(Většinou) neviditelný zázrak

Země je jedinou známou planetou ve vesmíru, jejíž atmosféra obsahuje kyslík. Díky tomu byla a je jedním ze základních předpokladů každého druhu života. Dnes se pro nás stala kvalita našeho ovzduší neustále diskutovaným tématem, jelikož je částečně ohrožena – podle toho, kde žijeme. Je tedy třeba ledacos vědět a ledacos udělat, to vše pro zázrak vzduch.

Abstraktní ilustrace na téma vzduch - (většinou) neviditelný zázrak

Nic než vzduch? Několik faktů a více

10.000 litrů, 3,5 milionů nafukovacích balonků

Suchý vzduch se skládá především ze dvou plynů: dusík tvoří se 78 procenty hlavní složku vzduchu. Druhou nejdůležitější s téměř 21 procenty je kyslík. Kromě toho obsahuje vzduch ušlechtilé plyny a kysličník uhličitý. Jeho nepatrný podíl ve výši 0,037 procent se přesto z důvodu jeho vysokého významu pro život a klima počítá mezi hlavní složky vzduchu. 

Vzduch je potravina, kterou člověk požívá v největší míře. Běžně provedeme 12 až 18 nádechů za minutu. Malé děti mají ještě vyšší frekvenci dýchání, a to 40 až 50 nádechů za minutu. Při každém nádechu se u dospělého člověka dostane přibližně půl litru vzduchu do plic. Tento objem může vzrůst až na více než 2,5 litru. Tím přijme dospělý člověk denně 10.000 až 20.000 litrů vzduchu. Pětinu z toho tvoří kyslík. Až do 21. roku života nadýchají naše plíce přibližně 3,5 milionů nafukovacích balonků

Světové rekordy, svalové křeče a filozofie

Řečtí přírodní filozofové považovali vzduch za jeden ze čtyř základních prvků, ze kterých se skládá veškeré bytí. Planetka středního hlavního pásu Aeria (369) je pojmenována po vzduchu. A ostatně: vzduch má hmotnost, jak se podařilo dokázat přírodovědci Otto von Guerickemu z Magdeburgu. Mezitím byla hmotnost vypočítána přesněji: 1 metr krychlový vzduchu váží při 20 °C na úrovni mořské hladiny 1,2041 kilogramu.

Máme však ještě více zajímavých faktů o vzduchu. Například byly zaznamenány dva světové rekordy, ve kterých bylo rozhodující zadržet vzduch, tedy dech pod vodou: První se pohybuje okolo 11 minut, a sice po dýchání běžného vzduchu. Druhý činí přes 22 minut – po dýchání čistého, přidaného kyslíku. Zcela jiným tématem jsou svalové křeče při sportu, za kterými se skrývá tvorba kyseliny mléčné. Ta vzniká mimo jiné tehdy, když tělo není zásobováno dostatečným množstvím kyslíku. Ti atleti, kteří pozorně sledují svůj dech, potvrzují méně křečí a menší svalovou únavu po sport. 

 


Vzduch se týká nás všech: úkol zahrnující celou planetu

Vzduch se týká nás všech: celoplanetární úkol

Znečišťování vzduchu je problémem naší doby, přičemž má ve velkoměstech jiný význam než na venkově. To znamená, že všichni členové společnosti se s tím musejí vypořádat, kdy je nutné vyvinout individuální nebo také společenské podněty řešení. 

Ty a já: význam pro každého jednotlivce

Kvalita ovzduší se nás přímo dotýká. Proti negativním globálním dopadům industrializace a podobně lze toho dělat v každodenním životě jen málo. Přesto existuje prostor pro uvědomělá rozhodnutí, která, pokud jsou učiněna hromadně, mohou přispět ke zlepšení kvality vzduchu. Například používat jízdní kolo nebo metro na krátké cesty místo auta, zamezit zbytečnému cestování letadlem, nakupovat lokálně a mnoho dalších, malých kroků.

Vedle dlouhodobé perspektivy vývoje kvality ovzduší existují další vlivy, které dýchání ztěžují, často citovaný těžký vzduch: Tak mohou pyly, pachy, výpary, prach nebo bakterie vést k zátěži nebo dokonce nebezpečí. V takovém případě mohou klimatizační systémy nebo čističky vzduchu pomoci zvýšit individuální pocit dobrého zdraví a zhluboka se nadechnout (viz také: „Čistíme vše, proč ne vzduch?“).

Obce: odpovědnost za obyvatelstvo

Obce jsou odpovědné za zlepšování kvality vzduchu v rámci svého území – snížení znečištění vzduchu a zlepšení jeho kvality jsou základním tématem. Tak existuje například v Londýně, jednom z měst, která bojují s vysokým znečištěním, různorodá opatření na zlepšení kvality vzduchu. Tak zvaná Ultra Low Emission zóna (ULEZ) se v říjnu 2021 rozšířili a zahrnují nyní centrální Londýn až po North / South Circular Road. Vozidla, která zde nedodrží definované hodnoty emisí, zaplatí do 3,5 tuny poplatek 12,50 £, vozidla nad 5 tun pak okolo 100 £ denně. Navíc stanovila londýnská radnice celé město za Low Emission Bus zónu, ve které všechny autobusy splňují standard EURO VI nebo ještě přísnější limity. Výrobci vozidel všeho druhu pracují v současnosti na ekologických pohonech, takže v budoucnu nabídnou ještě lepší podmínky.  

V Německu je průmyslové město Stuttgart z důvodu své polohy v kotlině v kombinaci s hustou dopravou jedním z měst s nejhorší kvalitou vzduchu. Proto existuje balíček opatření, která přispívají k udržování čistého ovzduší. K nim patří investice do veřejné lokální dopravy, pěší a cyklistický provoz, opatření pro zajištění plynulé dopravy, více městské zeleně pro městské klima, projekty jako sloupy se vzduchovými filtry nebo posílení čištění cest.  

Abstraktní ilustrace na téma ovzduší v obcích

Rechtspfeil
Abstraktní ilustrace s čističkou vzduchu

„Čistíme vše, proč ne vzduch?"

Ein Gespräch mit Markus Boos, Senior Specialist Product Management Water & Air bei Kärcher

Pokud mluvíme o čističkách vzduchu, jde v současnosti rychle o to, jak snížit rizika infekcí. Je to jediná motivace pro společnost Kärcher, aby se tématu nyní důkladně věnovala?

V žádném případě. Trh je pohyb, a přirozeně je aktuálním hnacím kolem pro řešení, jak zamezit šíření nemocí ve vnitřních prostorech. Máme ale i jiné, silné megatrendy, které dělají z čištění vzduchu téma budoucnosti: Alergeny a alergie přenášené vzduchem bohužel narůstají, čímž mohou čističe vzduchu přinést ulehčení minimálně ve vlastních čtyřech stěnách. I znečištění vzduchu a zhuštění životního prostoru urbanizací způsobují, že je dobré ovzduší tak cenné.

A co může Kärcher v této oblasti nabídnout?

Společnost, jako je Kärcher, která čistí skutečně téměř vše, by se před vzduchem neměla zastavit. Doposud máme dobrý produkt na trhu, který je vhodný pro všechny požadavky. Nabízíme také HEPA filtry H13 nebo H14, často zmiňované v souvislosti s pandemií COVID 19. Ale i zařízení s EPA filtrem třídy E11 jsou již schopné zbavit ovzduší z velké části infekčních aerosolových částeček. Sem náleží vedle aerosolů obsahujících viry také zdraví škodlivé nebo rušivé částečky jako pyly, roztoče, zvířecí chlupy, domovní prach, plynné a aromatické látky nebo jemný prach.

Co bude dál?

Protiotázka: Má firma Kärcher pouze jednu čističku vzduchu? Zde se uplatní přeci jen více. Na základě toho vybudujeme tedy portfolio, které osloví všechny cenové úrovně od dětských pokojů až po velkoplošné kanceláře. Na počátku roku 2022 začneme uvádět na trh menší zařízení. Kromě toho pracujeme na vývoji nové technologie. Více neprozradím, ale těším se na její uvedení na trh.

Linkspfeil Symbol

Mohlo by vás také zajímat:

Abstraktní ilustrace představující hygienu a čištění

Hygiena v průběhu času

Čistota a hygiena na veřejném prostranství hrají již od počátku coronavirové pandemie zcela jinou roli než doposud. Ať už se jedná o gastronomii, úřady, školy nebo kanceláře – některé předpisy a postupy čištění se v této souvislosti změní. Jedná se o výzvu, která v budoucnu zcela jistě zaujme významnou roli.

> číst dále

Abstraktní ilustrace symbolizující digitální nástroje

Dva světy, jeden cíl: dokonalost

Kärcher na domácí terase. Kärcher v čištění budov. Tyto dvě oblasti použití se lidem vybaví zřejmě nejčastěji, přesto mnohé z produktů firmy Kärcher však patří neodmyslitelně ke každodenní práci řemeslných firem. Na příkladu jednoho staveniště ukážeme, kde všude záleží na spolehlivé čisticí technice, a proč je přitom třeba věnovat pozornost také bezpečnosti práce a ochraně zdraví. Mimoto se zaměříme na to, jak se z modeláře u firmy Kärcher stal v posledních desetiletích konstruktér prototypů, a jaká tradiční a moderní řemeslná umění existují po celém světě.

> číst dále

Abstraktní ilustrace symbolizující vývoj a použití plastu

Plast v proměnách času

Najednou bylo vše z plastu, tehdy v letech 1950. Nový, mnohostranný materiál byl cenově výhodný a díky své životnosti velmi oblíbený. Již brzy však bylo jasné, že však nepřináší pouze výhody a recyklace se stane důležitým úkolem. Mezitím byl plast vystaven mnohé kritice, ale velké možnosti použití nelze bez tohoto materiálu realizovat. A tak různé alternativy, které uvádějí udržitelnost jako svoji reklamu, zatěžují životní prostředí různým způsobem. Na stopě hodně diskutovaného materiálu.

> číst dále