištění motorky

Není to pouze otázka vzhledu: Důležitost správné údržby pro vaši motorku

S prvními slunečními paprsky na začátku roku se mnozí majitelé motocyklů nemohou dočkat, až konečně vyjedou na silnici. Pro tuto příležitost motocykl samozřejmě řádně vyčistí a naleští. Aby však vypadal opět jako nový, je třeba postupovat opatrně. Elektronika, motor a řetěz jsou velmi citlivé komponenty.

Péče o motocykl však není jen o vzhledu. Vždy je také třeba provést důkladné čištění, aby byla zajištěna způsobilost dvoustopého vozidla k provozu na pozemních komunikacích. Patří sem například kontrola tlaku v pneumatikách, hloubky dezénu a tloušťky brzdových destiček. Při uskladnění v garáži nebo přístřešku je zvlášť důležitá kontrola elektroniky a funkce brzd.

Vyberte si správné místo pro mytí vaší motorky: Tipy pro účinnou údržbu

Před mytím svého motocyklu si ověřte místní předpisy. V některých oblastech je čištění venku omezeno kvůli ochraně životního prostředí. Znečištění půdy a vod chemikáliemi může být problémem. Nezapomeňte prověřit místní pravidla.

Pro bezstarostné čištění doporučujeme využít určená místa nebo mycí boxy. Tyto zařízení mají separátory olejů a sběrná zařízení, která oddělují nečistoty od vody, což zajišťuje ekologickou likvidaci.

Mytí motocyklu v mycím boxu

Tip

Před čištěním je třeba vždy nechat motor motocyklu vychladnout. Pokud voda v kombinaci s čisticími prostředky pronikne do vnitřních částí stroje, může dojít například k rozsáhlému poškození motoru.

 

Odstranění hrubých nečistot z motocyklu

Pokud se strojem po delší době vyjedete z garáže nebo přístřešku, musíte počítat s trochou nečistot. Na řídítkách nebo mezi paprsky kol se usadil nejen prach, ale také pavouci nebo brouci. Ale i po dlouhé jízdě je motorka plná zbytků hmyzu nebo brzdového prachu. Nejvyšší čas ji vyčistit!

Prach nebo škůdce nejlépe odstraníte vysavačem na vysávání mokrých a suchých nečistot. S jeho pomocí snadno a rychle vysajete prach ze štěrbin a pavučiny nebo usazené nečistoty na povrchu. Tím zabráníte šíření nečistot při pozdějším čištění stroje.

 

Před mytím začněte čištěním citlivých součástí motocyklu: Důležitý krok pro účinnou údržbu

Kromě pravidelného mazání a čištění řetězu je důležité sledovat jeho napnutí. Příliš uvolněný řetěz může vést k přeskakování, zatímco příliš napnutý řetěz zvyšuje opotřebení a snižuje výkon motocyklu. Správné napnutí řetězu by mělo být u každého motocyklu uvedeno v návodu k obsluze.

Dalším faktorem ovlivňujícím životnost řetězu je kvalita maziva. Kvalitní mazivo by mělo mít vysoký adhezní efekt, aby se co nejlépe přilnulo na řetěz, a zároveň by mělo být odolné vůči vodě a prachu. Existují různé typy maziv, které jsou určeny pro různé podmínky a styly jízdy, proto je důležité vybrat správné mazivo pro konkrétní motocykl.

V neposlední řadě je důležité pravidelně kontrolovat stav řetězu, aby se předešlo jeho případnému poškození. Pokud zjistíte nějaké poškození, jako jsou ohnuté články nebo ploché místo na řetězu, je nutné jej vyměnit. Pokud se řetěz přetrhne během jízdy, může to způsobit vážné nehody, proto je důležité tento faktor nezanedbávat.

Vyčistěte řetěz motocyklu pomocí spreje na řetěz

Pokud chcete vyčistit celý motocykl během jednoho dne, měli byste se zaměřit na řetěz a poté karoserii. Zvláště mastné zbytky nečistot by jinak mohly čerstvě umytý motocykl opět znečistit. Nejprve odstraňte hrubé nečistoty z řetězu drátěným kartáčem a poté použijte speciální čistič. Nechte krátce působit a poté jednoduše setřete. Po vyčištění řetěz namažte speciálním sprejem. Díky tomu zůstane pružný a chráněný před korozí. Aby sprej dobře přilnul, měli byste ho používat pouze na čistý a suchý řetěz motocyklu.

 

Očistěte motocykl měkkým mycím kartáčem

I srdce motocyklu je třeba ošetřovat s dostatečnou péčí. U mnoha modelů jsou totiž některé části motoru, například chladicí žebra, odkryté a mohly by se při mytí poškodit. Pokud chcete motor motocyklu pečlivě vyčistit, je lepší použít houbu, měkký kartáč a kbelík naplněný teplou vodou a trochou koncentrátu autošamponu. Houbou nejprve omyjte povrch motoru, zatímco kartáčem pečlivě odstraníte nečistoty z chladicích žeber a menších mezer. Poté je opláchněte čistou vodou.

Mytí karoserie motocyklu

Karoserie je nastříkána čisticím prostředkem na kola

Po vyčištění citlivých součástí stroje přichází na řadu povrchové čištění karoserie a kapotáže. Důkladné čištění je nutné nejen u terénních motocyklů, jako jsou motokrosové nebo enduro motocykly, které se často pohybují po velmi prašném nebo blátivém povrchu. I u silničních motocyklů přispívá pravidelné čištění a péče o součásti k zachování jejich hodnoty. Silně znečištěné plochy je třeba ošetřit gelovým čističem, protože gel ulpívá i na svislých plochách a nemůže odkapávat. Tímto způsobem účinně vyčistíte i těžko přístupná místa. Čistič dvoustopých vozidel 3 v 1 se velmi snadno aplikuje pomocí rozprašovače a je zvlášť účinný při odstraňování bláta, silniční špíny, opotřebení pneumatik a mastných nečistot.

Odstraňovač hmyzu na světlometu

Při mytí motocyklu byste neměli zanedbávat přední světlomety, vnější zpětná zrcátka, blinkry a čelní sklo. Na těchto místech se po dlouhé jízdě často drží hmyz, zejména v letních měsících. Aby případné skvrny a zbytky nezhoršovaly viditelnost, je nutné tyto části ošetřit odděleně. Odstraňovač hmyzu účinně zlikviduje zbytky hmyzu, aniž by poškodil plasty, lak, obložení nebo hliníkové díly. I v tomto případě platí při použití následující pravidlo: Nechte prostředek krátce působit a poté ho důkladně opláchněte čistou vodou. Případně na skvrny položte vlhkou papírovou utěrku. Tím se zbytky hmyzu změkčí, takže je z povrchu snáze odstraníte.

Wash the motorcycle with a Kärcher pressure washer

K odstranění odolných nečistot po zvlhčení stačí motocykl pečlivě otřít mokrou houbou. Tu je však třeba pravidelně vymývat, aby se částečky nečistot a oleje nebo mastnoty dále nerozšiřovaly po karoserii. Pokud chcete povrch motocyklu vyčistit rychle a účinně, použijte nejlépe ytlakovou myčku. K tomu účelu vložte do otvoru Plug & Clean vysokotlaké myčky láhev autošamponu (v závislosti na modelu) nebo přípravek připojte k vysokotlakému čističi pomocí sací hadice a naneste ho nízkým tlakem shora dolů. Alternativně můžete na motocykl aplikovat pěnivý čisticí prostředek pomocí pěnové trysky. Tu jednoduše připojíte k pistoli vysokotlakého čističe a čisticí prostředek pohodlně dávkujete.

Umyjte motocykl mycím kartáčem.

Chcete-li důkladně vyčistit choulostivé lakované povrchy, můžete k vysokotlakému čističi připojit také rotační mycí kartáč. Díky speciálnímu výměnnému nástavci Car&Bike z mikrovláken s ním snadno odstraníte i odolné nečistoty, aniž by došlo k poškození povrchu. Poté stačí povrch opláchnout trochou čisté vody, dokud nejsou všechny zbytky zcela zlikvidovat.

Tip

Jestliže chcete pracovat s vysokým tlakem, měli byste zvolit tlakový rozsah „medium“ a dodržet minimální vzdálenost 15 cm od povrchu. V opačném případě může vysoký tlak poškodit plastové díly nebo těsnění kola.

Vyčistěte ráfky motocyklu

Ráfky mnoha motocyklů jsou skutečnou pastvou pro oči. Zejména chromované ráfky zaujmou svým zářivým vzhledem. V závislosti na povrchu vozovky je však extrémně ovlivňují nečistoty, jako bláto nebo otěr brzd. Aby se ráfkům vrátil jejich původní lesk, vyžadují náležitou péči. K tomuto účelu používejte speciální čistič disků, který odstraňuje veškeré silniční nečistoty i brzdový prach a opotřebení pneumatik ze všech běžných typů ráfků. Nastříkejte čistič ráfků na suchý povrch a nechte jej působit. Díky integrovanému indikátoru účinku ráfky během aktivní doby zčervenají. Tak snadno poznáte, kdy byly vyčištěny do hloubky, a můžete je znovu opláchnout čistou vodou.
Kartáč na mytí vám umožní čistit v 360 stupních, a to i v těžko přístupných místech a v nejmenších mezerách. K tomu účelu příslušenství jednoduše připojíte k pistoli vysokotlakého čističe. Díky rovnoměrnému rozvodu vody se nečistoty plynule uvolňují a oplachují.

Kärcher rim cleaner is sprayed onto the motorcycle rims
Motorcycle rims are cleaned with the Kärcher wheel washing brush

Vysušení a vyleštění motocyklu

Je důležité zajistit, aby motocykl byl po umytí důkladně vysušen, aby nedocházelo k vytváření skvrn a korozi. Slunečné dny s mírnými teplotami jsou pro tyto práce ideální. Je také důležité otřít vlhká místa koženou utěrkou a zajistit, aby vlhkost nepronikla do malých mezer. Vysavač může být užitečný pro odstranění vlhkosti z těchto míst.

Lakované díly by měly být ošetřeny po zaschnutí přípravkem na ošetření laku. Výrobky s vysokým obsahem vosku jsou obzvláště účinné a poskytují dokonalý lesk a chrání motocykl před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Důkladná údržba motocyklu zajistí, že bude v dobrém stavu a připraven k použití v další motoristické sezóně.

Vysušení motocyklu

Vhodné produkty pro motocykl:

Mohlo by vás zajímat také toto: