Čištění koberců hračkou

Podlaha toho musí každý den hodně zvládnout: tlapky domácích zvířat, drobečky ze sušenek, skvrny od kávy nebo špinavých podrážek od bot – především v kobercích se časem nahromadí hodně nečistot. Jak nejlépe vyčistit koberce a rychle opět odstranit i silně ulpívající nečistoty?

Čištění koberce

Proč by se měly koberce pravidelně čistit?

Pěkný koberec zútulní byt, zdůrazní akcenty a postará se i o nohy v teple. Textilní podlahová krytina nejen dobře vypadá, nýbrž i zlepšuje bezpečnost chůze a tlumí kročejový hluk. Podle délky vlasu je péče o koberec snazší nebo náročnější. Nakolik bude péče náročná, se řídí podle toho, jak moc koberec zatěžujete. Všechny koberce však vyžadují pravidelné a důkladné čištění: To udržuje vzhled, zvyšuje životnost a stará se kromě toho o hygienu, jelikož uvolňuje hlouběji usazené nečistoty a odstraňuje zvířecí chlupy nebo zdraví škodlivé roztoče.


Pravidelné vysávání

Pravidelné vysávání

Nezávisle na délce vlasu je třeba koberec alespoň 1krát v týdnu důkladně vysát. Vysavače zpravidla disponují přepínatelnou podlahovou hubicí, u které můžete volit mezi nastavením na tvrdou podlahu nebo kobercovou krytinu. U koberce s vysokým vlasem byste měli používat hladký kobercový kartáč, aby se vlákna mohla uvolnit. U textilních podlah, tedy napevno položených koberců, zlepšíte výsledek použitím turbohubice. Obecně platí: Při vysávání byste měli vždy pracovat pomalu a hubicí pohybovat rovnoměrně po podlaze.

Pokud v domácnosti žijí děti nebo domácí mazlíčci, doporučujeme rychlé průběžné čištění aku koštětem nebo aku vysavačem.

 

Tip pro alergiky: vysavač s vodním filtrem

Alternativu k vysávání s filtračním sáčkem představují vysavače s vodním filtrem. Postarají se nejen o koberce bez drobečků, ale i o příjemný a čistý vzduch. Vysavač s vodním filtrem vyfiltruje 99,5 procent všech částeček ze vzduchu, váže nečistoty, roztoče, výtrusy hub a plísní ve vodě a postará se o příjemné klima v místnosti – je mimořádně příjemný pro alergiky. Pozitivní vedlejší účinek: Sáním dojde i k pohlcení nepříjemných pachů v bytě.

Vysavač s vodním filtrem
Grundreinigung mit Kärcher Waschsaugern

Základní čištění: čistota do hloubi pórů díky tepování

I když pravidelně vysáváte prach, nevypadají koberce časem dobře, neboť při vysávání odstraníte pouze poletující nečistoty z povrchu. Intenzivnějším čištěním koberců ve větších časových úsecích odstraníte všechny nečistoty, které se i přes pravidelné čištění v průběhu času vytvořily. Základní čištění tepovačem zvýší životnost koberce a zlepší hygienu, neboť s jeho pomocí odstraníte i nečistoty pevně ulpívající mezi vlákny, zbytky tuků a nepříjemné pachy.

Princip je jednoduchý: Při tepování nastříkáte vodu společně s čisticím prostředkem v jednom pracovním kroku a s nečistotami ji okamžitě opět vysajete. V 2. pracovním kroku byste měli použít čistou vodu, abyste odstranili poslední zbytky čisticího prostředku. Kromě toho je důležité, aby koberec zcela uschnul, než na něj opět vstoupíte. Po vysušení ho doporučujeme ještě jednou důkladně vysát.

Další tipy pro práci s tepovačem:

  • Teplá voda v porovnání se studenou vodou zlepší čištění a výsledek. A přeci jen pozor: Nesmí být horká, jelikož by jinak mohlo dojít k poškození vlněných koberců nebo i vrstvy lepidla lepených koberců.

  • U kobercových podlah byste měli před čištěním vypnout podlahové topení, aby při sušení nedošlo ke změně barvy nebo materiálu.

  • Účinky čištění vždy nejprve otestujte na nenápadném místě.

    Ostatně tepovačem důkladně vyčistíte nejen koberce, ale i polstrování, matrace a autosedačky.

Praní koberce

Podle materiálu a velikosti můžete koberce i prát. Menší bavlněné a vlněné koberci i syntetické materiály (např. polyester) vyčistíte obzvlášť snadno. Vyperete je totiž ručně nebo v pračce při teplotě 30 °C v programu praní jemného prádla. Všechny ostatní materiály, jako lýčí, sisal nebo kokosová vlákna byste měli raději čistit pouze bodově vodou a vhodným čističem.


Odstraňte skvrny z koberce pomocí univerzálního odstraňovače skvrn

Odstranění skvrn z koberců

Ať při jídle, sledování televize na pohovce nebo při dovádění dětí v bytě – zbytky jídla, nápoje a nečistoty přistanou často na koberci rychleji, než stačíte zareagovat. Ale žádnou paniku: Se správnými tipy na čištění se skvrn opět zbavíte.

Tip 1: jednejte rychle

Zvlášť u vlhkých skvrn je okamžité jednání žádoucí, neboť kapaliny proniknou rychle do vláken koberce a poté je často odstraníte jen ztěžka. Pokud se vám něco takového přihodí, měli byste rychle suchou utěrkou nebo dostatečným množstvím kuchyňských utěrek kapaliny vysát. Nevyvíjejte přitom ale tlak, jelikož se jinak víno, šťáva a ostatní tekutiny zapracují ještě hlouběji do koberce a mohli byste přitom poškodit i tkaninu.

Tip 2: nejprve to zkuste vodou

Až 90 procent všech skvrn je rozpustných ve vodě. Dříve než sáhnete po čisticím nebo domácím prostředku, vyplatí se test se suchou utěrkou a teplou vodou. Pokud se skvrna rozpustí, můžete ji lehkými krouživými pohyby odstranit z vláken směrem zespodu nahoru. U nerozpustných skvrn pomůže Kärcher univerzální odstraňovač skvrn: Prostředek nastříkejte na barevně odolnou utěrku a dotčené místo ošetřujte tak dlouho, až se skvrna rozpustí. U obou metod dbejte vždy na to, abyste použili na utěrce čisté místo.

Nejlepší domácí prostředky pro čištění koberců

  • Prášek do pečiva: Prášek do pečiva je skutečný všestranný pomocník v domácnosti, odstraníte s ním totiž i skvrny. Prášek nasypejte na znečištěné místo a opatrně pokropte teplou vodou. Tím se otevřou póry vláken. Po několika hodinách působení prášek do pečiva opět utěrkou odstraňte nebo ho vysajte. Skvrna by již neměla být patrná.

  • Soda: Vedle prášku do pečiva je i soda osvědčeným domácím prostředkem na znečištěné koberce. Rozsypte ji rovnoměrně na skvrnu, zvlhčete vodou a nechte působit. Jakmile bude vše suché, vysajte zbytky prášku vysavačem.

  • Ocet: Ocet pomůže nejen proti nečistotám a vápenatým usazeninám, nýbrž působí i proti skvrnám. Pro čištění koberců byste měli nejlépe použít octovou esenci, neboť je bezbarvá a lze ji ředit vodou. Smíchejte vodu a octovou esenci v poměru 1:1 a naneste roztok bavlněnou utěrkou na skvrnu. Příslušné místo přitom jen opatrně ošetřujte a poté ještě jednou důkladně setřete čistou vodou.

  • Holicí pěna: Dejte pěnu na skvrnu a pomalu ji kartáčem nebo utěrkou zapracujte. Nechte minimálně hodinu působit. Potom můžete pěnu na holení spolu s rozpuštěnými nečistotami opatrně utěrkou odstranit.

  • Sůl: Osvědčeným domácím prostředkem na skvrny po červeném vínu je sůl: Skvrnu posypte solí směrem zvenku dovnitř a nechte působit. Zrna soli nasají kapalinu. Po několika hodinách sůl jednoduše vysajte.

    U náročných koberců a již zaschlých skvrn, které již nedokážete běžnými čisticími a domácími prostředky odstranit, byste však měli na pomoc přizvat profesionály.  

Vyčistěte koberec domácími prostředky
Teppichfasern aufrichten mit dem Kärcher Dampfreiniger

Narovnání vláken koberce parním čističem

Pokud chcete přemístit nábytek, objeví se často problém: Otlačená místa, která se výrazně rýsují na dosavadní ploše. Pomocí parního čističe vlákna koberce opět narovnáte, takže nepěkné otisky zmizí: Jednoduše položte suchou utěrku na příslušné místo a postříkejte ho horkou vodní párou. Vlákna pomalu nabobtnají a vrátí se do svého původního tvaru.  

Alternativu představuje kluzák na koberce, který obdržíte jako příslušenství k parnímu čističi. Upevněte ho na podlahovou hubici a pojíždějte s ním lehce po koberci. Pozitivní vedlejší účinek: Narovnáte nejen textilní vlákna, ale snížíte i nepříjemný zápach v koberci.

Postup můžete použít i po vyčištění koberce nebo jednoduše průběžně k osvěžení kobercových vláken. Tak zůstanou koberce dlouho pěkné.

 


Video: Jak na čištění koberce

Vhodné výrobky pro koberce

Mohlo by vás také zajímat: