Hloubkové čištění koše a účinný boj proti zápachu: Osvědčené tipy a triky

Odpadkové koše jsou nezbytností v každé domácnosti. Kromě správného třídění a vyhazování odpadu je však také důležité odpadkové koše pravidelně čistit. V opačném případě se vám může stát, že nejenže se kolem vás bude linout nepříjemný zápach, ale může se stát, že se ve vašich odpadkových koších začnou zabydlovat škůdci, například červi. Jak ale tyto plastové koše správně čistit? Kromě domácích prostředků proti zápachu a znečištění existuje také mnoho různých přístrojů, které lze použít k čištění odpadkových košů. Podívejte se na tyto tipy a triky!

Hloubkové čištění koše

Ruční čištění košů

Zejména v horkých letních dnech může popelnice zapáchat. Organický nebo biologicky rozložitelný odpad, jako je maso, začne velmi rychle hnít. Výsledkem je nejen nepříjemný zápach, ale někdy můžete v koši po nějaké době najít i červy. Pravidelné čištění odpadkových košů odstraňuje nepříjemný zápach a také mu předchází. Chcete-li koš připravit pro čištění, nejprve z jeho vnitřku odstraňte nečistoty a veškeré volně uložené potraviny nebo zbytky. Nyní je čas na důkladné vyčištění vnitřku. Pomocí zahradní hadice, drhnoucího kartáče nebo ručního kartáče se vám podaří koš zbavit většiny nečistot. Hadicí postříkejte vnitřek koše shora dolů, dokud se hrubé nečistoty neshromáždí na dně. Tuto špinavou vodu byste neměli jednoduše vylévat do záhonu nebo na ulici, ale měli byste ji řádně odvést do kanalizace.

Mytí koše zahradní hadicí
Čištění koše pomocí domácích prostředků a mycího kartáče

K odstranění odolných nečistot z koše můžete použít produkty, které najdete v domácnosti. Jednoduchým a velmi účinným způsobem mytí koše je použití octové esence. Smícháním stejných dílů octové esence a vody se nejen rozpustí nečistoty, ale také se dlouhodobě odstraní nepříjemný zápach. Tímto způsobem lze vyčistit i ty nejzapáchající koše. Ocet je navíc ekologicky odbouratelný, a proto je dobrou alternativou průmyslových čisticích prostředků. Po vypláchnutí koše hadicí je třeba domácí octový čistič nalít do koše s trochou vody. Při lehkém znečištění nechte směs v koši se zavřeným víkem nasáknout jednu až dvě hodiny. Pokud je odpadkový koš velmi znečištěný, možná budete muset nalepené nečistoty vykartáčovat až poté, co směs bude mít čas působit. Při ručním drhnutí koše však buďte opatrní: vždy používejte rukavice a ochranné brýle, protože ocet může dráždit pokožku.

Kromě octové esence je k čištění koše vhodná také kyselina citronová. Za tímto účelem rozpusťte kyselinu citronovou ve vodě podle pokynů výrobce a použijte ji stejným způsobem jako octovou esenci.

Tip

Organický odpad sbírejte do určených pytlů nebo jej před likvidací zabalte do novin. Tím se popelnice udrží déle čistá.

Ošetření košů napadených brouky: Efektivní tipy a postupy

Před čištěním odpadkového koše vždy zkontrolujte, zda se v něm neusadili škůdci. K tomu dochází spíše v létě, kdy se organický odpad začíná rozkládat. Zejména larvy se mohou stát domovem vašeho odpadkového koše. Kvůli vyšším teplotám a vlhkému prostředí uvnitř koše se tam někdy mouchy rozhodnou naklást vajíčka, což vede k zamoření červy. Protože se může rychle rozšířit do okolních košů, je třeba bílé larvy odstranit ještě před zahájením úklidu. Stačí k tomu jednoduchý domácí prostředek. Vypláchněte koš směsí soli, octa a teplé vody.

Směsi, jako je tato, dezinfikují povrch plastu a neutralizují nepříjemné pachy. Případně můžete použít speciální čisticí prostředek na plasty, který nastříkáte speciálně na koš a poté opláchnete čistou vodou.

Odstranění škůdců z koše
K vymytí odpadkového koše použijte tlak vody

Čištění odpadkového koše tlakem vody: Efektivní metoda a tipy

Pokud chcete koš důkladně vyčistit, sáhněte po tlakové myčce. Pomocí tlaku lze účinně odstranit i odolné usazeniny, stejně jako přilepený odpad a dokonce i mech.

AKU tlaková myčka je vhodná zejména pro venkovní použití, protože nevyžaduje připojení k elektrické síti. Pokud jde o přívod vody, lze použít buď běžnou vodovodní přípojku, nebo pomocí sací hadice čerpat vodu z alternativních zdrojů, jako jsou sudy na dešťovou vodu nebo kanystry na vodu. Tlak vody je nižší než u vysokotlaké myčky, takže se dobře hodí pro čištění odpadkových košů. Jeho maximální výkon 24 barů zajišťuje, že nepoškodí plast koše, ale přesto je účinný při rozstřikování uvolněných nečistot.

Jak čistit koš pomocí středotlakého čističe:

  1. Nejprve připojte zahradní hadici k dodané přípojce. Abyste mohli zařízení s plně nabitým 18 V akumulátorem uvést do provozu, musíte nejprve uvolnit zámek. Pro zahájení čištění stačí stisknout spínač.

  2. Proudem vody vymyjte vnitřek koše od shora dolů. Nečistoty se uvolní a shromáždí se na dně koše. V případě potřeby je třeba koš mezitím vyprázdnit a obsah vyhodit do kanalizace.

  3. Poté je třeba koš znovu důkladně vypláchnout, dokud nezmizí všechny nečistoty.
    Nyní je čas na rychlé postříkání vnější části koše tlakovou myčkou.

Tip

Aby se voda při čištění nehromadila v koši, lze koš předem postavit na bok, aby voda mohla z koše rovnou vytékat. Pro pohodlné čištění se doporučuje použít postřikovací tyč s nastavitelným 360° kloubem. Po připojení k prodlužovacímu kopí a nastavení do pravého úhlu lze koš pohodlně čistit ze stoje.

Odstraňte odolné pachy

Pokud chcete odstranit obzvláště odolné pachy, vyzkoušejte například čisticí prostředek, který lze aplikovat pomocí pěnové trysky. Pro čištění odpadkových košů je dobrou volbou čisticí prostředek na plasty. Kromě toho, že poskytuje nejvyšší čisticí výkon, nejenže účinně odstraňuje ulpělé nečistoty, ale také poskytuje dlouhotrvající ochranu barvy a materiálu nádoby.

K čištění koše použijte tlakovou myčku a mycí kartáč.

V případě velmi odolných nečistot, které nelze uvolnit proudem vody, můžete vyzkoušet mycí kartáč pro důkladné čištění bez stříkající vody. Za tímto účelem připojte kartáč k tlakové myčce a extra dlouhé štětiny dostaňte hluboko do koše. Tryska na kartáči umožňuje střídavé drhnutí a tryskání. Rotační hlava umožňuje čištění těžko přístupných míst. Případně můžete použít postřikovač nečistot, který je součástí dodávky. Ten zajistí hloubkové čištění pomocí rotační trysky.

Čištění odpadkového koše pomocí tlakové myčky

K čištění odpadkových košů je také možné použít vysokotlakou myčku. Tryska nebo pistole by však měla být nastavena na co nejnižší tlak, aby se snížilo zpětné rozstřikování vody. Pomocí funkce čisticího prostředku na přístroji můžete na povrchy vysokotlakou myčkou nanášet čisticí prostředek při nízkém tlaku. Nechte jej chvíli působit a poté jej opláchněte čistou vodou, dokud nebudou odstraněny všechny nečistoty. Na lehké znečištění bohatě postačí i zahradní hadice, například v kombinaci s čisticí pistolí, která díky rotačnímu proudu umožňuje čištění bez námahy.

Důležité je nechat koš po umytí důkladně vyschnout

Bez ohledu na to, zda byl odpadkový koš umyt ručně nebo pomocí spotřebiče, je třeba jej vždy nechat důkladně vyschnout, než se do něj vloží nové pytle na odpadky. Pokud uvnitř zůstane trochu vlhkosti, může to být ideální prostředí pro vznik plísní. Po vyčištění je nejlepší nechat koš obrácený dnem vzhůru ke zdi. To umožní odtok přebytečné vody a zároveň umožní dobrou cirkulaci vzduchu uvnitř koše. Pokud chcete proces urychlit, můžete také použít staré noviny. Jsou vysoce savé, takže je lze použít k vytření a zároveň vysušení koše. Alternativně můžete vlhkost z koše vysát také pomocí vysavače na mokré a suché vysávání.

Nechte koš vyschnout

Vhodné produkty pro čištění odpadkových košů

Mohlo by vás také zajímat: