MYTÍ AUT: DOMÁCÍ TIPY A TRIKY PRO DOKONALÝ LESK

Sotva už vidíte skrz špinavé čelní sklo auta? Dobrý výhled z auta je základ. Pokud se vám nechce do myčky, můžete si auto snadno a rychle vyčistit doma pomocí správného vybavení a těchto tipů.

Mytí aut: tipy a triky

Proč byste měli pravidelně mýt své auto?

Bez ohledu na to, zda se jedná o sběratelský kousek, nebo o předmět každodenního používání: auto by se mělo pravidelně mýt. V každém ročním období se totiž na karoserii a ráfcích usazují nečistoty - v zimě posypová sůl, na jaře pyl, v létě hmyz nebo na podzim listí. Pokud tyto nečistoty neodstraníte, mohou z dlouhodobého hlediska poškodit lak. Pravidelné čištění tak nejenže dodá vozu nový lesk, ale také udržuje jeho hodnotu. S následujícími tipy bude vaše auto opět rychle čisté.

Pozor: Dodržujte předpisy

Zda je mytí auta před domem povoleno, závisí na místních předpisech. V některých zemích je to na veřejných komunikacích zakázáno. To platí bez ohledu na to, zda se používají čisticí prostředky. Na soukromých pozemcích je čištění aut a motorek obvykle povoleno. Předpokládá se však, že voda použitá k čištění je vypouštěna do kanalizace. Před mytím vozu byste si měli nejprve zjistit, zda není mytí vozu na soukromém pozemku výslovně zakázáno. Právně nezávadnou alternativu představuje mytí vozu v samoobslužné myčce nebo samoobslužném mycím boxu.

Car being washed on own property

Mytí vozu: návod krok za krokem

Odstraňte volné nečistoty

Krok 1: Odstranění volných nečistot

Před vlastním čištěním odstraňte ručně nebo měkkým ručním kartáčem volně ležící nečistoty, jako jsou zbytky listí nebo květy.

 
Předčištění

Krok 2: Předčištění

Nyní je čas na předčištění: Hrubé nečistoty uvolněte pomocí tlakové myčky a trysky s plochým paprskem, abyste při dalším postupu zabránili poškrábání laku mycím kartáčem. Můžete také pracovat ručně pomocí zahradní hadice s ruční pistolí nebo použít kbelík s vodou a houbou. V případě potřeby disky předem ošetřete a očistěte. Při předmytí věnujte pozornost také podběhům kol, protože zde jsou nečistoty obzvláště odolné. K vyčištění těchto těžko přístupných míst je pro tlakovou myčku vhodný krátký pracovní nástavec s 360stupňovým kloubem. Ten lze nastavit do libovolného úhlu. Díky pohodlnému držení  nasměrujete proud vody dopředu, do stran, nahoru a dolů.

Naneste čistič

Krok 3: Nanesení čisticího prostředku

Nyní pomocí funkce čisticího prostředku tlakové myčky skropte celé vozidlo odspodu nahoru autošamponem nebo univerzálním čisticím prostředkem a nechte jej krátce působit, aby se uvolnily hrubé nečistoty. Čisticí prostředek usnadňuje uvolnění nečistot, které pak stačí opláchnout silným proudem vody. Pokud je u silných a odolných nečistot nutná delší doba působení, použijte pěnivý čisticí prostředek. Tím se vytvoří hustá a déle účinkující pěna. Aplikace je obzvláště snadná s pěnovací tryskou. Případně můžete čisticí prostředek nanést na karoserii měkkou houbou. Upozornění: Nevytvářejte hory pěny, jinak bude pěna pod vlastní vahou sklouzávat dolů a nebude mít dostatečný účinek.

Opláchněte auto

Krok 4: Omytí vozu

Poté celé vozidlo očistěte tlakovou myčkou a čistou vodou. Plochou trysku vždy používejte ve vzdálenosti nejméně 15 cm od povrchu nebo 30 cm od pneumatik. Alternativně lze k tlakové myčce připojit měkký mycí kartáč, power kartáč nebo rotující mycí kartáč - tím nečistoty odstraníte ještě důkladněji. Tip: Vozidlo vždy myjte zdola nahoru. Snadněji tak zjistíte, na kterých místech je ještě třeba zapracovat. Kromě toho optimálně využijete účinek naneseného čisticího prostředku.

Pokud nemáte vapku, můžete auto umýt také zahradní hadicí a pistolí.

 

Tip

Při nanášení směsi čisticího prostředku a vody tlakovou myčkou platí pravidlo „koncentrace před množstvím“. Je lepší používat čisticí prostředek s vyšší koncentrací než velké, ale silně zředěné množství s odpovídajícím nižším účinkem.

Krok 5: Oprava laku u vozidla

Po důkladném opláchnutí nechte vozidlo oschnout nebo jej otřete koženou utěrkou. K opravě drobných škrábanců a stop, které se objeví během čištění, použijte retušovací tužku. Po důkladném vyčištění exteriéru můžete začít čistit interiér.

Vysušte auto koženým hadříkem

Odstranění odolných nečistot z vozu

Zbytky hmyzu na čelním skle

Zbytky hmyzu

Zbytky hmyzu šetrně odstraníte z lakovaných ploch, mřížek chladičů, vnějších stran zrcátek, oken a plastů pomocí speciálního odstraňovače hmyzu. Po předčištění jednoduše nastříkejte čisticí prostředek na dotčená místa, nechte působit a poté opláchněte čistou vodou. Nečistoty můžete také zvlhčit mokrou papírovou utěrkou a po dobrých 15 minutách je jednoduše odstranit.

Pryskyřice na laku auta

Pryskyřice

Pokud na laku objevíte pryskyřici, musíte jednat rychle. Čím je čerstvější, tím snadněji ji odstraníte teplou vodou a houbou, tlakovou myčkou nebo v mycí lince. Pokud již pryskyřice zaschla, mohou pomoci dva domácí prostředky: buď na postižená místa naneste několik kapek přípravku na rozmrazení zámků dveří, nebo je potřete tukem, například máslem, margarínem nebo olejem na vaření. Po několika minutách pak pryskyřici setřete jemnou utěrkou.

Ptačí trus na autě

Ptačí trus

Zejména v letních měsících se může ptačí trus, který nebyl z vozu odstraněn, připálit a poškodit lak. Proto s jeho odstraněním dlouho neotálejte. Důležité: Zaschlý trus byste nikdy neměli drhnout, protože tím můžete způsobit poškrábání. Namísto toho postižená místa před mytím tlakovou myčkou nebo v myčce nejprve namočte - nejlépe vlažnou vodou a kuchyňskou utěrkou. Následně výkaly jednoduše setřete měkkou houbou nebo vlhkou utěrkou nebo je spláchněte vysokotlakem.

Zbytky soli na autě

Zbytky soli

V zimě byste měli z vozu pravidelně smývat silniční sůl a posypový materiál, protože mohou zvýšit korozi na již poškozených místech, například pokud je lak poškozen odlétnutím kamene nebo škrábancem. Pravidelně odstraňujte z podvozku vozidla také silniční sůl. Pro lepší ochranu karoserie před vlhkostí a solí vůz před zimou důkladně umyjte a následně lak ošetřete lešticím voskem.

Spray windshield with Kärcher car glass cleaner

Čištění oken a zrcátek

V teplých měsících se na čelním skle rychle usazují silniční nečistoty, pyl a hmyz. Nejenže to vypadá zanedbaně, ale může to také nebezpečně omezit viditelnost. Bez ohledu na nejbližší zastávku na čerpací stanici nebo myčku je třeba i doma čas od času očistit čelní sklo, boční okna a zrcátka od nečistot. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je použít speciální čistič autoskel, který zaručuje čištění beze šmouh a odlesků a odstraňuje nejen hmyz a silniční nečistoty, ale také otisky prstů v interiéru. Čisticí prostředky často obsahují přísady s antistatickým účinkem, které zajišťují, že se skleněné plochy tolik nešpiní a v budoucnu se snadněji čistí. Chcete-li okna vyčistit, jednoduše naneste čisticí prostředek na povrch, nechte jej krátce působit a setřete měkkou utěrkou z mikrovlákna. Se sadou na mytí oken auta pro elektrickou škrabku na led je to ještě snazší, takže ji lze používat i po celý rok. Výkonná rotace elektrické škrabky na led pomáhá bez námahy odstranit usazené nečistoty.

Často kladené otázky

Auta by se měla pravidelně mýt. Péče je důležitá pro zachování jejich hodnoty. Na lak útočí zejména sůl a písek v zimě a pyl nebo ptačí trus v létě. Pravidlem je umývat auto v každém ročním období alespoň jednou za měsíc. Řidiči, kteří používají své auto často, by ho měli mýt několikrát měsíčně v závislosti na míře znečištění.

Vůz by se měl umývat kdykoli během roku. Na jaře je důležité odstranit stopy zimy. Doporučuje se také odstranit pyl z laku. V létě je třeba co nejrychleji odstranit silné znečištění, jako jsou zbytky hmyzu nebo ptačí trus. Intenzivní teplo způsobené slunečním zářením totiž může vypálit nečistoty do laku a ztížit jejich odstranění. Na podzim je třeba z vozu odstranit listí a v zimě je důležité pravidelné mytí, aby sůl a posypový materiál nepoškodily lak.

Obecně platí, že čištění by se nikdy nemělo provádět na prudkém slunci, protože roztoky čisticích prostředků vlivem tepla zasychají na povrchu laku, a mohou tak způsobit jeho poškození. V zimě je třeba se vyvarovat mytí při teplotách pod bodem mrazu, protože náhlé změny teplot mohou poškodit zejména pryžová těsnění a plastové díly.

• Vůz vždy myjte tryskou s plochým paprskem, nikoliv rotační tryskou.
• Je třeba dodržet minimální vzdálenost 15 cm od povrchu. U pneumatik je tato vzdálenost 30 cm.
• Vždy čistěte zdola nahoru, abyste nezapomněli na žádné místo a optimálně využili účinek mycího prostředku.

Při správném způsobu práce a dodržení minimální vzdálenosti 30 cm od povrchu nedojde k poškození pneumatik. Vyplynulo to z rozsáhlé studie německé odborné organizace DEKRA. V rámci studie byly vzorky materiálu pneumatik podrobeny zkouškám v několika reprodukovatelných zkušebních sériích. Byly testovány různé trysky, tlaky vody, vzdálenosti a časové intervaly.

Vhodné produkty pro mytí aut

Mohlo by vás také zajímat: