PÉČE O AUTO: TIPY PRO VENKOVNÍ ČIŠTĚNÍ I ÚDRŽBU INTERIÉRU

Chcete-li si dlouho užívat své auto, je klíčové mu věnovat patřičnou péči. Kvalitní údržba automobilu zahrnuje nejen pravidelné mytí, ale také pečlivou péči o lak a karoserii, a udržování interiéru vozu v bezchybné čistotě. Pro dosažení těchto cílů budete potřebovat čas, správná čistící zařízení a kvalitní péči věnující se prostředky. Naše stránka vám přináší nejlepší rady pro komplexní péči o vaše auto. 

Péče o auto: tipy pro exteriér a interiér

Péčí o auto si udržíte jeho hodnotu

Pokud budete o auto správně pečovat, postaráte se nejen o to, že bude dlouho dobře vypadat, ale zachováte i jeho interiér. Vedle optických důvodů hovoří pro péči o auto ještě další bod: Důkladná péče pomůže udržet i jeho hodnotu. Pravidelné ošetření laku chrání například před škodami způsobenými povětrnostními vlivy, solí a nečistotami v zimě nebo pyly a zbytky hmyzu v létě. Kromě toho se postaráte i o prevenci rzi, která způsobuje poréznost auta a dlouhodobě ho poškozuje.

Kompletní průvodce úkoly čištění auta

Dříve než začnete s údržbou laku, látkových nebo kožených sedaček, plastových a kovových povrchů či skel, měli byste auto důkladně omýt. Přitom je péče o exteriér i interiér stejně důležitá: Zvenku byste neměli auto umývat až tehdy, když je mimořádně špinavé. Pravidelné mytí dělá autu vždy dobře – jedno zda v mycí lince nebo v samoobslužné myčce či doma vysokotlakou myčkou a vhodným příslušenstvím. Interiér je třeba také po nějaké době vyčistit, nejlépe vysavačem na vysávání mokrých a suchých nečistot, měkkou utěrkou a vhodnými čisticími prostředky pro dané povrchy. Neměli byste zapomenout ani na disky, ty je vhodné čistit vysokotlakem a čističem disků. Jak často budete vůz čistit, nezávisí jen na stupni znečištění, ale i na osobním nároku na čistotu. Zásadně je však především důležitá péče o auto především v zimě, jelikož chlad, led a sůl zanášejí okna a karoserii a v neposlední řadě mohou poškodit i lak auta.

Se správnými stroji, čisticími prostředky a tipy na čištění kompletně auto vyčistíte. Poté je optimálně připraveno pro použití pečujících prostředků na leštění a péči o lak a povrchy:

Čištění interiéru vozu

Čištění vozidla

 
Odmrazení auta

Odmrazení auta

 

Péče o interiér vozu

Když je interiér vysátý a palubní deska zbavena prachu, je třeba se věnovat dalším povrchům v interiéru vozu. Speciálním čističem interiéru zbavíte plast, gumu nebo látkové potahy zaschlých skvrn od kávy, či mastných zbytků jídel. Zároveň odstraníte nepříjemné pachy a osvěžíte barvu a vlákna polstrování. Další výhodou čističů interiéru je to, že přispívají k menšímu opětovnému znečištění, což usnadňuje další čištění.

Nastříkejte čistič interiéru na palubní desku

Tip

Při koupi čističe interiéru dbejte na to, na které povrchy ho lze použít. Tak můžete jedním produktem často vyčistit celý interiér včetně polstrování. Opatrnosti je však třeba u sedadel z pravé kůže. Kůži je nutné čistit pouze jednou až dvakrát ročně a vždy jen speciálním přípravkem, abyste zachovali její vzhled.

Opatrně ošetřete plastové povrchy

Pokud nemáte čistič interiérů po ruce, můžete také použít teplou vodu s kapkou čisticího prostředku, abyste omyli palubní desku a povrchy. Povrchy jednoduše otřete lehce navlhčenou utěrkou a následně osušte suchou utěrkou z bavlny nebo mikrovláken, aby do elektronických komponent nemohla proniknout žádná vlhkost. Touto metodou však nelze v porovnání s čisticím a pečujícím prostředkem dosáhnout antistatického efektu nebo snížit opětovné znečištění.

Časem se může stát, že se na palubní desce nebo polstrování dveří objeví drobné poškrábání. Hladké materiály odpuzující vodu a nečistoty proto po čištění ideálně ještě ošetřete čističem palubní desky: jednoduše nastříkejte, nechte chvíli působit a v případě potřeby přeleštěte. Tím odstraníte povrchové škody, zároveň obnovíte barvu a lesk – pro kabinu, která opět vypadá jako nová.

Pro neutralizaci nepříjemných pachů v interiéru pomůže trik: Jednoduše postavte na zem nádobu s kávovými zrny. Káva váže vlhkost a absorbuje pachy. Stejného efekt dosáhnete s rýží nebo moukou.

Péče o křišťálově čistý výhled

Ve slunečných dnech si jich zvlášť všimnete: Otisky prstů a šmouhy na oknech a zrcátkách. Nejen že nevypadají pěkně, ale překáží i ve výhledu při jízdě autem. Při péči o auto byste tedy neměli zapomenout na okna. Když už čistíte interiér auta, nepřehlédněte ani skla v interiéru. K tomu účelu nastříkejte v dostatečném množství čistič autoskel a odstraňte měkkou utěrkou, která nepouští vlákna, všechny skvrny a pruhy. Čisticí prostředek naneste následně také na okna zvenku a na zrcátka a nečistoty odstraňte měkkou utěrkou z mikrovláken.

Kärcher car glass cleaner is sprayed on car window

Tip

S pomocí sady na čištění autoskel pro elektrickou škrabku na led odstraníte během krátké doby i odolné nečistoty na zadním, čelním a bočních sklech a zcela bez vynaložení manuální síly.

Sada na čištění čelního skla při použití EDI 4

Během jízdy dochází neustále ke znečištění předního a zadního skla. V létě se často jedná o hmyz, v deštivých dnech stříkají nečistoty od vpředu jedoucích vozidel a mokré vozovky, v zimě přistává sůl a sněhová břečka na oknech. Abyste si zajistili vždy dobrý výhled, pravidelně kontrolujte stěrače a v případě potřeby do nich doplňte vodu a čistič skel. K tomu jsou nejlépe vhodné koncentráty čističů oken, které byly speciálně vyvinuty pro léto nebo zimu. Letní směs do ostřikovačů působí aktivně proti zbytkům hmyzu a podobně, zimní směs do ostřikovačů je zároveň prostředkem na ochranu proti mrazu, který zamezí zamrznutí předního skla a čisticího zařízení světlometů. Prostředek smíchejte v uvedeném poměru s vodou a nalijte do nádržky.

Kärcher windscreen cleaner concentrates for summer and winter

Péče o gumová těsnění

Gumová těsnění v autě, především na dveřích nebo v úložném prostoru, jsou především v zimě vystavena velké zátěži způsobené zimou, ledem, sněhem a solí. Aby nezpuchřela a nepřestala těsnit, měli byste těsnění natírat pečujícím přípravkem o gumu. Kromě jiného také zabrání lepení dveří v létě při vysokých teplotách. Aby gumová těsnění nezpuchřela a nepřestala těsnit, měli byste je udržovat pružná. Předejdete tím tak i lepení dveří v létě při vysokých teplotách.  Každopádně dávejte pozor na to, aby prostředek nepřišel na lak, jelikož by tu mohl zanechat výrazné skvrny. Pokud nemáte po ruce speciální přípravek, použijte i běžnou vazelínu.

Udržujte i gumové těsnění
Car paint is polished with Kärcher wax polish

Oprava a péče o lak

V neposlední řadě byste se měli při péči o auto věnovat laku: Povrchové škrábance a takzvané hologramy jsou nepříjemné a za slunečního svitu vyniknou zvlášť na tmavých barvách. Jemné čáry často vzniknou během čištění, pokud kartáči nebo houbami roztíráte částečky nečistot. Opět je bez problémů odstraníte voskem. Vosk lak vyčistí a zároveň naleští. Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud prostředek nanesete měkkou utěrkou nebo kouskem vaty krouživými pohyby a po krátké fázi sušení lehce vyleštíte čistou utěrkou. Lak pak bude zářit nejen v novém lesku, prostředek ho zároveň zakonzervuje a chrání před povětrnostními vlivy, UV světlem, silničními nečistotami a solí.

Hlubší rýhy, které již nelze voskem odstranit, můžete opravit lakovací tužkou v barvě vozu a uzavřít průhledným lakem. Zpravidla lze každou barvu laku a provedení, tedy metalíza, univerzální nebo matný lak, objednat u výrobce vozu. Větší škody na karoserii by však měly vždy opravit profesionálové, například v dílně, která takové práce nabízí – tedy metody, kterými lze odstranit drobné škody na vozidle. Technika vytahování boulí, která je šetrná vůči laku, nebo bodové opravy, jsou zpravidla cenově výhodnější a rychlejší než běžné opravy, při kterých se vyměňují celé díly. Tím dokážete vozidlo opět zhodnotit, což se mimo jiné vyplatí také před prodejem vozu nebo vracení vozu leasingové společnosti.

Vhodné výrobky pro péči o auto

Mohlo by vás také zajímat: