ČIŠTĚNÍ JÍZDNÍCH KOL: TIPY PRO ČIŠTĚNÍ DOMA A NA CESTÁCH

Ježdění na kole je zábava šetrná k životnímu prostředí a dobrá pro zdraví. Ten, kdo se chce dlouho těšit ze svého horského kola, koloběžky, městského kola nebo elektrokola, by ho měl pravidelně čistit a pečovat o něj. Se správným zařízením a vhodným příslušenstvím jde vše rychleji a snáze od ruky – jedno, zda před garáží, na zahradě nebo na cestách.

Čištění kol

Čištění jízdních kol doma

Po každé jízdě lesem, po loukách, polních nebo prašných cestách je třeba kolo vyčistit. Přitom by mělo dojít k odstranění hrubých nečistot a prachu z rámu, řetězu a citlivých dílů, například řazení a ložisek, neboť nečistoty působí jako brusné částečky na pohyblivých dílech a zásadně ovlivňují jejich opotřebení. Tak vzniká časem rez, která se na dílech usazuje a snižuje jak jejich funkčnost, tak i životnost. Všichni, kdo jezdí na kole i v zimě, by ho měli nutně pravidelně čistit a řádně o něj pečovat, jelikož posypová sůl na cestách může vedle dílů podléhajících opotřebení poškodit i lak rámu. Dobře vyčištěné jízdní kolo se pak postará nejen o větší radost z jízdy, nýbrž i zachová jeho funkčnost a hodnotu. To platí samozřejmě i pro nosiče jízdních kol, které je vhodné pří této příležitost vyčistit také.

A man cleans his road bike with a Kärcher handheld cleaner
A man cleans his mountain bike with a Kärcher pressure washer

Ten, kdo chce čistit své jízdní kolo a provádět jeho údržbu doma, k tomu potřebuje vybavení:

  • stojan na jízdní kolo nebo stěnu
  • čisticí zařízení podle výběru
  • vhodný čisticí prostředek
  • měkký kartáč
  • měkkou utěrku (např. z mikrovláken)
  • olej na řetěz a ložiska

Jako čisticí zařízení je vhodná tlaková myčka. Zatímco klasická tlaková myčka musí být zpravidla připojena na elektrický proud a vodu. Hodit se může také mobilní tlaková myčka, pro rychlé průběžné čištění jízdního kola na zahradě a všude tam, kde není v blízkosti přípojka elektrické energie. Pro uvolnění menších nečistot postačí i zahradní hadice s pistolí.

Tipy

Tam, kde není k dispozici vodovodní přípojka, mohou tlakové myčky Kärcher tříd K4 až K7, ale i Handheld Cleaner alternativně nasávat vodu ze sudu nebo kanystru. K tomu postačí pouze vhodná sací hadice.

Při čištění jízdních kol tlakovou myčkou je důležité dodržovat vzdálenost minimálně 30 centimetrů k citlivým dílům, jako jsou ložiska, aby na tato místa netekla voda. Neboť při malém odstupu by mohl silný proud vody stlačit těsnění kulových ložisek ke straně, čímž by do nich pronikla voda a došlo by k vypláchnutí tuku. V horším případě pronikne vlhkost do ložisek, což by mohlo vést k dlouhodobému poškození v důsledku rzi. Pokud však dodržíte tento odstup a snížíte tlak na pistoli na stupeň 1 nebo „soft“, můžete kolo bez obav čistit i tlakovou myčkou. Každopádně dbejte na zvýšenou opatrnost u elektrokol: Elektronika je citlivá na vodu a není vhodné ji čistit přímo vysokým tlakem. Je lepší baterii na kole otřít vlhkou utěrkou nebo očistit měkkým kartáčem.

Cleaning the battery of an e-bike with a Kärcher microfibre cloth

Čištění jízdních kol na cestách

Abyste zbavili horské kolo prachu a špíny i na cestách a neznečistili si například úložný prostor auta nebo nosiče kol, doporučujeme mobilní Outdoor Cleaner nebo tlakovou myčku. Díky kompaktním rozměrům se vejde do koše na jízdním kole, rukojeť a spirálovou hadici o délce 2,8 metru složíte pro úsporu místa pod odnímatelnou nádrž na 4 nebo 7 litrů.

Pro čištění tlakovou myčkou jednoduše odejměte nádrž a naplňte ji čistou vodou, pistoli vyjměte ze zařízení a nádrž opět správně upevněte. Následně namiřte pistoli na jízdní kolo a spusťte. Vodním paprskem můžete očistit celé jízdní kolo. Nainstalovaná lithium-ionová baterie má dobu chodu 15 minut. Pomocí adaptéru pro motorová vozidla můžete zařízení provozovat i na autobaterii nebo, pokud se baterie na cestě vybije, ji opět dobít nabíječkou pro motorová vozidla. Ve volitelném boxu příslušenství Bike se ještě nachází univerzální kartáč, speciální čisticí prostředek a měkká utěrka z mikrovláken – tedy vše, co je zapotřebí pro rychlé průběžné čištění kola. Vhodnou sací hadicí lze případně i čerpat vodu z kanystru.

 

Čištění kol na cestách

Návod krok za krokem pro čisté kolo

Krok 1: Bezpečně umístěte kolo

1. Umístění jízdního kola a příprava zařízení

Ten, kdo chce čistit svoje kolo, by ho měl nejprve umístit na rovné místo a buď ho upnout do montážního stojanu nebo opřít o zeď nebo velký strom. Pro čištění na cestách: Odejměte nádrž mobilní myčky, vyjměte pistoli, nádrž opět upevněte a zapněte zařízení. Pro čištění doma: Tlakovou myčku připojte na vodu, pokud je třeba, připojte do sítě elektrické energie a zapněte zařízení. K čištění jízdních kol byste měli použít u všech zařízení trysku s plochým paprskem.

Krok 2: Vyčistěte kolo vodou

2. Ostříkání jízdního kola vodou

Nyní váš bike rovnoměrně ostříkejte tlakovou myčkou. Nesměřujte přitom vodní paprsek přímo na ložiska, tlumiče nebo elektrické spoje, např. u elektrokol. Při čištění vysokým tlakem byste měli čistit pouze malým tlakem a dbát na dostatečnou vzdálenost od pneumatik, řetězu, ložisek a drobných dílů (cca 30 centimetrů).

Tip

Nejlépe čistěte zezdola nahoru. To dobře uvidíte, kde je jízdní kolo již čisté.

Krok 3: Naneste čisticí přípravek

3. Nanesení čisticího prostředku

U odolných nečistot je smysluplné nasadit čisticí prostředek. Pro takové účely se nabízí univerzální čistič nebo, ještě lépe, speciální čistič pro dvoustopá vozidla: Před čištěním ho rovnoměrně naneste na silně znečištěná místa, nechte 3-5 minut působit a následně opláchněte čistou vodou. Když nanášíte čisticí prostředek, mělo by být kolo v ideálním případě suché, jelikož tak přípravek lépe působí.

Důležité upozornění: Pro ochranu životního prostředí byste měli používat čisticí prostředek pouze na uzavřeném podkladu (např. asfalt) s odtokem do kanalizace.

4. Odstranění šedých povlaků

4. Odstranění šedých povlaků

Pokud zůstal na rámu ještě šedý povlak, můžete ho snadno odstranit kartáčem nebo houbou. Následně otřete rám na vyčištěných místech utěrkou (např. z mikrovláken) dosucha. Abyste ušetřili při čištění tlakovou myčkou vodu, navlhčete univerzální kartáč a jízdní kolo s ním vydrhněte. Následně uvolněné nečistoty ostříkejte a kolo osušte měkkou utěrkou.

Bicycle chain is cleaned with a cloth

Tip: Důkladné vyčištění řetězu

Vyčistit řazení a řetěz je zpravidla obtížnější než vyčistit zbytek jízdního kola, neboť se zde smíchají olej řetězu, nečistoty a prach v lepivý film. Dříve, než začnete s čištěním, byste měli položit pod jízdní kolo karton jako ochranu. Následně odstraňte kartáčem nejprve hrubé nečistoty, poté nastříkejte čistič pro dvoustopá vozidla nebo speciální čistič řetězu a nechte působit. Abyste uvolnili nečistoty, pomůže trik: Obalte řetěz utěrkou nebo hadrem a otáčejte řetězem vzad, aby vícekrát projel. Částečky nečistot se uvolní a přímo zachytí v utěrce.

Srovnání: Zařízení pro čištění jízdních kol

Název modelu

 

Mobilní AKU tlaková myčka

OC 3

Ruční tlakové myčky

KHB 6 / KHB 4-18

Tlakové myčky

K 2 - K 7


Oblast použití

 

Mobilní AKU tlaková myčka

Na cestách

Ruční tlakové myčky

Doma

Tlakové myčky

Doma


Doba přípravy

 

Mobilní AKU tlaková myčka

Krátká, jelikož je třeba pouze naplnit nádrž na vodu

 

Ruční tlakové myčky

Krátká, jelikož je zapotřebí pouze

připojení ke zdroji vody

Tlakové myčky

Střední, neboť je potřeba přípojka vody a elektřiny

 

Čisticí výkon

 

Mobilní AKU tlaková myčka

Malý, jedná se o nízký tlak (průtok max. 2 l/min)

 

Ruční tlakové myčky

Střední, jedná se o středotlak (max. 24 bar, průtok max. 200 l/hod.)

Tlakové myčky

Vysoký, protože rozsah proměnného tlaku mezi 20 a 110 (K2) až 180 (K 7) bar


Použitelnost vhodných čističů pro čištění jízdních kol

Mobilní AKU tlaková myčka

Pro rychlé čištění na cestách. Velmi šetrné čištění díky nízkému tlaku. Pro důkladné čištění nevydrží baterie a objem nádrže.

Ruční tlakové myčky

Pro důkladný úklid v domácnosti. Střední tlak je dostatečný pro čištění kol a zároveň šetrný. Jediným omezením je nabití baterie.

Tlakové myčky

Pro důkladný úklid v domácnosti. Bez omezení, protože je připojena elektřina a voda. Je třeba udržovat vzdálenost od citlivých povrchů, aby nedošlo k poškození. Tlak by měl být nastaven na minimum.


Péče po čištění

U jízdního kola je důležitá i péče po důkladném čištění. První krok vždy představuje důkladné osušení kola, neboť voda může rychle vést k tvorbě rzi. Kromě toho lze pečující přípravky na jízdní kolo lépe nanést.

Po vyčištění řetězu a řazení byste je měli nejprve osušit nebo otřít utěrkou a následně opět naolejovat. Praktickou pomůckou je montážní stojan, do kterého můžete jízdní kolo upnout, jelikož pak lze koly snadno otáčet, zatímco olejujete řetěz. U kotoučových brzd pak dbejte na to, aby se olejová mlhovina nedostala na destičky, neboť negativně ovlivňuje brzdný účinek. Po údržbě setřete hadrem přebytečný olej z řetězu. 

Principiálně byste měli všechny pohyblivé díly, jako jsou lanka, páčky brzdy a řazení i vlastní řazení pravidelně olejovat. Pružinové vidlice zbavujte vždy nečistot a poté je také namažte.

Na závěr doporučujeme kontrolovat v pravidelných intervalech tlak v pneumatikách, především, pokud plánujete jízdu na kole opět po delší době. Na boku pneumatiky zpravidla naleznete údaj minimálního a maximálního tlaku. Čím je tlak vzduchu vyšší, o to snáze se pneumatika točí.  

Péče o řetězy

Vhodné produkty pro vaše jízdní kolo

Mohlo by vás zajímat: