ČIŠTĚNÍ TERASOVÝCH DESEK: PRŮVODCE KROK ZA KROKEM

Zejména v teplých měsících se terasa často využívá jako další obytný a jídelní prostor. Koneckonců nabízí dostatek prostoru k pohodlnému posezení, jídlu nebo opalování. Aby venkovní prostor vypadal opravdu co nejlépe, je třeba terasové desky alespoň dvakrát ročně důkladně vyčistit. Díky těmto tipům a trikům budou terasy opět zářit.

Čištění terasových desek

Na co si dát pozor při čištění terasových desek?

Terasy z betonu nebo přírodního kamene zaujmou nejen svým moderním vzhledem, ale také nenáročnou údržbou. Ve srovnání s dřevěnými terasami se totiž terasové desky s hladkým povrchem snadněji čistí. Je však zcela běžné, že se na těchto materiálech projevují známky používání: po čase se na kamenných deskách hromadí nejen skvrny, ale ve spárách se usazují řasy, mech a plevel. Kromě toho, že to nevypadá příliš hezky, může to být i nebezpečné, zejména mech a řasy se rychle stávají kluzkými. Jaký je však nejlepší způsob čištění terasových desek?

K čištění terasových kamenů a betonových terasových desek mohou majitelé zahrad používat elektrické nářadí a chemické pomůcky i ekologické domácí prostředky. Platí přitom následující: Aby byly terasové desky chráněny před poškozením, měl by být příslušný způsob čištění vždy přizpůsoben danému materiálu. Nástroje, jako jsou škrabky na spáry, tlakové myčky, čističe povrchů nebo čističe teras, lze použít stejně dobře jako osvědčené domácí prostředky.

Čištění terasových desek pomocí zametacího stroje

Odstranění hrubých nečistot z terasových desek

Před důkladným čištěním terasy je třeba z jejího povrchu nejprve odstranit hrubé nečistoty. Znamená to sice práci navíc, ale zabrání to dalšímu šíření nečistot během čištění terasových desek. Volné nečistoty, jako je listí nebo větvičky, se nejlépe odstraňují koštětem ze slámy nebo plastu. Kovové hrábě jsou nejen hlučné, což by mohlo rušit sousedy, ale mohou také poškodit povrch. Ti, kteří mají obzvláště velkou venkovní terasu, by si měli pořídit zametací stroj, který tuto práci udělá za ně. Ušetříte tím nejen čas, ale také energii.

Tip

Aby se zabránilo tvorbě mechů a řas, je třeba terasové desky pravidelně čistit, nejlépe několikrát ročně.

Čištění spár na terase

Po vyčištění povrchu terasy je třeba vyčistit spáry. K odstranění plevele je vhodná škrabka na spáry. Škrabkou podél spár uvolníte uvízlou zeleň, plevel nebo mech. Je to časově velmi náročné a vyžaduje to určitou trpělivost, ale vynaložené úsilí se vyplatí. Pokud nemáte po ruce škrabku na spáry, postačí vám také zahradní špachtle. AKU odstraňovač plevele je účinnější a šetrnější k zádům. Ti, kteří dávají přednost jednoduché alternativě, se mohou obrátit také na horkou vodu. Její výhodou je, že je levná a ekologicky bezpečná, navíc bojuje s plevelem doslova u kořene, protože ničí buněčnou strukturu rostliny, což způsobí, že časem odumře. Nevýhodou této metody je, že plevel zpočátku zůstává a aplikace se musí několikrát opakovat, dokud se nedostaví její účinek.

Po vyčištění terasových spár a odstranění všech volných zbytků z terasy je čas na důkladné vyčištění terasových desek.

Čištění terasových spár pomocí AKU odstraňovače plevele
Čištění terasy: odstraňování skvrn

Čištění terasových desek: odstraňování skvrn a zabarvení

Stříkance červeného vína, skvrny od omáčky kolem stolu nebo mastné skvrny pod grilem; pokud skvrny znečistí terasu po bouřlivých letních nocích, je třeba rychle jednat. Zejména na terasových deskách s porézním povrchem se totiž tekutiny rychle vsáknou a mohou vést ke změnám barvy, které se později obtížně odstraňují. Zejména mastnota a olej zanechávají na betonových nebo kamenných podlahách odolné skvrny. K odstranění těchto typů skvrn jsou vhodné čisticí prostředky na kamenné povrchy nebo speciální čisticí prostředky na beton. Rozlišují se čisticí prostředky, které se aplikují přímo, a ty, které se musí ředit. U těch druhých je důležité dodržet správný poměr. Čisticí prostředek se nanáší na postižená místa a měl by se nechat působit přibližně 2 až 5 minut. Poté místa opláchněte čistou vodou. Alternativně lze terasu vyčistit domácími prostředky. Můžete například použít mýdlo zředěné v teplé vodě nebo si vyrobit vlastní čisticí prostředek. Stačí vám k tomu trocha sody bikarbony nebo octa. Než se však pustíte do práce, je vhodné vyzkoušet čisticí prostředek na nenápadné části terasy. Pokud materiál změní barvu, je nejlepší spolehnout se na profesionální pomůcky a čisticí prostředky.

Pokud máte vhodné domácí prostředky, postupujte následovně: Nejprve jej nařeďte vodou a rozetřete po povrchu terasy. Ocet lze aplikovat přímo nebo v poměru 1:1 s vodou. V případě sody bikarbony rozpusťte 1 až 5 polévkových lžic v 10 litrech vody v závislosti na stupni znečištění. Směs se nyní musí 15 až 20 minut vsakovat. Poté se terasa očistí drátěnkou a nakonec se opláchne čistou vodou.


Čištění terasových desek tlakovou myčkou

Pro důkladné odstranění nečistot z celého povrchu terasy je ideální tlaková myčka. Díky tomu, že voda dopadá na zem tlakem až 180 barů, čistí povrchy velmi spolehlivě, což je velmi pohodlný a časově nenáročný způsob čištění terasových desek. Ale pozor: v závislosti na typu materiálu může přímý proud vody terasové desky zdrsnit nebo dokonce poškodit. Tvrdé typy kamene lze bez obav čistit vysokým tlakem, zatímco na měkčí přírodní kameny je třeba použít pouze nízký tlak. Chcete-li terasové desky přesto důkladně vyčistit malým tlakem, doporučujeme použít tlakovou myčku v kombinaci s čističem povrchů, kde lze vzdálenost trysek od povrchu zvětšit a čistit tak šetrněji. Případně lze pro menší plochy použít ruční čistič s odpovídajícím výkonným drhnutím.

Čištění terasy tlakovou myčkou
Čištění teras

Čištění pomocí čističe terasy

Kromě tlakových myček je pro čištění terasových desek vhodný také AKU čistič teras. Díky kombinaci dvou rotujících a vyměnitelných válečkových kartáčů na dřevěné nebo kamenné povrchy a integrovanému přívodu vody lze uvolnit i odolné nečistoty a zelené usazeniny. Množství použité vody můžete nastavit v závislosti na povrchu, který je třeba vyčistit. Používejte pouze tolik vody, kolik je potřeba.

A takto lze vyčistit terasové desky v několika málo krocích:

  • Krok 1: Než začnete, je třeba čistič terasových desek nejprve připojit k přívodu vody. K tomu zcela postačí běžná zahradní hadice.

  • Krok 2: Po připojení hadice otevřete přívod vody umístěný na rukojeti. Zde lze nastavit požadované množství vody pro čištění terasy. U materiálů, jako je beton, stačí zpravidla méně, u dřeva nebo kamene je zapotřebí o něco více vody.

  • Krok 3: Pro spuštění přístroj zapněte. Aby bylo čištění terasových desek optimální, je třeba čističem teras rovnoměrně pohybovat po povrchu tam a zpět. Nečistoty jsou uvolňovány zpětně rotujícími válci a ihned smývány integrovaným proudem vody.

  • Krok 4: Stačí povrch krátce opláchnout zahradní hadicí a terasové desky jsou vyčištěné.

Jak čistit terasové kamenné desky z přírodního kamene?

Terasy z přírodního kamene, jako je žula, mramor, pískovec nebo vápenec, jsou robustní, odolné proti oděru a zachovávají si svou původní barvu. Nevýhodou je, že přírodní materiál má malé prohlubně, ve kterých se hromadí nečistoty a zelené usazeniny. Než však sáhnete přímo po tlakovém čističi nebo elektrickém čističi teras, zjistěte si nejprve informace o odolnosti kamene. Čím tvrdší kámen je, tím méně je citlivý na elektrické nářadí. Velmi tvrdé materiály, jako je žula nebo čedič, lze bez problémů čistit vysokým tlakem. U měkčích přírodních kamenů je nejlepší použít nízký tlak nebo čistit ručně. K čištění menších ploch je vhodné pH neutrální mýdlo, trocha vody a kartáč. Pokud chcete účinně vyčistit větší plochy přírodního kamene, můžete sáhnout po elektrickém čističi teras nebo pracovat s tlakovou myčkou a čističem povrchů.

Čištění terasových desek z přírodního kamene

Jak vyčistit betonovou terasu?

Beton je odolný a robustní, ale jeho vysoká nasákavost je nevýhodou. Kapaliny pronikají otevřenými póry rychleji než u přírodního kamene. Proto se doporučuje čistit betonové povrchy teras malým množstvím vody. V případě menších skvrn nebo znečištění je užitečné použít drhnoucí písek. Ten působí jako smirkový papír a účinně rozpouští zaschlé nečistoty.

Zelené usazeniny a řasy se odstraňují teplou vodou a drátěnkou. Pro ekologické čištění je nejlepší biologicky odbouratelné mýdlo. Za tímto účelem nejprve rozpusťte mýdlo ve vlažné vodě, poté jej naneste na povrch a nechte směs působit 20 až 30 minut. Poté povrch vydrhněte drhnoucím kartáčem nebo ručním kartáčem. Poté terasu důkladně opláchněte čistou vodou, abyste odstranili všechny zbytky mýdla.


Vhodné produkty pro terasové desky

Mohlo by vás také zajímat: